Polskie Radio
Section05
Daniel Defoe

Alexander Selkirk. To on był prawdziwym Robinsonem

2 lutego 1709 roku angielskie okręty "Duke" i "Duchess" przybiły do brzegów Más a Tierra. Wyspa wyglądała na bezludną. Nagle oczom marynarzy ukazał się... Szkot. Zdarzenie to miało zainspirować Daniela Defoe do napisania słynnej książki o Robinsonie Kruzoe.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe oceany marynarze marynarka żeglarze żeglarstwo literatura książki Szkocja Wielka Brytania Chile Hiszpania wyspa pirat piractwo statek podróże

O tym, jak autor "Robinsona Cruzoe" został szpiegiem. Życie Daniela Defoe

- Podczas ponad siedemdziesięciu lat swojego życia co najmniej trzy razy bankrutował i na nowo się bogacił, pracował jako kupiec i dziennikarz, za rządów torysów był szpiegiem wigów, a za rządu wigów szpiegiem torysów - opowiadała na antenie Polskiego Radia anglistka prof. Wanda Rulewicz. 292 lata temu zmarł wybitny angielski pisarz Daniel Defoe. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe literatura Wielka Brytania wyspa

Daniel Defoe - prawdziwy Robinson Crusoe światowej powieści przygodowej

290 lat temu, 24 kwietnia 1731 roku, zmarł Daniel Defoe, angielski pisarz, dla którego światowa literatura stała się swoistą bezludną wyspą odkrytą przez niego właśnie dla późniejszych literackich przygód wielu bohaterów. Czytelnicy pokochali ten rodzaj literatury, która w najlepszym wydaniu pozwalała przeżywać z bohaterami niesamowite zdarzenia spisane na kartach książek. Urodzony w połowie września 1660 roku znany jest pod postacią pseudonimu, w którym dołożył do swojego nazwiska arystokratyczne "De", stąd Daniel "DeFoe" jest bliski i prawdziwemu nazwisku, i literackiemu pseudonimowi.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Anglia literatura podróże polityka

Nie tylko "Dżuma" Camusa. Co czytać w czasach zarazy?

Wydawcy i serwisy sprzedaży we Francji i Włoszech donoszą o rosnącej popularności arcydzieła francuskiego noblisty. Więcej "Dżumy" sprzedaje się także w Polsce. Według mediów ma to związek z pandemią koronawirusa. Powieść Alberta Camusa to bez wątpienia najsłynniejsze dzieło na temat zarazy, ale nie jedyne.
Zobacz więcej na temat:  Albert Camus Stephen King Herbert George Wells José Saramago Daniel Defoe Giovanni Boccaccio Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Jalu Kurek Tomasz Mann Gabriel García Márquez Mary Shelley Margaret Atwood Bram Stoker KSIĄŻKA literatura książki proza poezja epidemia grypy pandemia wirus wirusy choroby zakaźne koronawirus pisarz pisarze i poeci horror science-fiction historia Europy historia Polski HISTORIA bakterie