Polskie Radio
Section05
konkurs Wieniawskiego - etap I

Augustin Dumay: przy ocenie I etapu jury osiągnęło konsensus

- Werdykt jury to konsensus, w swojej naturze bardzo demokratyczny. Rozmawialiśmy ze sobą, wymienialiśmy się swoimi spostrzeżeniami - mówił w Dwójce Augustin Dumay, przewodniczący jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. We wtorek (11.10) poznaliśmy wyniki I etapu zmagań.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu Karol Furtak MUZYKA Dwójka KULTURA

Wzorcowy Bach Qingzhu Wenga na finał I etapu Konkursu Wieniawskiego

- Występ zamykającego całą stawkę chińskiego skrzypka, bardzo młodego 21-letniego Qingzhu Wenga, pozostawił nas w naprawdę dobrym nastroju i z nadzieją na spotkanie w finale - oceniła podczas podsumowania ostatniej sesji I etapu XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu Magdalena Łoś.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu Marcin Majchrowski Andrzej Sułek Magdalena Łoś Dwójka

Wyniki I etapu Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego [WIDEO]

We wtorkowy wieczór (11.10), po czterech dniach zmagań, poznaliśmy nazwiska 15 uczestników, którzy zakwalifikowali się do II etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jedynym Polakiem na tej liście jest Wojciech Niedziółka. Tegoroczne występy młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu Konkurs Wieniawskiego 2022

Andrzej Sułek o porannej sesji 4. dnia przesłuchań Konkursu Wieniawskiego

- Zagrała ten odcinek tak, jak ja bym sobie wymarzył - mówił Andrzej Sułek o wykonaniu Sonaty G­-dur Beethovena przez Sulamitę Sarę Ślubowską podczas porannej części czwartego dnia pierwszego etapu przesłuchań Konkursu Wieniawskiego. - Sforzata nie służą temu, żeby utrzymać pion i każdy takt zacząć równo z pianistą (to nie jest techniczna podpórka dla wykonawców), ale dodają energii linii, która poza sforzatami się wije, jest kształtowana dynamicznie z wielką żywiołowością, energią, spontanicznie się unosi - wyjaśniał komentator Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Sulamita Ślubowska Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Sueye Park i konkursowy pojedynek: muzyka kontra hałasy

- Publiczność to także pewne zmęczenie i mieliśmy tu mały pojedynek w występie pierwszej uczestniczki, wspaniałej Sueye Park, reprezentantki Korei Południowej. Był to pojedynek muzyka kontra hałasy, skupienie kontra dekoncentracja - poligon doświadczalny odporności na tego typu przeszkody, które skrzypaczka, mam wrażenie, potrafiła zignorować i z pełną koncentracją wykonywała swój program - mówiła Magdalena Łoś-Komarnicka.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego 2022 skrzypce Poznań Dwójka Magdalena Łoś

"Wojciech Niedziółka zasłużył na aplauz". Po sesji porannej 3. dnia Konkursu Wieniawskiego

- Czekał na ten aplauz publiczności. Na pewno bardzo ciężko na taki efekt pracował i to wszystko mu się należało. Myślę, że to tylko pierwszy krok na tym konkursie, żeby jeszcze inne aplauzy nastąpiły - mówił o występie Wojciecha Niedziółki Marcin Majchrowski. Reprezentant Polski zamykał sesję poranną 3. dnia 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu Dwójka Marcin Majchrowski skrzypce

Konkurs Wieniawskiego. Trwa I etap przesłuchań

- Sam I etap jest niezwykle różnorodny, bo to i utwory solowe, i Bach, i kaprysy, i Wieniawski oczywiście, i jedna część sonaty Beethovena. Myślę, że mamy tak duży przekrój osobowości muzycznych, że dla każdego coś miłego może się znaleźć, natomiast szukamy osoby, która oczywiście odnajdzie się świetnie w każdym z tych utworów - mówiła w Dwójce Agata Szymczewska, ambasadorka Konkursu Wieniawskiego, zwyciężczyni jego 13. edycji.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając Konkurs Wieniawskiego Poznań skrzypce Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Andrzej Sułek podsumowuje wieczorną sesję 2. dnia przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

- Jej recital był wyjątkowo wyrównany pod względem poziomu we wszystkich aspektach. Gdybym miał jakiś punkt jej programu szczególnie wyróżnić, to byłby to Bach - mówił Andrzej Sułek o występie Meruert Karmenovej z Kazachstanu, która swoim występem rozpoczęła wieczorny etap niedzielnych przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego 2022 Andrzej Sułek Dwójka

Dzień 2, sesja poranna: podsumowanie. Konkurs Wieniawskiego

- Jedną z ciekawych osobowości jest z pewnością Hawijch Anna Elia Elders, 24-letnia skrzypaczka z Holandii. W jej wykonaniach dało się odczuć dawny sposób gry, to był bardzo wyrazisty dźwięk, z bezpieczną, ale świetną wirtuozerią - mówił w specjalnej audycji na antenie Dwójki Marcin Majchrowski, relacjonując przesłuchania I etapu 16. Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego 2022 Marcin Majchrowski Dwójka

Konkurs Wieniawskiego: podsumowanie wieczornej sesji dnia 1

- W sobotniej sesji wieczornej wzięły udział cztery skrzypaczki, a wśród nich pierwsza Polka - Barbara Ewa Żołnierczyk. Program obowiązkowy I etapu jest bardzo atrakcyjny dla publiczności. Na ogół występy zaczynały się muzyką Bacha i były to znakomite wykonania - mówiła w specjalnej audycji na antenie Dwójki Magdalena Łoś, która relacjonowała przesłuchania I etapu 16. Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego 2022 Magdalena Łoś Dwójka