Polskie Radio
Section05
Radosław Nałęcz

"Piątka dla Ziemi" - akcja sprzątania świata z pomocą dla zwierząt w tle

W tym roku obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się wcześniej. To za sprawą "Piątki dla Ziemi", organizowanej przez Omenaa Foundation, Konsorcjum Filantropijne i Fundację Planet Heroes. W jej ramach na całym świecie odbywają się akcje oczyszczania lasów, łąk oraz plaż. Finałem będzie natomiast sprzątanie terenów Nieporętu z udziałem gwiazd, czemu towarzyszyć będą koncerty i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz ekologia środowisko akcja charytatywna

Unikatowy dokument w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego: powstańczy dziennik Aliny Janowskiej

- Mama nigdy nie mówiła o istnieniu tego pamiętnika. Odkryłem go, przekopując się przez pozostałe po niej materiały - wspomina Michał Zabłocki, syn Aliny Janowskiej. Powstańczy dziennik aktorki został przekazany we wtorek do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Warszawa Powstanie Warszawskie 1944 Alina Janowska Michał Zabłocki Radosław Nałęcz Aleksandra Dobieszewska II wojna światowa historia Polski

Plastik zasypuje Ziemię, a mikroplastik jest już wszędzie. Naukowcy zbadali Mazury: jest źle

Jak oszacowali naukowcy z Australii i Kanady, na dnie oceanów może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. I, co gorsza, ilość tych odpadów rośnie z każdą chwilą. Niewidoczne dla oka drobiny mikroplastiku są już wszędzie: znaleziono je w rybach i w ludzkim mózgu, w Afryce i na Antarktydzie. Badania przeprowadzone przez polskich specjalistów potwierdziły, że Polska nie jest wyjątkiem: u nas również rośnie zanieczyszczenie mikroplastikiem. A na Mazurach jest źle.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Mazury woda mikroplastik zanieczyszczenie środowisko naturalne przyroda natura ekologia Radosław Nałęcz Trójka

Akcja Żonkile dla upamiętnienia 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się!

To już 12. edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, będącej znakiem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. W całej Polsce włączyło się do niej blisko 6 tys. szkół, bibliotek i instytucji. W tym roku czekają nas premiery filmów o tematyce historycznej, a także animacje dla dzieci i dorosłych. 19 kwietnia, w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariuszki i wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy żonkil.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski POLIN powstanie w getcie Żydzi powstanie w getcie warszawskim akcja żonkile Warszawa Muranów Marek Edelman Kuba Witkowski Radosław Nałęcz getto warszawskie Małgorzata Jakubowska Trójka

Po 26 latach znika Era Jazzu. – Chcę skończyć, kiedy jesteśmy na topie – mówi Dionizy Piątkowski

To był jeden z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce i w Europie. Przez ponad ćwierć wieku Era Jazzu prezentowała najważniejszych artystów z całego świata, ale też inspirowała miłośników jazzu i oferowała przeżycia i emocje na najwyższym poziomie. Festiwal ogłasza swój ostatni koncert, który odbędzie się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza już 14 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Jazz Poznań koncerty Jacek Butlewski Radosław Nałęcz Trójka

"Jedzenie w sztuce": smakowita wystawa w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

"Jedzenie w sztuce" to 11. wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której konfrontowane są ważne obszary życia z refleksjami artystów, analizowane zawarte w nich prawdy i związane z nimi manipulacje. Tematami wcześniejszych ekspozycji były: historia, sport, ekonomia, zbrodnia, gender, medycyna, ojczyzna, sztuka, natura, polityka. Jedzenie w tym kontekście jest wyjątkowe, bo stoi u podstaw życia, przez co ma wpływ na wiele jego aspektów. Wystawa będzie czynna przez blisko rok, od 11 kwietnia 2024 roku do 16 marca 2025 roku, i towarzyszyć jej będzie wiele interesujących wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA wystawa Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK malarstwo fotografia Kraków jedzenie Radosław Nałęcz Trójka

Otwórz się na naukę i sztukę w grodzie Kopernika, czyli 22. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

