Polskie Radio
Section05
Patriot

Antoni Macierewicz: bez Patriotów Polska nie zostanie obroniona

- To bardzo duży sukces. Chcę podziękować całemu zespołowi, który tę umowę na zakup systemu Patriot negocjował, zwłaszcza ministrowi Bartoszowi Kownackiemu. Cieszę się, że minister Mariusz Błaszczak podpisał porozumienie, które wynegocjowaliśmy – mówił w audycji Rozmowa PR24 były szef MON Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Patriot wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej USA Donald Trump POLSKA

Umowa na Patrioty. „Największy kontrakt w historii polskiej armii”

W środę szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski; będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. Minister poinformował, że za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki, zapłacimy 4,75 mld dolarów. O rakietach Patriot mówił w audycji Gorący Temat Andrzej Kiński z Zespołu Badań i Analiz Militarnych. W audycji także Aleksander Majewski z „Sieci” o najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sondaże Prawo i Sprawiedliwość wybory parlamentarne USA Patriot

Umowa na Patrioty. "To kamień milowy dla Polski i NATO"

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Warszawie umowę na zakup amerykańskiego systemu rakietowego Patriot. Minister obrony narodowej poinformował, że cena pierwszej fazy programu Wisła to 4 miliardy 750 milionów dolarów. Wcześniej, w listopadzie ubiegłego roku mówiło się o kontrakcie wartym 10 miliardów. W uroczystości w Warszawie uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA w Polsce Paul W. Jones. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Patriot wojsko

Umowa na dostawę systemu rakiet Patriot podpisana. Komentarze

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Warszawie umowę na zakup amerykańskiego systemu rakietowego Patriot. Minister obrony narodowej poinformował, że cena pierwszej fazy programu „Wisła” to 4 miliardy 750 milionów dolarów. O zakupie rakiet Patriot mówił w audycji Północ-Południe Jakub Palowski z portalu Defence24.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak USA wojsko Patriot Ministerstwo Obrony Narodowej Andrzej Duda Mateusz Morawiecki

Umowa podpisana! "Polscy patrioci witają Patrioty"

– To ważny moment z punktu widzenia polskiej obronności – ocenił w Polskim Radiu 24 Andrzej Pomarański, politolog i ekspert ds. Public Relations. Minister obrony, Mariusz Błaszczak, m.in. w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podpisał umowę na dostawę systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Na naszej antenie sprawę komentowali również publicyści wojskowi – Michał Likowski i Mariusz Cielma oraz Maksymilian Dura z Defence 24 i amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.
Zobacz więcej na temat:  MON Mariusz Błaszczak Andrzej Duda Patriot wojsko USA Mateusz Morawiecki Paul Jones

Ile Polska zapłaci za system rakietowy Patriot?

Amerykański system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot stanie się podstawą programu obrony powietrznej Wisła; w środę w Warszawie, po blisko trzech latach negocjacji, został podpisany kontrakt między Polską a USA o zakupie tych zestawów. Polska dołączy do kilkunastu użytkowników systemu, wśród których – poza Stanami Zjednoczonymi – są Niemcy, Holandia, Izrael, Japonia i Korea Południowa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Patriot wojsko

"Będziemy mieli najnowocześniejsze Patrioty na świecie"

- Będziemy mieli najnowocześniejsze Patrioty na świecie, tak nowoczesne jak mają Amerykanie. Ma to nam umożliwić w przyszłości m.in. podłączenie polskich radarów lub niższych pięter obrony powietrznej, tak by działały jak jeden system, a nie – jak dotąd – jak niezależne od siebie, niewspółpracujące ze sobą komórki. To jest najistotniejsze w tym programie – powiedział w audycji Szukając Dziury w Całym Juliusz Sabak, analityk z portalu Defence24.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Patriot USA Łukasz Warzecha

Patrioty trafią do Polski. Komentarz eksperta

Amerykański system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot stanie się podstawą programu obrony powietrznej Wisła. W środę, w Warszawie, po blisko trzech latach negocjacji, zostanie podpisany kontrakt między Polską a USA dotyczący zakupu tych zestawów. W Polskim Radiu 24 komentarz Mariusza Cielmy z „Nowej Techniki Wojskowej”.
Zobacz więcej na temat:  Patriot USA Ministerstwo Obrony Narodowej Stany Zjednoczone Biały Dom Waszyngton

Jest umowa offsetowa z USA. "Bardzo ważny dzień"

- Wkraczamy w moment kiedy obrona przeciwrakietowa, przeciwlotnicza staje się faktem. To coś, czego nam absolutnie brakowało na przestrzeni ostatnich lat – powiedział w audycji Cafe Armia wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. W piątek Polska podpisała dwie umowy offsetowe z firmami amerykańskimi, które są wstępem do podpisania głównej umowy na zakup i dostawę baterii Patriot.
Zobacz więcej na temat:  wojsko USA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Patriot Wojciech Skurkiewicz Prawo i Sprawiedliwość

"Gwarantem bezpieczeństwa w Europie są USA"

Polska i Stany Zjednoczone mają w ostatnim tygodniu marca zawrzeć porozumienie dotyczące sprzedaży naszemu krajowi systemu rakietowego Patriot – poinformował Reuters. Powołuje się przy tym na trzy anonimowe źródła. W Debacie Poranka komentarz Tomasza Sakiewicza z „Gazety Polskiej”, Tomasza Terlikowskiego z Telewizji Republika i Bartłomieja Radziejewskiego z „Nowej Konfederacji”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Patriot Rosja NATO Tomasz Sakiewicz Tomasz Terlikowski