Polskie Radio
Section05
Dorota Boniecka-Górny

Narodowe Czytanie 2023. "Literackie święta" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

W ostatnią sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim i w całej Polsce, a także poza granicami naszego kraju można było przenieść się w świat bohaterów "Nad Niemnem", najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej. Powstawała ona w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Podejmuje tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Boniecka-Górny Narodowe Czytanie

29. edycja Konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wyróżnienia dla reportażystów SRiD

Za nami ceremonia ogłoszenia laureatów konkursu oraz wręczenia nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Reportażyści Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymali wyróżnienia w kategoriach: Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za reportaż" Delegacja inna niż wszystkie", Nagroda im. Macieja Łukasiewicza za reportaż "Ulepił mnie na nowo" oraz Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za reportaż "Szpotański i spółka". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Urszula Żółtowska-Tomaszewska Dorota Boniecka-Górny Antoni Rokicki wyróżniony

Jak powstawała Świątynia Opatrzności Bożej? [POSŁUCHAJ]

– Trzeba dotrzeć do Ogrodu Botanicznego, pójść na jego północny odcinek. Jest tam fragment ruiny kościoła, która ma wmurowaną tablicę pamiątkową. "W tym miejscu 3 maja 1792 położono kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności. Wzniesieniem jej Sejm Czteroletni pragnął uczcić uchwalenie konstytucji" – cytował w reportażu napis jeden z rozmówców Doroty Bonieckiej-Górny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Boniecka-Górny historia Polski konstytucja 3 maja świątynia opatrzności

50-lecie pracy artystycznej Joanny Żółkowskiej. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Swoją karierę aktorską zaczęła od roli w spektaklu z epoki romantyzmu. Zagrała Zosię w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego, w Teatrze Starym w Krakowie. Na swój jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej wybrała zaś sztukę francuskiego autora, poświęconą Chopinowi. W reportażu przypominamy sylwetkę aktorki Joanny Żółkowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż aktorzy Joanna Żółkowska Narodowe Czytanie jubileusz Urszula Żółtowska-Tomaszewska Dorota Boniecka-Górny reportaż w Jedynce

"Urodzona w ciszy" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Doroty Bonieckiej-Górny

W sobotę miało miejsce Narodowe Czytanie. W tym roku czytano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Z tej okazji przedstawiamy sylwetkę Joanny Żółkowskiej, która w prawdzie nie uczestniczyła w tym wydarzeniu, ale swoją karierę aktorską zaczęła właśnie od roli w spektaklu z epoki romantyzmu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż aktorzy Joanna Żółkowska Dorota Boniecka-Górny Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ignacy Gogolewski. "Szczęście pomagało mi w tym zawodzie" [POSŁUCHAJ]

W ostatnią niedzielę, w wieku 90 lat, zmarł wybitny aktor Ignacy Gogolewski. Miał 24 lata, kiedy zagrał Gustawa-Konrada w "Dziadach". Wcześniej rolę tę otrzymywali aktorzy powyżej czterdziestki. Popularny artysta mówił, że nie brakowało mu szczęścia w całej karierze. W Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy archiwalny reportaż Doroty Bonieckiej-Górny pt. "Jubilat" o Ignacym Gogolewskim.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Ignacy Gogolewski Dorota Boniecka-Górny odeszli 2022 reportaż w Jedynce