Polskie Radio
Section05
KulturaPR24

III Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Piotr Legutko: ludzie chcą oglądać dokument

- Od 15 lat działa kanał TVP Historia, który od momentu, gdy pojawił się na antenie, zaczął się specjalizować w produkcji i zamawianiu dokumentów historycznych. Można powiedzieć, że stworzyliśmy taki gatunek, jakim jest dokument historyczny, w tej chwili mamy know-how, jak to się powinno robić - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA kino FILM telewizja

PR24 Spektakl "Nim wstanie dzień". Opowieść o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy

W piątek i sobotę w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zostanie wystawiony spektakl "Nim wsta­nie dzień", który jest dedykowany pamięci Krzysztofa Komedy. Sztuka opowiada o życiu, twórczości i tragicznej śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz pia­ni­stów jaz­zo­wych XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Krzysztof Komeda TEATR

Nowe wydanie listów Juliusza Słowackiego. Prof. Troszyński: dziennik całego życia poety

- Wszystkie lata i miesiące jego życia są usiane listami, tym świadectwem, pięknymi tekstami. Wierzyć się nie chce, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu potrafiono nie zaliczać tego do literatury, nie drukować - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Troszyński (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk).
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Juliusz Słowacki

"Helunia była nietuzinkowa". Helena Kurcyusz - architekt w powojennym Szczecinie

- Trzeba podkreślić, że przyszła na świat w nietuzinkowej rodzinie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Małgorzata Żaryn dodała, że "Helunia sama była nietuzinkowa". Prowadzące audycje porozmawiały o postaci Heleny Kurcyusz, polskiej architekt-urbanistki, malarki i animatorki kultury w powojennym Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo SZTUKA Polskie Radio 24 Magdalena Merta Małgorzata Żaryn architektura POLSKA

Piotr Gociek: "Na Zachodzie bez zmian" nie zestarzała się

- W warstwie symbolicznej uderza niewzruszoność machiny śmierci. Wojna jest maszynką do mięsa, gdzie wpadają kolejne kawałki. Tak po prostu jest. Niezależnie od tego, czy jesteśmy za czy przeciw - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował wznowioną powieść Ericha Marii Remarque'e "Na Zachodzie bez zmian".  
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura I wojna światowa czytelnictwo Niemcy