Polskie Radio
Section05
ekumenizm

Ambasadorzy Polski na świecie

2 maja obchodziliśmy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto ustanowiono w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach. To doskonały moment, żeby w Familijnej Jedynce porozmawiać o tym, jak Polonia na całym świecie obchodzi 100-lecie odzyskania Niepodległosci. 
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Śladami majowych kapliczek

Maj najpiękniejszy miesiąc roku jest w Kościele katolickim poświęcony Matce Bożej. Odprawiane w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach słynne "majówki", czyli majowe nabożeństwa, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Wieczorami szeroko po okolicy niesie się majowa pieśń ku czci Maryi jak przed wiekami, tak i teraz. Skąd tradycja majowych nabożeństw? Czy tradycja budowania kapliczek i przydrożnych krzyży powraca? Zapraszamy państwa na wyprawę śladami majowych kapliczek.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Hanna Chrzanowska - Siostra naszego Boga

Wychowawczyni i mistrzyni wielu pokoleń pielęgniarek. Przed wojną redaktor naczelna pisma „Pielęgniarka Polska”.  Pionierka w opiece nad chorymi w ich domach - organizowanej w ramach parafii. Gdy umarła w Krakowie tysiące krakowian żegnały ją ze łzami w oczach, a kondukt prowadził sam Karol Wojtyła. W sobotę 28 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowskich Łagiewnikach - kard. Angelo Amato ogłosi ją błogosławioną. Hanna Chrzanowska będzie pierwszą na świecie, świecką pielęgniarką wyniesioną na ołtarze.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Kobiety przy grobie Jezusa

W opisach poranka zmartwychwstania, jakie znamy z Ewangelii, kobiety pełnią rolę szczególną. To dobra okazja, aby podjąć temat miejsca i roli kobiety w Kościele w dawnych wiekach i obecnie. Dlatego dziś w Familijnej Jedynce chcemy spytać: jakie obrazy kobiecości wyłaniają z nauczania Kościoła i Biblii, w jaki sposób są one odbierane przez współczesne kobiety i czy są one odpowiedzią na ich aspiracje? Gośćmi audycji byli: dr Monika Waluś teolog, gospodyni domowa, dr Dominika Żukowska-Gardzińska z teolog z Centrum Myśli Jana Pawła II i dr Sebastian Duda teolog i publicysta „Więzi”.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Niedziela Palmowa

Radość i dramat. Wydarzenie liturgiczne i zwyczaj. Nowoczesność i tradycja. Można powiedzieć, że wszystko to przenika się ze sobą w  rzeczywistości Niedzieli Palmowej. Nieodłączne procesje z palmami, śpiewy, misteria pasyjne i wydarzenia biblijne, głęboka teologia Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Radość wiosny i dramat historii, która właśnie rozpoczyna się na naszych oczach. Jakie wydarzenia w Kościele rozpoczyna Niedziela Palmowa? Jak kalendarz liturgiczny tego okresu, przenika życia codziennego? W Familijnej Jedynce przedstawiliśmy wszystkie barwy i odcienie Niedzieli rozpoczynającej Wielki Tydzień.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

„Wielkanoc bez granic”. Integracja w duchu chrześcijaństwa

Zaproś mieszkającego w Polsce cudzoziemca na Wielkanoc - apeluje Instytut Myśli Schumana, który w zeszłym roku zorganizował już po raz drugi analogiczną akcję wigilijną. W „Wigilii bez granic” wzięło udział ok. 3 tys. osób. "Wielkanoc bez granic" ma na celu integrację cudzoziemców w duchu chrześcijańskim. O jej przesłaniu mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Krzyżkowski, wiceprezes Instytutu Myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielkanoc ekumenizm chrześcijaństwo uchodźcy obcokrajowcy