Polskie Radio
Section05
Krajowa Rada Sądownictwa

Po oświadczeniu 30 sędziów SN. Stankowski: kolejny element rabacji sędziowskiej

- Jeszcze poprzedni skład Trybunału Konstytucyjnego orzekł, że tzw. stara Krajowa Rada Sądownictwa była powołana wadliwie, niezgodnie z konstytucją. Istnieje szereg argumentów prawnych, aby taką dyskusję kontynuować - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski, redaktor naczelny portalu gpcodziennie.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń sądownictwo Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa

Spór w gronie SN. Minister w KPRP: mamy sytuację podważania prerogatyw prezydenta

- Jeżeli odmawiamy orzekania z sędziami, to nie uznajemy, że oni są sędziami. A o tym, kto jest sędzią, decyduje prezydent na podstawie wniosku KRS - powiedziała minister w KPRP Małgorzata Paprocka oceniając pismo 30 sędziów Sądu Najwyższego odmawiających orzekania wraz z sędziami powołanymi po 2018 roku. - Mamy sytuację podważania prerogatyw prezydenta, i sędziowie, zamiast zajmować się sprawami obywateli i pełnić swoje obowiązki, zajmują się swoim konfliktem - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa prezydent

30 sędziów SN odmawia orzekania z tzw. nowymi sędziami. Latos: działanie antypaństwowe

- Nie bardzo rozumiem, co oznacza kwestionowanie ostateczności decyzji prezydenta RP [ws. powoływania sędziów]. Bo ostateczną decyzję podejmuje prezydent. Nikt tego do tej pory nie kwestionował, a prezydenci byli różni, z różnych opcji - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Tomasz Latos. Odniósł się do oświadczenia 30 sędziów Sądu Najwyższego, którzy odmówili orzekania w składach, w których zasiadać będą także tzw. nowi sędziowie - powołani przez prezydenta w procedurze z udziałem KRS powstałej wg nowych zasad.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Tomasz Latos POLSKA polityka PiS sądownictwo reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa

"W głowie się nie mieści, że można oczekiwać kolejnych warunków". Wójcik o apelu sędziów do KE

- Jesteśmy na ostatniej prostej, bardzo trudno było o kompromis, a stowarzyszenia sędziowskie oczekują, że Komisja Europejska zajmie się problemem KRS. To jest niesamowite - mówił w Polskim Radiu 24 minister, członek Rady Ministrów Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  Solidarna Polska POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Komisja Europejska Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa Krajowy Plan Odbudowy

"Rozwiązania sprzeczne z konstytucją i ze zdrowym rozsądkiem". Marek Ast o poprawkach KO

- Unieważnienie wyroków sądowych, które zostały wydane z udziałem sędziów, którzy w ostatnich latach przez pana prezydenta zostali powołani do służby sędziowskiej, to jest po prostu rzecz niespotykana. Te poprawki nie mogły liczyć na poparcie komisji - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ast (PiS), przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Marek Ast POLSKA krs Sejm PiS Krajowa Rada Sądownictwa Polskie Radio 24

"Chcemy zażegnać spór z KE i wyjść z impasu". Marek Ast o projektach dot. wymiaru sprawiedliwości

- Prezydent ma podobne intencje jak posłowie wnioskodawcy - chcemy zażegnać spór z Komisją Europejską. Liczymy na to, że z tych dwóch pomysłów powstanie ustawa, która da szanse na wyjście z impasu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Ast, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA sądownictwo sąd Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska Andrzej Duda Unia Europejska Sąd Najwyższy Prawo i Sprawiedliwość Marek Ast Krajowa Rada Sądownictwa

Przewodniczący KRS: tak, jesteśmy neo-KRS. Nowa jakość pod każdym względem

- W codziennej pracy KRS nie zajmujemy się polityką - powiedział sędzia Paweł Styrna, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. W wywiadzie dla "Gazety Polskiej" mówił między innymi o zmianach w Radzie, nadchodzących wyborach do KRS, ale również o oklaskiwaniu lidera PO - Donalda Tuska przez sędziów, bojkocie Iustitii oraz próbach zastraszania sędziów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Krajowa Rada Sądownictwa krs

