Polskie Radio
Section05

asesorzy

"Asesorzy ofiarami wojny prowadzonej przez KRS"

- Z całą pewnością moi wychowankowie stali się cywilnymi ofiarami wojny prowadzonej przez Krajową Radę Sądownictwa z ministrem sprawiedliwości - mówiła w audycji Północ Południe prof. dr hab. Małgorzata Manowska, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Skomentowała w ten sposób odrzucenie przez KRS odrzuciło kandydatów na asesorów z listy ministerstwa sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  krs Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Konflikt na linii KRS-resort sprawiedliwości. Kto ma rację?

Asesorzy z listy resortu sprawiedliwości, których nominacje zablokowała Krajowa Rada Sądownictwa, we wspólnym stanowisku napisali, że sprzeciw KRS „nie jest oparty na okolicznościach, które w świetle przepisów mogą stanowić podstawę takiej decyzji”. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Jacka Sokołowskiego z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości krs Zbigniew Ziobro reforma sądownictwa

Spór o asesorów sądowych. Komentarze publicystów

Sprzeciw Krajowej Rady Sądownictwa wobec wszystkich 265 asesorów nie jest oparty na okolicznościach, które w świetle przepisów mogą stanowić podstawę takiej decyzji – napisali we wspólnym stanowisku asesorzy z listy resortu sprawiedliwości. Chcemy wykonywać służbę w sposób bezstronny, z dala od sporów politycznych – dodali. W Debacie Poranka o sporze na linii KRS-resort sprawiedliwości mówili publicyści: Michał Rachoń, Piotr Nisztor i Tomasz Walczak.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Piotr Nisztor Michał Rachoń Krajowa Rada Sądownictwa Waldemar Żurek

KRS blokuje asesorów. "To była bardzo zła decyzja"

Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła nie powoływać 265 asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości z powodu niespełnienia kryteriów ustawowych. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że „swoją decyzją pokazała, że jest niereformowalna”. O postanowieniu KRS ws. asesorów mówił w Polskim Radiu 24 prawnik Adam Tomczyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa Adam Tomczyński