Polskie Radio
Section05
Krajowa Rada Sądownictwa

Alarmy bombowe w Warszawie. Ewakuowano pracowników SN, KRS i NIK

Ok. 40 miejsc w Warszawie zostało ewakuowanych w związku z informacjami o podłożonych bombach. Ewakuowano m.in. pracowników Najwyższej Izby Kontroli, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego i Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Martyna Łuczak z Zespołu Prasowego Sądu Najwyższego potwierdziła portalowi PolskieRadio24.pl ewakuację pracowników kompleksu budynków Sądu Najwyższego i Sądu Administracyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy kredyty walutowe POLSKA służby i bezpieczeństwo Krajowa Rada Sądownictwa NIK

Uchwała trzech izb SN przestała obowiązywać. "To stwierdza moc wyroku TK"

Uchwała trzech izb Sądu Najwyższego przestała obowiązywać i nie znajduje się już w systemie normatywnym Rzeczpospolitej - mówił rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski wyjaśniając postanowienie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Izba w pełnym składzie odpowiadała na pytania dotyczące skutków prawnych uchwały trzech połączonych izb z 23 stycznia 2020 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo Krajowa Rada Sądownictwa prawo

Jaki apeluje do unijnego komisarza ws. sytuacji w Niemczech. "Tam sędziowie nie mają nic do gadania"

- Polska Krajowa Rada Sądownictwa składa się z większości z sędziów i to oni wybierają kolejnych sędziów, w Niemczech sędziowie nie mają nic do gadania, decydują o tym sami politycy - powiedział na posiedzeniu komisji LIBE w Parlamencie Europejskim europoseł Patryk Jaki (PiS). Zapytał komisarza ds. sprawiedliwości Didier Reyndersa, kiedy zajmie się sytuacją w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krajowa Rada Sądownictwa Unia Europejska Europejski Trybunał Sprawiedliwości

"Wykroczył poza kompetencje, jakie zostały mu dane". Sędzia Trybunału Stanu o orzeczeniu TSUE ws. KRS

- Nie może być tak, że organy UE wkraczają w wewnętrzny porządek prawny i zaczynają wartościować normy, dając przyzwolenie na to, iż te konstytucyjne mogą być pomijane - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Europejski Trybunał Sprawiedliwości Krajowa Rada Sądownictwa konstytucja prawo Unia Europejska sądownictwo

"Mamy przestrzegać unijnego prawa". Bogusław Liberadzki o wyroku TSUE

- To Polska przystąpiła do UE, ratyfikowała wspólnotowy dorobek prawny i jako członek UE jest zobowiązana do przestrzegania unijnego prawa. Po 2004 roku współtworzymy to prawo. Również Traktat o UE był współtworzony przez Polskę wraz z innymi państwami członkowskimi - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki.
Zobacz więcej na temat:  Europejski Trybunał Sprawiedliwości krs Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa POLSKA Unia Europejska polityka

"Niewiele zmienia, są już mechanizmy, na które wskazuje trybunał". Przewodniczący KRS o wyroku TSUE

- Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE niewiele zmienia, bo istnieje możliwość odwołania od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawach konkursów sędziowskich do Sądu Najwyższego; nie zmienia to też nic w funkcjonowaniu Rady - powiedział przewodniczący KRS sędzia Paweł Styrna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Sprawiedliwości UE prawo Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy

"Paliwo, które podtrzymuje ich przy życiu". Prof. Domański o reakcji opozycji na decyzję TSUE

- To jest paliwo, które podtrzymuje opozycję przy życiu, dla nich to całkiem pozytywny wyrok - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog PAN, komentując reakcje opozycji na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dot. Krajowej Rady Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE opozycja polityka sądownictwo Krajowa Rada Sądownictwa

Orzeczenie TSUE. Jan Parys: traktat wyklucza ingerencje zewnętrzne w nasze sądownictwo

- TSUE zdaje sobie sprawę, że narusza traktat i mówi tylko o możliwych sprzecznościach. Nie przesądza sprawy ostatecznie. Myślę, że nasz rząd powinien stać twardo na gruncie dosłownego czytania traktatu, który wyklucza ingerencje zewnętrzne w nasze sądownictwo - powiedział o orzeczeniu TSUE Jan Parys, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska sądownictwo Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa krs rząd ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"Element konfliktu Zbigniew Ziobro-PiS". Poseł Lewicy o odwołaniu przewodniczącego KRS

 - Merytoryczne względy raczej nie były brane pod uwagę, chodzi o strefy wpływów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł Lewicy Bogusław Wontor. Krajowa Rada Sądownictwa odwołała w czwartek w głosowaniu przewodniczącego Rady sędziego Leszka Mazura i rzecznika prasowego sędziego Macieja Miterę.
Zobacz więcej na temat:  Krajowa Rada Sądownictwa sądownictwo reforma sądownictwa krs

Sprawa wyłaniania sędziów SN. Wiadomo, kiedy rzecznik TSUE wyda opinię

15 października rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyda opinię w sprawie dotyczącej sędziów, którzy nie dostali od Krajowej Rady Sądownictwa rekomendacji do zasiadania w Sądzie Najwyższym - poinformowały służby prasowe TSUE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Trybunał Sprawiedliwości UE Luksemburg sądownictwo Sąd Najwyższy NSA Krajowa Rada Sądownictwa krs reforma sądownictwa

"Oczywiste i naturalne". Prezydent skomentował orzeczenie TK dotyczące sędziów

- Nie wyobrażałem sobie, żeby to orzeczenie mogło być inne. To orzeczenie oczywiste, naturalne i konsekwentne do tego, co mieliśmy w Polsce przez ostatnie 30 lat - tak prezydent Andrzej Duda podczas "Q&A" na Facebooku odniósł się do wyroku TK w sprawie wyłączania sędziów wyłonionych przez obecną KRS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Krajowa Rada Sądownictwa