"Otwartość" to hasło tegorocznej, 22. już edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Przez trzy weekendowe dni, od 20 do 22 kwietnia, będą się odbywać przygotowane z myślą o szerokiej publiczności pokazy, wykłady, warsztaty oraz wystawy popularnonaukowe i artystyczne. Właśnie ruszyły elektroniczne zapisy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA SZTUKA Toruń Radosław Nałęcz Trójka

Kino dokumentalne dla młodych widzów? Oczywiście! Rusza druga edycja niezwykłego festiwalu

Już 13 kwietnia rusza druga edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC, który przybliża młodym widzom niezwykłą moc kina dokumentalnego. Tegoroczna edycja to bogaty przegląd filmów, które skupiają się na życiu nastolatków i ich codziennych doświadczeniach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino festiwal filmowy młodzież dzieci szkoła pokaz Radosław Nałęcz Trójka

JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" – muzyczna podróż inspirowana dokonaniami Pawła Edmunda Strzeleckiego

W tym miesiącu rozpoczyna się drugi etap JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" – projektu inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego. Przyjął on formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polscy artyści w 2024 roku zagrają w tak odległych zakątkach świata, jak m.in. Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada czy Korea. Weźmie w nim udział czołówka aktualnej młodej sceny jazzowej. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Jazz KULTURA promocja Paweł Edmund Strzelecki Radosław Nałęcz Trójka

Z wizytą w łódzkim Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

To tam można obejrzeć pierwszą w Polsce stałą ekspozycję poświęconą obrazkowym opowieściom. Z wystawy "Anatomia komiksu" można się dowiedzieć, czym jest komiks, jak się go czyta i kto go tworzy. Odwiedzający mogą nie tylko cofnąć się do jego początków w naszym kraju, ale przede wszystkim zajrzeć do pracowni współczesnych polskich twórców i twórczyń. Zapraszamy do Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w łódzkim EC1. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks Łódź Grzegorz Rosiński Radosław Nałęcz Trójka

Ministerstwo zdecydowało - koniec z pracami domowymi. Są jednak wątpliwości prawne

Ministra Edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie o zakazie prac domowych. W klasach I-III znikną one całkowicie, w klasach IV-VIII nie będą oceniane. Pojawiły się jednak głosy krytyki wobec decyzji szefowej MEN. Stowarzyszenie Umarłych Statutów zwraca uwagę, że może ono być niezgodne z konstytucją ze względu na przywołanie złej podstawy prawnej.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Frentzel Radosław Nałęcz Trójka Barbara Nowacka Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła szkoła podstawowa edukacja zakaz prac domowych prace domowe

Euro 2024 z udziałem Polaków. Biało-Czerwoni wywalczyli awans w meczu z Walią

Po 120 minutach i serii rzutów karnych wszystko stało się jasne - na tegorocznych mistrzostwach Europy nie zabraknie reprezentacji Polski. Piłkarze pod wodzą Michała Probierza pokonali Walię i zapewnili sobie prawo udziału w turnieju. - Ten mecz nie tylko się przedłużał, ale i niesamowicie ciągnął - ocenia Dariusz Urbanowicz z redakcji sportowej radiowej Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Dariusz Urbanowicz Adam Dąbrowski Euro 2024

Przenieść miasto do świata gry. Karolina Kuzia-Rokosz

Trójkowa rozmowa Radka Nałęcza z Karoliną Kuzią-Rokosz, twórczynią gry Thaumaturge, ze studia Fools Theory. Gra przenosi nas w realia Warszawy z początku XX wieku. Czy da się stworzyć idealną (a przy okazji grywalną) rekonstrukcję cyfrową miasta? Jakich narzędzi i materiałów używają dziś twórcy, chcący przenieść graczy w głąb historii? Oraz jak odnaleźć się jako kobieta w zdominowanej przez mężczyzn branży gier wideo? O tym wszystkim w dzisiejszym Samograju!
Zobacz więcej na temat:  gry komputerowe Radosław Nałęcz