Postępowanie dyscyplinarne wobec krakowskiego sędziego. Zarzuca mu się przekroczenie uprawnień

Wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie Macieja Ferka przedstawiając mu zarzuty popełnienia przewinień dyscyplinarnych - wynika z piątkowego komunikatu rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba. Jak poinformowano, postępowanie wszczął w czwartek zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo regiony małopolskie Kraków Krajowa Rada Sądownictwa

Sąd Najwyższy pyta Trybunał Konstytucyjny. W tle przepisy o KRS i traktat unijny

Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniami ws. konstytucyjności m.in. przepisów europejskich w zakresie, w jakim dopuszczają, aby sąd mógł kwestionować skuteczność uchwały KRS przedstawiającej kandydata na sędziego - poinformowano w czwartek na stronie SN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Polska w Unii Europejskiej Krajowa Rada Sądownictwa

"Powinniśmy stawić opór bezprawiu". Prof. Ryszard Legutko o sporze z TSUE

- To, co robi Polska opierając się tej arbitralności instytucji UE, to jest właściwie działanie proeuropejskie, w imieniu wielu milionów Europejczyków. Oni również buntują się przeciwko tendencjom UE, która skręca coraz bardziej na lewo i staje się coraz bardziej agresywna - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa Tadeusz Płużański Ryszard Legutko Trybunał Sprawiedliwości UE

Spór o KRS. Prof. Domański: UE oczekuje od polskiego rządu gestu dobrej woli

- Wszystkie informacje, które docierają do Brukseli czy Strasburga, czy do organów UE podejmujących tego typu decyzje, są inspirowane przez opozycyjną część sądownictwa w Polsce, ale także przez Koalicję Obywatelską. Tego typu rozstrzygnięcia należało oczekiwać, to nie jest zaskoczenie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa Magdalena Złotnicka

Spór o reformę sądownictwa. Dr Paweł Kowalski: Polska KRS musi być uznawana w Europie

- Wyjściem jest wybranie nowej Krajowej Rady Sądownictwa tak, by została ona uznana na arenie europejskiej. Mogłaby ona uznać wcześniej wybranych sędziów, łącznie z ich wyrokami. W innej sytuacji wyroki tych sędziów będą nieuznawane, będziemy pogrążani zwłaszcza na arenie międzynarodowej w sprawach naszych przedsiębiorców i obywateli - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa Mirosław Skowron

Prof. Andrzej Gil o reformie sądownictwa: powinniśmy zacząć od debaty

- Mamy syndrom oblężonej twierdzy, ludzie okopali się na swoich pozycjach, mamy stan wrzenia wewnątrz tego zróżnicowanego środowiska, ale pewnej solidarności na zewnątrz, co niestety szkodzi nam, obywatelom - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa

Paweł Rychlik o reformie sądownictwa: nie powinniśmy dać się zastraszyć

- To decyzja kuriozalna i skandaliczna. Włącza się kolejne narzędzia, aby PiS przestało rządzić w Polsce, teraz jesteśmy na etapie sądownictwa i walki o polską suwerenność - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rychlik (Prawo i Sprawiedliwość) komentując decyzję o usunięciu KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa

"Ma skłonić Polskę, by uległa szantażowi, ale to się nie uda". Zbigniew Ziobro o orzeczeniu TSUE

"Chcąc zanarchizować polskie sądownictwo, Trybunału Sprawiedliwości UE zakwestionował zasadę obowiązującą od dziesięcioleci" - napisał szef Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do środowego wyroku Trybunału. Polityczne orzeczenie ma skłonić Polskę, by uległa szantażowi. Jak zapowiedział Prokurator Generalny "nie uda się to".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Europa Trybunał Sprawiedliwości UE Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro sądownictwo Sąd Najwyższy krs Krajowa Rada Sądownictwa Waldemar Żurek