Polskie Radio
Section05
Krajowa Rada Sądownictwa

Minister Bodnar w Brukseli. Przedstawi specjalny plan

Polska rozpoczyna działania zmierzające do zakończenia procedury praworządnościowej rozpoczętej w ramach art. 7 unijnego traktatu. Szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar przyleciał do Brukseli na spotkanie ministrów do spraw europejskich unijnych krajów z planem przywracania rządów prawa, który ma pozwolić na zakończenie procedury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa

Spotkanie prezydenta z wicemarszałkiem Sejmu. Bosak mówi o "dobrym znaku"

Krzysztof Bosak z Konfederacji ocenił jako konstruktywne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie proponowanego przez jego ugrupowanie "resetu konstytucyjnego". - Pan prezydent wykazał otwartość na nasze propozycje - powiedział wicemarszałek Sejmu dziennikarzom przed Pałacem Prezydenckim.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Bosak Andrzej Duda Konfederacja konstytucja sądownictwo POLSKA polityka Donald Tusk Rząd Donalda Tuska Marcin Mastalerek Trybunał Konstytucyjny krs prawo Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy

Reforma sądownictwa. Wiemy, kiedy rząd zajmie się zmianami w KRS

Dużo wskazuje na to, że w tym tygodniu rząd zajmie się projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - poinformował wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Dodał także, że szczegółów dotyczących zmian w Trybunale Konstytucyjnym można spodziewać się w ciągu kilku, kilkunastu dni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sądownictwo reforma sądownictwa Krajowa Rada Sądownictwa krs Trybunał Konstytucyjny

PR24 "Wyciągniecie ręki do prezydenta". Dr Krzemiński o propozycji ministra Bodnara ws. KRS

- Tam jest prapoczątek wątpliwości dotyczących powoływania na stanowiska sędziowskie, czego nie chcą w żadne sposób zaakceptować instytucje europejskie: Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu i Trybunał Sprawiedliwości UE - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Krzemiński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo POLSKA Sejm Adam Bodnar Krajowa Rada Sądownictwa

Strategia Polski 2050 na wybory samorządowe. Kobosko: podstawą jest kontynuacja Trzeciej Drogi

Wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko przedstawił w czwartek w mediach strategię Polski 2050 na wybory samorządowe. - Jesteśmy otwarci na współpracę z ugrupowaniami koalicji rządowej, w tym z KO i Nową Lewicą, ale podstawą naszych decyzji jest kontynuacja projektu Trzeciej Drogi - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska 2050 Michał Kobosko Krajowa Rada Sądownictwa Donald Tusk Jarosław Kaczyński Trzecia Droga wybory samorządowe

Procedury powoływania polskich sędziów. Jest orzeczenie TSUE

Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał za niedopuszczalne pytania sądów z Katowic i Krakowa dotyczące procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w Polsce. Chodzi o powoływania z udziałem neo-KRS. Tym samym Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu nie podzielił opinii rzecznika generalnego z grudnia 2022 roku, który je dopuścił i oceniał ich zasadność w kontekście udziału neo-KRS - informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska sąd Krajowa Rada Sądownictwa

Nowy tryb wyboru członków KRS. Adam Bodnar: w styczniu wyjdziemy z propozycją ustawy

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że w styczniu przedstawi projekt ustawy określającej nowe zasady powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa. Nie krył, że liczy na wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy. Dodał też, że do czasu przyjęcia regulacji nie będą ogłaszane konkursy na stanowiska sędziowskie.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości sąd Krajowa Rada Sądownictwa Senat

"Zmiana w KRS nastąpić musi". Wiceminister sprawiedliwości o reformach w sądownictwie

- Pewne obszary wokół Krajowej Rady Sądownictwa muszą być uregulowane ustawowo; od stycznia rząd będzie prezentował odpowiednie projekty ustaw. Zmiany muszą nastąpić; KRS taka, jak obecnie, to źródło problemów z praworządnością - powiedział w środę wiceszef MS Krzysztof Śmiszek (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Bodnar polityka Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo reforma sądownictwa Trybunał Sprawiedliwości UE krs Krajowa Rada Sądownictwa Trybunał Konstytucyjny Krzysztof Śmiszek

"Skład orzekający nie jest niezawisły i bezstronny". TSUE odmawia rozpoznania pytania Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN

Skład orzekający Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego RP nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym uprzednio na mocy ustawy, w konsekwencji Trybunał Sprawiedliwości UE nie bada co do istoty pytań prejudycjalnych przedstawionych przez ten organ - czytamy w czwartkowym wyroku TSUE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE Krajowa Rada Sądownictwa krs

"Dopiero 9 stycznia możemy się tym zająć". Przewodnicząca KRS o projekcie dot. sądów powszechnych

We wtorek przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka powiedziała, że "minister sprawiedliwości wyznaczył 14 dni na zaopiniowanie projektu zmian w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych". - To jest niemożliwe, możemy zająć się nim dopiero na posiedzeniu 9 stycznia - oceniła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka krs sądownictwo Sejm reforma sądownictwa Krajowa Rada Sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości Adam Bodnar

Uchwała ws. zmian w KRS w Sejmie. Pod projektem brakuje jednak podpisów premiera i członków KRS

Portal wPolityce.pl dotarł do wniosku złożonego przez PO do Sejmu i wskazuje, że brakuje pod nim wielu własnoręcznych podpisów posłów popierających projekt. Jak dodano "rys uchwały był przygotowywany w wielkim pośpiechu". Pod dokumentem nie podpisał się ani premier Donald Tusk, ani członkowie KRS wybrani ostatnio przez Sejm.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sądownictwo reforma sądownictwa Trybunał Sprawiedliwości UE krs Krajowa Rada Sądownictwa Trybunał Konstytucyjny Sejm Donald Tusk

Członkowie KRS otrzymają wezwanie do zaprzestania działalności? Tak głosi projekt nowej uchwały Sejmu

Do Sejmu wpłynął we wtorek poselski projekt uchwały ws. "usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Bodnar polityka Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo reforma sądownictwa Trybunał Sprawiedliwości UE krs Krajowa Rada Sądownictwa Trybunał Konstytucyjny

"Chcą czystek i weryfikacji legalnie powołanych sędziów". Pokazujemy nowe uchwały "Iustitii"

"»Kasta« sędziowska już nie może doczekać się zemsty na tych sędziach, którzy przez ostatnie lata pracowali dla dobra wymiaru sprawiedliwości i nie angażowali się w polityczną krucjatę skrajnie upolitycznionego stowarzyszenia »Iustitia«" - zwrócił uwagę portal wPolityce.pl, który dotarł do uchwał krakowskiego oddziału tego stowarzyszenia. "Co ciekawe, przekazali je portalowi sami sędziowie, którzy, pomimo iż należą do »Iustitii«, są zaszokowani skalą zapowiadanych czystek i odwetu" - czytamy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd sądownictwo Krajowa Rada Sądownictwa krs