Polskie Radio
Section05
sportowcy

Naukowcy, lekarze, sportowcy, literaci. Ofiary zbrodni katyńskiej

- Mimo koszmaru niewoli mogłem w obozie spotkać fantastycznych rodaków. Był tu kwiat inteligencji polskiej, ludzie wszystkich możliwych profesji i zamiłowań – wspominał przed radiowym mikrofonem ks. Zdzisław Peszkowski, jeniec obozu w Kozielsku, jeden z nielicznych, którzy uniknęli śmierci w Katyniu.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska Starobielsk Kozielsk Zdzisław Peszkowski Józef Czapski lekarz sportowcy literatura

Sportowe historie – Irena Szewińska

Irena Szewińska to trwała legenda nie tylko polskiej lekkoatletyki. Jakie były jej pierwsze kroki w sporcie? Jak trenowała? Jak przeżywała występy olimpijskie? W tym odcinku „Sportowych historii” wysłuchamy wypowiedzi Ireny Szewińskiej zarejestrowanych w różnych okresach jej życia i sportowej kariery, poznamy też przepis najlepszej sportsmenki świata sprzed lat na bycie w dobrej kondycji fizycznej.  
Zobacz więcej na temat:  Irena Szewińska sportowcy

Sportowe historie – Halina Konopacka

W drugim odcinku z serii „Sportowe historie” zapraszamy na spotkanie z Haliną Konopacką, złotą medalistką Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w roku 1928 w rzucie dyskiem, zdobywczynią pierwszego złotego medalu olimpijskiego w historii Polski. Dzięki unikatowym nagraniom zachowanym w Archiwum Polskiego Radia poznamy „Złotą Halinę” jako sportsmenkę o fascynującej osobowości, realizującą się w wielu – nie tylko sportowych – obszarach aktywności twórczej.
Zobacz więcej na temat:  Halina Konopacka sportowcy

Sportowe historie – Stanisława Walasiewicz

Historia Polski jest także pisana sportem; czas więc na „Sportowe historie” – nową serię podcastów Archiwum Polskiego Radia, w której powrócimy do radiowych spotkań sprzed lat z wybitnymi reprezentantami dyscyplin olimpijskich w kraju. W pierwszym odcinku serii zapraszamy na spotkanie ze Stanisławą Walasiewicz, zdobywczynią między innymi złotego medalu w biegu na 100 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1930 roku.
Zobacz więcej na temat:  sportowcy historia Polski

Badminton: sport szybszy od Formuły 1. Co warto o nim wiedzieć?

Gdy myślimy o sporcie w kategoriach rekordów prędkości, jednym ze skojarzeń są wyścigi Formuły 1. Ale to badminton jest najszybszym sportem na świecie. Niedawno zawodnik z Indii nadał lotce rekordową prędkość 565 km/h. Niedługo z kolei rozpocznie się Puchar Polski w badmintonie; z tej okazji warto więc zapoznać się ze sportem, który można uprawiać w każdych warunkach.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Maciej Walecki badminton aktywność fizyczna sportowcy

Premier: za rządów PiS inwestycje w sport wzrosły czterokrotnie. "To kształtowanie charakterów i dyscyplina"

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w trakcie wizyty w Myślenicach w Małopolsce, że rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie kontynuować inwestycje w sport. Szef rządu odwiedził tamtejszy stadion, gdzie poinformował o planowanym rozwoju bazy sportowej Wisły Kraków właśnie w Myślenicach.
Zobacz więcej na temat:  inwestycje pieniądze Mateusz Morawiecki sportowcy POLSKA polityka

Program budowy przyszkolnych hal sportowych "OLIMPIA". Sprawność fizyczna jest ważna również dla gospodarki

Aktywność fizyczna to jeden z ważnych czynników, który pomaga zapobiegać wielu chorobom, poprawia zdrowie psychiczne i funkcjonowanie poznawcze. W ramach pierwszego naboru do Programu budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podjął decyzję o dofinansowaniu budowy 360 hal kwotą ponad 730 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA zdrowie zdrowie dziecka sportowcy SPORT

Bojkot rosyjskich sportowców. Elżbieta Witek: jeżeli tego nie zrobimy, będzie to sukces Putina

- Zachęcamy do tego, abyśmy w naszych parlamentach podjęli uchwałę, która potępi i wyrazi naszą niezgodę na uczestnictwo rosyjskich i białoruskich sportowców w wydarzeniach o charakterze międzynarodowym - mówiła w Pradze marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Według niej, uchwały w tej kwestii powinny podjąć parlamenty państw UE.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Witek Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Europa sportowcy

Bojkot rosyjskich sportowców. Marszałek Witek: jeżeli tego nie zrobimy, będzie to sukces Putina

- Zachęcamy do tego, abyśmy w naszych parlamentach podjęli uchwałę, która potępi i wyrazi naszą niezgodę na uczestnictwo rosyjskich i białoruskich sportowców w wydarzeniach o charakterze międzynarodowym - mówiła w Pradze marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Według niej, uchwały w tej kwestii powinny podjąć parlamenty państw UE.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Witek Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja Europa ŚWIAT sportowcy SPORT

Jak wykorzystać zużyte elementy samochodu? Zrobić z nich buty!

W dzisiejszych czasach szukamy rozwiązań, dzięki którym zużyte elementy i śmieci zyskują drugie życie. Ubrania z recyklingu tworzone są już od wielu lat. Nowością jest ich produkcja z pozostałości po materiałach używanych w fabrykach samochodów. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 sportowcy buty do biegania buty Japonia ekologia recykling