Polskie Radio
Section05
Wiesław Molak

Malarz, którego zachwyciło powstające miasto. Reportaż "Kachu z Gdyni"

Kazimierz "Kachu" Ostrowski to jeden z najbardziej znaczących pomorskich artystów drugiej połowy XX wieku. Wielu osobom profesor Ostrowski kojarzy się głównie z Gdańskiem, gdzie wykładał. Tymczasem jego miejscem na ziemi była… Gdynia. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Kachu z Gdyni" Marzeny Bakowskiej z Radia Gdańsk. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Marzena Bakowska Cezary Galek reportaż w Jedynce Gdynia malarstwo pr poleca

Malarz, którego zachwyciło powstające miasto. "Kachu z Gdyni" - reportaż Marzeny Bielawskiej (PR Gdańsk)

Kazimierz "Kachu" Ostrowski to jeden z najbardziej znaczących pomorskich artystów drugiej połowy XX wieku. Wielu osobom profesor Ostrowski kojarzy się głównie z Gdańskiem, gdzie wykładał. Tymczasem jego miejscem na ziemi była… Gdynia. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Kachu z Gdyni" Marzeny Bakowskiej z Radia Gdańsk. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Marzena Bakowska Cezary Galek Gdynia malarstwo

"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu". Reportaż Małgorzaty Furgi (Polskie Radio Szczecin)

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi o podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, akceptację dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego, rozumiejącego otoczenia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  pr poleca Małgorzata Furga zdrowie zdrowie dziecka autyzm choroba

Życie w sąsiedztwie byłego obozu koncentracyjnego. Reportaż Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin)

Obóz na Majdanku to trudny spadek, a jego muzeum to kłopotliwe sąsiedztwo. Jak się do niego odnosić? Czy możliwe jest pogodzenie żywej pamięci o strasznej historii tego miejsca z poczuciem sąsiedztwa i przynależności? Takie pytania stawia sobie Anna Augustowska, studentka kierunku sztuki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Michalak Majdanek historia Polski pr poleca II wojna światowa Lublin

Tradycja i rodzinne tajemnice. Reportaż Moniki Malec "Sklejone ze strzępów" [POSŁUCHAJ]

Bohaterką reportażu jest Katarzyna Kotarska - menedżerka kultury, animatorka społeczności lokalnych i tutorka. Poprzez swoich przodków czuje niezwykłą więź z Krzczonowem. Stary, opuszczony dom jest dla niej źródłem wiedzy o krewnych, którzy - choć odeszli - wciąż są blisko.
Zobacz więcej na temat:  Irena Piłatowska-Mądry Monika Malec reportaż reportaż w Jedynce tajemnice rodzina pr poleca

Wielkanoc w Polskim Radiu

Polskie Radio przygotowało na Święta Wielkanocne specjalne audycje, niecodzienne spotkania i wyjątkowe koncerty. 1 kwietnia to w Polskim Radiu także czas potrójnego świętowania: 62. urodziny radiowej Trójki, trzydzieste urodziny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i dziewiąte urodziny Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Czesław Mozil Agnieszka Trzeciakiewicz Maciej Szajkowski muzyka świata etno Martyna Podolska Tomasz Prange-Barczyński Małgorzata Jaszczołt David Gamtsemlidze Magdalena Kasprzyk-Cheviriaux Misteria Paschalia Actus Humanus Aldona Łaniewska-Wołłk Aleksandra Łapkiewicz Michał Nowak Piotr Domeracki Jakub Jamrozek Tomasz Sobierajski Paweł Turski Krzysztof Miruć Dariusz Urbanowicz Andrzej Bargiel Dagadana Renata Przemyk Andrzej Brzoska Barbara Marcinik Damian Sikorski Bartek Koziczyński Ula Kaczyńska Norbert Borzym Tomasz Czajkowski Józef Naumowicz Jan Adamowski Wielkanoc

"Szpotański i spółka". Reportaż o pionierze polskiego przemysłu elektrotechnicznego [POSŁUCHAJ]

Kazimierz Szpotański początkowo studiował elektrotechnikę w Wyższej Szkole Technicznej w Mittweidzie, następnie w latach 1910-1911 na Wydziale Elektrycznym Politechniki w Charlottenburgu, gdzie uzyskał dyplom inżyniera elektryka. Po studiach pracował w firmie AEG w Berlinie (1911-1913), potem w Rydze, gdzie od podstaw zbudował i zorganizował dział budowy aparatów elektrycznych, oraz w oddziale tej firmy w Charkowie.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Kazimierz Szpotański elektronika pr poleca

"Biuro pisania podań". Słuchowisko dokumentalne Adama Wielowieyskiego i Witolda Zadrowskiego [POSŁUCHAJ]

W dzisiejszych czasach, gdy musimy napisać podanie, a nie wiemy, jak to zrobić, wystarczy, że skorzystamy z internetowej wyszukiwarki, gdzie znajdziemy różne schematy pisania podań. Inaczej było w latach 70. XX wieku i wcześniej. Trzeba było pójść do biura, które zajmowało się pisaniem ręcznym wszelakich podań.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce pr poleca Adam Wielowieyski Witold Zadrowski

Światowy Dzień Radia 2024. Reportaż o kolekcjonerze odbiorników [POSŁUCHAJ]

13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Radia. Z tego powodu prezentujemy reportaż o kolekcjonerze radioodbiorników. Kolekcja Zbigniewa Klimczaka to 400 samochodowych odbiorników radiowych i 150 stacjonarnych. Bohater reportażu prowadzi warsztat samochodowy i tam w specjalnej gablocie prezentuje swoje skarby. Każdy ma swoją historię... jedno radio należało na przykład do Elvisa Presleya. 
Zobacz więcej na temat:  radio Polskie Radio historia radiofonii Światowy Dzień Radia Światowy Dzień Radia 2024 Dorota Boniecka-Górny pr poleca