Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

REDAKCJA POLSKA Aktualności 16 marca godz. 22:00

W programie m.in. o tym, że Ukraina otrzyma więcej broni - uzgodnili to w Berlinie podczas spotkania Trójkąta Weimarskiego przywódcy Polski, Niemiec i Francji. Donald Tusk, Olaf Scholz i Emmanuel Macron rozmawiali o tym, jaka powinna być skala wsparcia militarnego dla Ukrainy. W cieniu wojny na Ukrainie, w Rosji odbywają się wybory prezydenckie, ale światowi komentatorzy podkreślają, że nie można ich nazwać wyborami demokratycznymi. Rozmowa z Wojciechem Konończukiem, dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich. Lwów i Warszawa przedmiotem badań reportażysty Ziemowita Szczerka i muzealnika Łukasza Bukowieckiego. relacjonujemy spotkanie z cyklu „Zrozumieć pamięć - między reportażem a nauką" w warszawskim Domu Spotkań z Historią.
Zobacz więcej na temat: 

#11 TRYB SPORTOWY | Praca u podstaw | Paweł Wierzchoń - trener gimnastyki

Wróćmy do podstaw, wróćmy do korzeni, by przyjrzeć się matce wszelkich aktywności i najbardziej kompleksowej dyscyplinie sportu na całe ciało - gimnastyce! Zapraszam na 11. odcinek podcastu „𝗧𝗿𝘆𝗯 𝗦𝗽𝗼𝗿𝘁𝗼𝘄𝘆”! „Gimnastyka to sprawność na całe życie” - hasło to jak mantrę powtarza Paweł Wierzchoń, czyli trener II klasy w gimnastyce sportowej i kulturystyce, instruktor akrobatyki sportowej, parkouru i lekkoatletyki, który propaguje gimnastykę wśród dorosłych pod marką Gimnastyka Warszawa. Jeśli jesteście ciekawi: dlaczego ludzie uprawiający sport dobrze radzą sobie w biznesie, dlaczego szkolny WF tak bardzo nie nadąża, dlaczego tak łatwo nabieramy się na to, co sprzedają nam siłownie, dlaczego poprawne stanie bywa dla nas trudniejsze niż zrobienie salta, jaka figura gimnastyczna jest oznaką wszechstronnej sprawności? 🎧 Zapraszam do słuchania!
Zobacz więcej na temat: 

REDAKCJA POLSKA Aktualności 16 marca godz. 17:30

W programie mówimy, m.in. że Ukraina otrzyma więcej broni - uzgodnili to w Berlinie podczas spotkania Trójkąta Weimarskiego przywódcy Polski, Niemiec i Francji. Donald Tusk, Olaf Scholz i Emmanuel Macron rozmawiali o tym, jaka powinna być skala wsparcia militarnego dla Ukrainy. Film „20 dni w Mariupolu” w reżyserii Mstysława Czernowa zdobył Oskara za najlepszy dokumentalny film zagraniczny. Jest to pierwszy Oscar dla Ukrainy. Rozmowa z Wasyłysą Stepanenko, producentką filmu. Polskie Radio dla Ukrainy ma dwa lata. O działalności programu, uruchomionego tuż po inwazji Rosji na Ukrainę rozmawiamy z Antonem Marczyńskim, szefem Polskiego Radia dla Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat: 

Sportowe historie – Irena Szewińska

Irena Szewińska to trwała legenda nie tylko polskiej lekkoatletyki. Jakie były jej pierwsze kroki w sporcie? Jak trenowała? Jak przeżywała występy olimpijskie? W tym odcinku „Sportowych historii” wysłuchamy wypowiedzi Ireny Szewińskiej zarejestrowanych w różnych okresach jej życia i sportowej kariery, poznamy też przepis najlepszej sportsmenki świata sprzed lat na bycie w dobrej kondycji fizycznej.  
Zobacz więcej na temat:  Irena Szewińska sportowcy

REDAKCJA POLSKA Aktualności 15 marca godz. 22:00

W programie m.in. mówimy, że Ukraina długo czekała i się doczekała. Stany Zjednoczone ogłosiły przekazanie kolejnego pakietu pomocowego. Informację taką przekazał prezydent USA Joe Biden. Wyjaśnił, że są to oszczędności z poprzednich rund pomocy, co zwalnia prezydenta z występowania do Kongresu o dalsze środki. Ruszył Program Ulam NAWA. Celem programu im. Stanisława Ulama jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Rozmowa z dr Dawidem Kosteckim, dyrektorem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Gościem PRdZ jest Zbigniew Pisarski, założyciel i prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, rozmawiamy o roli Polonii amerykańskiej w wejściu Polski do NATO.
Zobacz więcej na temat: 

Wsłuchaj się w swoje ciało

Jak emocje wyraża nasze ciało? Przeżycia, stres, traumy objawiają się bólami i odczuciami w naszych organizmach. Każdy zna ból brzucha, głowy czy ścisk szczęki w trudnych życiowych momentach np. przed egzaminem, po rozstaniu, przed rozmową o pracę. Warto wsłuchać się w ciało, posłuchać organizmu i się nim zająć - przekonują autorki "Uczuciownika"- psychiatra dr Małgorzata Tomaszewska i Justyna Mazur, blogerka i podcasterka, rozmawiał z nimi Jakub Jamrozek
Zobacz więcej na temat: 

Ile prawdy jest w filmach z Indianą Jonesem w roli głównej?

Archeologia to dla wielu zawód marzeń. Podróże do egzotycznych krajów, które przepełnione są przygodami i arcyciekawymi wykopaliskami. Czy taki romantyczny wizerunek tej nauki jest w dzisiejszych czasach prawdziwy? Skanowanie laserowe, drony, sztuczna inteligencja i badania geofizyczne - archeolodzy wykorzystują przeróżne nowoczesne, w tym cyfrowe narzędzia. O tym z dr Julią Chylą, ekspertką z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, archeolożką cyfrową i redaktorką naczelną serwisu Archeowieści.pl rozmawiał Mateusz Kulik.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Indiana Jones Mateusz Kulik

REDAKCJA POLSKA Aktualności 15 marca godz. 17:30

W programie m.in.: podsumowanie najważniejszych wydarzeń politycznych minionego tygodnia, w magazynie "Mija Tydzień". Jest najnowsza odpowiedź Komisji Europejskiej na obawy rolników – propozycje zmniejszające obciążenia administracyjne i wzmacniające udział w łańcuchu żywnościowym. Wizyta w Polsce Janusza Wojciechowskiego, komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Gościem PRdZ jest Jakub Belina Brzozowski z Polskiej Misji Medycznej, rozmawiamy o tym jakiego rodzaju pomoc humanitarna jest najpotrzebniejsza na Ukrainie.  
Zobacz więcej na temat: