Polskie Radio
Section05
KulturaPR24

Jan Wernik, pisarz “Wsłuchany w miasto”

Warszawskie ulice, place, budynki i zaułki mówią do nas, opowiadają dzieje, których były uczestnikami i świadkami. O czym opowiadają, jak na nas wpływają, czy pojmiemy, czego od nas chcą, gdy nauczymy się słuchać i słyszeć te opowieści? Gościem audycji był Jan Wernik, autor książki "Wsłuchany w miasto".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski Warszawa

"Warto marzyć". Wystawa "Jan A.P. Kaczmarek - Marzyciel" w Kordegardzie

- To jest opowieść o marzycielu, który śnił o wielkich sukcesach, o opowiedzeniu poprzez muzykę bardzo ciekawych historii, o tworzeniu, o tym, że wybitni Polacy mogą odnieść sukces na arenie międzynarodowej - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski. Kordegarda zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Jana A.P. Kaczmarka, wybitnego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, laureata Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Marzyciel".
Zobacz więcej na temat:  Jan A. P. Kaczmarek wystawa Narodowe Centrum Kultury KULTURA

Galeria Ikikata. Katarzyna Szwarc: sztuka powinna być szeroko dostępna, inkluzywna

- Widzę smutne zjawisko w świecie sztuki współczesnej, w momencie, gdy nasze społeczeństwo doszło do pewnego poziomu dobrobytu, sztuka znowu zaczęła być produktem, czymś ekskluzywnym dla grona wybranych, nie każdego na nią stać, ludzie czują się niezapoznani ze sztuką, edukacja kulturalnie przez wiele lat kulała - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Szwarc, założycielka i właścicielka Ikakita Art, z którą rozmawiała Maja Kluczyńska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

"Poczytnik". Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień

Kolejny tom "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka obejmuje krótszy niż poprzednie tomy okres czasu. Ale biorąc pod uwagę natłok ważnych dla narodu oraz państwa wydarzeń, niektórych brzemiennych w skutki na całe wieki, łatwo zrozumieć, dlaczego Autor poświęcił tym latom tak dużo miejsca. Gościem Krzysztofa Masłonia i Tomasza Zaperta był prof. Andrzej Nowak, historyk (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

PR24 Dr Tomasz Miłkowski o historii, misji oraz działalności Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych

Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych (ang. International Association of Theatre Critics - IATC, fr. Association internationale des critiques de théâtre - AICT) to międzynarodowa organizacja skupiająca krytyków teatralnych, działająca pod auspicjami UNESCO od 1956 w Paryżu. Polska Sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT/IATC) należy do najstarszych oddziałów instytucji, a jej przewodniczący często wchodzą w skład gremiów kierowniczych, wyłanianych podczas kongresów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 TEATR KULTURA Konrad Szczebiot

PR24 Czym jest Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych? "Opiekujemy się twórcami od początku do końca"

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych to nie tylko instytucja kultury, to także inkubator innowacji i kulturowy most łączący Polskę z resztą świata. W Polskim Radiu 24 o CRPK mówili: Radosław Labahua - zastępca dyrektora ds. programowych CRPK i Robert Ogłodziński-Kolman - kierownik Działu Planowania Programowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA GOSPODARKA Maja Kluczyńska SZTUKA rynek MUZYKA FILM kino

"Jego legenda trwa do dzisiaj". Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski

90 lat temu - 14 stycznia 1934 roku - urodził się Marek Hłasko, pisarz, który stał się symbolem buntu wobec władzy i socrealizmu. Uważany za jednego z najciekawszych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, popularność zdobył dzięki nietypowemu stylowi twórczości, a także niekonwencjonalnemu zachowaniu. Zmarł na emigracji w 1969 roku. O twórczości Marka Hłaski rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Marek Hłasko

"Poczytnik". Prof. Patryk Pleskot o ucieczkach na Zachód polskich ambasadorów w 1981 r.

Zdzisław Rurarz i Romuald Spasowski to polscy ambasadorowie, którzy tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 r. poprosili o azyl polityczny na Zachodzie. O historiach stojących za tymi ucieczkami opowiadał w Polskim Radiu 24 autor książki "Rurarz, Spasowski żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 r.", prof. Patryk Pleskot, historyk (Instytut Pamięci Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń IPN Patryk Pleskot