Polskie Radio
Section05
Michał Nowak

Ignacy Czwartos: w swojej twórczości staram się połączyć abstrakcję z figuracją

- Pracuję nad tym od prawie trzydziestu lat. Staram się połączyć w swojej twórczości abstrakcję z figuracją. Wynika to trochę z tradycji ikony, ale też z tradycji malarstwa sarmackiego, trumiennego, gdzie dopatruję się właśnie i abstrakcji, i figuracji - mówił w Dwójce Ignacy Czwartos, który w czwartek (23.02) otworzy w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie swoją nową wystawę pt. "Malarz klęczał, jak malował".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo wystawa SZTUKA Dwójka Michał Nowak

Stasys Eidrigevicius: sztukę trzeba czuć, a nie rozumieć

- Na wystawę czy do teatru przychodzi człowiek, który ma potrzebę duchowego wzbogacenia, oczekuje pięknego spotkania. Tego, że stanie się mądrzejszy, wrażliwszy. Ważne, aby już dzieciom pokazywać możliwości sztuki. Już w szkolnych zeszytach rysowałem twarz, moje obrazy przedstawiają ją wiele razy - mówił w Dwójce Stasys Eidrigevicius, malarz, grafik i fotograf.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo rzeźba artysta Dwójka Stasys Eidrigevicius Michał Nowak

Dotyk - źródło poznania i komunikacji

Choć na co dzień rzadko zwracamy na niego uwagę, trudno byłoby nam funkcjonować, gdybyśmy byli go pozbawieni. Jest podstawowym narzędziem poznawczym, używamy go do komunikacji i okazywania uczuć. Związane z nim doświadczenia stanowią też podstawę naszej zmysłowej metaforyki (ostry dźwięk, ciepły kolor itd.). O dotyku rozmawialiśmy z Karolem Gromkiem i Marceliną Obarską - autorami wydanych właśnie "Historii dotyku".
Zobacz więcej na temat:  dotyk filozofia Dwójka Michał Nowak

Powstanie styczniowe. Historyk: każdy koniec jest początkiem

- Obawiano się, że jeśli naród polski w ciągu najbliższych lat nie odzyska państwowości, to może ulec rozpłynięciu, zatraceniu w obrębie innych narodowości europejskich - mówiła prof. Alicja Kulecka z Wydziału Historii UW. W 160. rocznicę jego wybuchu powstania styczniowego rozmawialiśmy o największym i najdłużej trwającym polskim zrywie narodowowyzwoleńczym w XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  160. rocznica powstania styczniowego Powstanie Styczniowe Dwójka Michał Nowak niepodległość rozbiory Polski

Malczewski w Poznaniu - czy sztuka ma sens w czasie wojny

- To niejedyna kolekcja, która jest wystawiana za granicą. Nasze zbiory można zobaczyć w dwóch muzeach w Wilnie, a wystawa w Poznaniu to część planu o szerszym zasięgu. Ukraina potrzebuje poparcia, promocji, sztuka działa także w tym kontekście - mówił w Dwójce Taras Wozniak, dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki. W Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentowana jest wystawa "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski wystawa Poznań Lwów Dwójka Michał Nowak malarstwo

Filozofia Johna Hicka. "Był bardzo przejęty swoim chrześcijaństwem"

- W swojej autobiografii wspomina moment, gdy był w służbie zastępczej w czasie II wojny światowej. Jego przekonania religijne nie pozwalały mu bowiem zabijać. Był też człowiekiem wrażliwym na ludzi o innych przekonaniach religijnych. W latach 50., podczas fali migracji, John Hick działał w centrach, które jednoczyły ludzi różnych religii wokół pokojowego współistnienia - mówił w Dwójce dr Przemysław Strzyżyński z UAM.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Nowak filozofia religia KULTURA

Stan wojenny w archiwach Polskiego Radia

- Drzwi się otwierają, bardzo energicznie wchodzi grupa 20, może 25 żołnierzy, uzbrojonych, prowadzonych przez pana w ciemnym płaszczu. Stanęli w holu, miny smutne, bardzo poważne, a ja zażartowałem: no co, nie dają wam spać, tylko ćwiczą o tej porze? Milczenie. Wtedy podszedł ten pan w długim, czarnym płaszczu i powiedział: radzę wam, żebyście już wyszli, bo za chwilę zamykamy te drzwi - opowiadał w archiwalnym nagraniu Ksawery Jasieński, spiker Polskiego Radia. Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego Polskie Radio i Telewizja Polska zostały objęte pełną kontrolą przedstawicieli Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Dwójka Michał Nowak 13 grudnia

Mundial - wielka pokusa nie tylko dla biznesu

- Pierwszy to znakomicie wyczuł Benito Mussolini już w 1934 roku. On przecież nie interesował się futbolem, podobnie jak inni późniejsi przedstawiciele reżimów czy w Argentynie Jorge Videla, czy w Rosji Władimir Putin. To nie byli wielcy kibice futbolu, natomiast postanowili przekuć piłkarskie widowisko w propagandowy wiec - mówił w Dwójce Krzysztof Kawa, współautor książki "Operacja mundial. Futbol, korupcja, polityka. 1930-2026".
Zobacz więcej na temat:  literatura futbol fifa Michał Nowak mistrzostwa świata Dwójka KULTURA

De Lempicka w Konstancinie

Niezależna, pewna siebie, skandalizująca, świadomie kreująca swój wizerunek. Czwarta na świecie najlepiej sprzedająca się artystka. Niby wszyscy znają jej twórczość, ale najczęściej tylko najbardziej charakterystyczny okres paryski. Jej pełniejszy wizerunek prezentuje wystawa "Tamara Łempicka a art Deco" w Villi la Fleur w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą.
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka malarstwo wystawa Konstancin SZTUKA Michał Nowak Dwójka