Polskie Radio
Section05
Radiobook

Nowy "Radiobook": "Lata wędrówki Wilhelma Meistra" Goethego, cz. I [POSŁUCHAJ]

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy ponownie do czasów romantyzmu i prezentujemy powieść "Lata wędrówki Wilhelma Meistra", tytuł z prozatorskiego dorobku Johanna Wolfganga von Goethego, kontynuację "Lat nauki Wilhelma Meistra", którą to pozycję prezentujemy w cyklu "Radiobook" od stycznia 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Johann Wolfgang von Goethe

Nowy "Radiobook": Bolesław Prus "Przygoda Stasia". Czyta Marian Opania [POSŁUCHAJ]

Tym razem w cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgneliśmy po kolejne opowiadanie i ósmy już tekst autora uważanego za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy epoki pozytywizmu, także dziennikarza i publicysty Aleksandra Głowackiego, lepiej znanego pod swoim dziennikarskim i literackim pseudonimem Bolesław Prus. Premiera odbyła się w poniedziałek (25 września) o godz. 19.00. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Bolesław Prus

Nowy "Radiobook": "Matka królów" Józefa Ignacego Kraszewskiego - cz. II [POSŁUCHAJ]

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po raz kolejny do twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego, z pewnością najbardziej płodnego polskiego autora, nie tylko w XIX wieku. Dwutomowa "Matka królów", wydana po raz pierwszy w roku 1883, jest jedną z 232 powieści w dorobku Kraszewskiego i 17. pozycją jego cyklu "Dzieje Polski".
Zobacz więcej na temat:  literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca

Książka papierowa, elektroniczna czy audiobook? Polskie Radio poleca "Radiobook"

W wakacje z reguły mamy więcej wolnego czasu, dlatego - na przykład podczas podróży - warto poświęcić chwilę na literaturę. Niektórzy korzystają z czytników, dla innych liczy się tylko papierowa książka, a jeszcze inni wolą posłuchać audiobooka. I tu z pomocą przychodzi Polskie Radio, które co dwa tygodnie (w poniedziałek) w ramach projektu "Radiobook" udostępnia bezpłatnie w internecie kolejne tytuły z klasyki literatury polskiej i światowej w interpretacji najlepszych aktorów. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Polskie Radio Audiobook czytelnictwo

Nowy "Radiobook": "Matka królów" Józefa Ignacego Kraszewskiego - cz. I [POSŁUCHAJ]

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po raz kolejny do twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego, z pewnością najbardziej skutecznego polskiego autora, nie tylko w XIX wieku. Dwutomowa "Matka królów", wydana po raz pierwszy w roku 1883, jest jedną z 232 powieści w dorobku Kraszewskiego i 17. pozycją jego cyklu "Dzieje Polski".
Zobacz więcej na temat:  literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca

Nowy "Radiobook": "Grzechy dzieciństwa" Bolesława Prusa [POSŁUCHAJ]

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po opowiadanie "Grzechy dzieciństwa", ósmy już tutaj tekst pisarza, dziennikarza i publicysty Aleksandra Głowackiego, lepiej znanego pod swoim dziennikarskim i literackim pseudonimem Bolesław Prus, uważanego za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy epoki pozytywizmu.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Bolesław Prus Marian Opania

Nowy "Radiobook": "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego [POSŁUCHAJ]

Jako pierwszą czerwcową propozycję w cyklu Polskiego Radia "Radiobook" przedstawiamy nowelę Stefana Żeromskiego "Rozdzióbią nas kruki, wrony…". Autor był czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla i był pierwszym prezesem polskiego PEN Clubu, nic dziwnego więc, że w cyklu sięgamy po jego tekst, już po raz ósmy.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Olgierd Łukaszewicz Stefan Żeromski

Nowy "Radiobook": "Echa leśne" Stefana Żeromskiego [POSŁUCHAJ]

Skoro Stefan Żeromski, czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla, był pierwszym prezesem polskiego PEN Clubu, to nic dziwnego, że po raz kolejny w cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy do tekstu jego autorstwa. Tym razem prezentujemy nowelę "Echa leśne". To pierwszy z dwóch utworów Żeromskiego, opisujących losy rodziny Rozłuckich - kontynuację znajdziemy w powieści "Uroda życia".
Zobacz więcej na temat:  literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Stefan Żeromski