Polskie Radio
Section05

KulturaPR24

AI w świecie fotografii. Czy sztuczna inteligencja może być autorem zdjęcia?

Fotografie tworzone przez sztuczną inteligencję (AI) są już na tyle doskonałe, że nie jesteśmy w stanie odróżnić ich od prac zrobionych ludzką ręką. Czy wytwory AI są chronione prawem autorskim? O perspektywie prawnej autora fotografii na etapie tworzenia oraz wykorzystywania jego twórczości przez narzędzia sztucznej inteligencji mówił w Polskim Radiu 24 mec. Marek Trojnarski, który specjalizuje się w prawie własności intelektualnej.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA sztuczna inteligencja

Polska fotografia na światowych salonach. Wystawa "Villa Polonez" w Instytucie Polskim w Paryżu

"Villa Polonez" to wystawa najnowszej polskiej fotografii przygotowana przez Instytut Polski w Paryżu jako jedna z imprez towarzyszących Paris Photo 24. Autorem koncepcji i kuratorem wystawy jest Paweł Borkowski z Galerii FOTO-GEN we Wrocławiu. Z kuratorem oraz z Joanną Wajdą, dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu rozmawia Iga Niewiadomska.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA Instytut Polski Paryż

Nowe rozdział w historii Starego Teatru w Krakowie. "Szansa zbudowania silnej instytucji"

- Otrzymaliśmy ogromny kredyt zaufania z wielu stron. Nie tylko zespołu, ale i środowisk artystycznych, także Ministerstwa Kultury. Dla nas to jest bardzo ważne, nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w teatrze, jeśli tej chęci współpracy nie ma ze strony zespołu - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Skrzywanek, zastępcą dyrektora do spraw artystycznych Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Gościem Martyny Podolskiej był także Marcin Hycnar, zastępca dyrektora do spraw artystycznych Teatru Współczesnego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Łaźnia Nowa TEATR KULTURA Polskie Radio 24 Zobacz także Teatr Współczesny w Warszawie Stary Teatr w Krakowie

Justyna Czarnota-Misztal dyrektorką Instytutu Teatralnego. "Łączymy ludzi zainteresowanych teatrem"

- Ważne, by Instytut tworzył platformę do tego, byśmy w spokojny, merytoryczny sposób rozmawiali, żebyśmy mogli się pokłócić, wyjść ze swoich baniek, patrząc na to, jak myśli ktoś inny. Abyśmy patrzyli na to, że jest to miejsce szacunku dla innych osób. To absolutnie fundamentalna sprawa do zrobienia - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Czarnota-Misztal dyrektorka Instytutu Teatralnego.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Łaźnia Nowa TEATR KULTURA Polskie Radio 24 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

"Nieustający eksperyment". 20. sezon Teatru Łaźnia Nowa

- Poprzez organizowanie wydarzeń chcieliśmy performować rzeczywistość, która otaczała nas w latach 90. XX wieku. To był nieustający eksperyment, z formą teatralną i kulturowym clubbingiem - mówił w Polskim Radiu 24 współtwórca Teatru Łaźnia Nowa Bartosz Szydłowski. - Organizowaliśmy wydarzenia na pograniczu, wyróżniała nas interdyscyplinarność - tłumaczyła Małgorzata Szydłowska. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Łaźnia Nowa TEATR KULTURA Nowa Huta Kraków Polskie Radio 24

Fotografia kolekcjonerska coraz bardziej popularna. Jak w nią inwestować?

Aukcje fotografii kolekcjonerskiej zadomowiły się już na polskim rynku sztuki. Nabywców znajdują cenieni artyści, od klasyków przez twórców awangardowych, po współczesnych fotografów. O tym, na co zwracać uwagę przed zakupem zdjęcia w domu aukcyjnym oraz co warto wiedzieć o rynku sztuki, mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Żebrowska, koordynatorka aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej Desa Unicum. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA

Vintage Photo Festival w Bydgoszczy. Dr Gębarowska o twórczości Sary Moon

Sara Moon to francuska fotografka, która swoją karierę rozpoczęła w latach 70., pracując głównie na rynku modowym i reklamowym. Jej zdjęcia od początku wyróżniały się delikatnością, specyficzną techniką wywodzącą się ze świata baśni, malarstwa, surrealistycznych opowieści. O artystce i projekcie "The Red Thread" mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Gębarowska - pomysłodawczyni i szefowa festiwalu Vintage Photo Festival w Bydgoszczy.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA Tomasz Sikora

POLSKIE RADIO 24 Prohibicja w USA. "Sprawiła, że gangi urosły do monstrualnych rozmiarów"

Prohibicja w latach 20. i 30. XX wieku w USA była znakomitym sposobem na zrobienie majątków przez ludzi, którzy starali się ją łamać i omijać. W Polskim Radiu 24 opowiedział o niej, jak również o gangsterskich interesach, obyczajach i krwawej rywalizacji Grzegorz Dziedzic, autor bestsellerowych powieści "Żadnych bogów żadnych panów" i "Gangway".
Zobacz więcej na temat:  książki kryminał KULTURA literatura przestępczość alkohol Grzegorz Kalinowski

Wspomnienie o Fałacie. "Na nowo odkrywał polską tradycję"

- Antoni fałat czerpał z tradycji polskich dworów, gdzie była zakodowana i przenoszona z pokolenia na pokolenie pamięć. Podobnie jak zachowują ją rodzinne fotografie w albumach. Był to zresztą jeden z bardzo ważnych tematów w twórczości Antoniego Fałata - portrety nazywane polskimi - mówiła w Polskim Radiu 24 historyczka sztuki Justyna Napiórkowska.  
Zobacz więcej na temat:  Antoni Fałat malarstwo SZTUKA KULTURA Polskie Radio 24

Fenomen kilimu. Ponadczasowa część polskiej kultury

- Kilim był tkaniną użytkową, więc te najstarsze z nich zużyły się. Służyły do dekoracji wnętrz, na ściany i podłogi, przykrywano nimi ławy i łóżka, były stosowane jako podkładki pod lampy i telefony. Nawet siodła na koniec wykonywano w tej technice - mówiła w Polskim Radiu 24 kuratorka wystawy "Fenomen polskiego kilimu" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Monika Kowalczyk. 
Zobacz więcej na temat:  wystawa Łódź KULTURA Polskie Radio

Dziedziniec kultury. "Chcemy dużo opowiadać, dużo dialogować, chcemy być bliżej"

L.U.C i jego orkiestra Rebel Babel Ensemble, Anita Lipnicka, Kuba Więcek i Masecki Trio - to jedni z artystów, jacy wystąpią na tegorocznym Dziedzińcu Kultury - cyklu letnich koncertów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. O szczegółach tegorocznej odsłony Dziedzińca Kultury mówili w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy NCK i Marcin Kuropatwa, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Narodowe Centrum Kultury Dziedziniec Kultury Warszawa Joanna Bancerowska Marcin Kuropatwa

VII Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej

W tym roku Festiwal jest w całości poświęcony twórczości włoskiego mistrza opery komicznej Gioachina Rossiniego. Na afiszu m.in. "Kopciuszek", "Cyrulik sewilski", "Włoszka w Algierze". Tytuły, na które publiczność zawsze czeka i podziwia za dowcip i urzekające melodie. w Polskim Radiu 24 o Festiwalu mówili: Karol Szwech, dyrygent i Jakub Szafrański, kierownik Chóru Polskiej Opery Królewskiej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Polska Opera Królewska