Polskie Radio
Section05
wyłączenie banerów

Bardzo drogi Londyn

15 lipca 1848 r. Chopin przebywający w Londynie napisał do Wojciecha Grzymały o swych kłopotach, wynikających z pobytu w tym bardzo drogim mieście. Treść listu wskazywała na zły stan psychiki kompozytora, borykającego się z brakiem pieniędzy. Udzielając lekcji zarabiał znacznie mniej, niż pragnął. Nie mógł oszczędzać, bo wszystko co zarobił, pochłaniało życie, a dochód z lekcji nigdy nie był pewny. Przekonał się także, że nawet najbogatsi liczyli się tu z każdym groszem, a arystokracja nie grzeszyła rozrzutnością.  Gdy skończył się sezon i możliwości zarobkowania, Chopin miał zaledwie 200 gwinei. „We Włoszech można za to żyć rok, ale tu ani pół” - pisał rozżalony do Grzymały. (md)  
Zobacz więcej na temat: 

Paganini i Lipiński na Zamku Królewskim

14 lipca 1829 r. w Warszawie miał miejsce ostatni koncert Paganiniego, który bawił w tym mieście od 24 maja. Jego rywal Karol Lipiński również przybył w tym czasie do Warszawy. Wielcy skrzypkowie uczestniczyli w koncercie na Zamku Królewskim z okazji koronacji cara Mikołaja I na króla Polski. Paganini na swym ostatnim w Polsce koncercie wykonał "Wariacje" na temat mazura z opery "Król Łokietek" Elsnera. Grał również "Karnawał wenecki", w którym zawarta jest melodia neapolitańskiej piosenki "Oh, mamma, mamma cara" prawie identyczna z pieśnią irlandzką Moore'a. Na temacie tej pieśni, trzy lata wcześniej oparł swe "Wariacje D-dur" na 4 ręce Chopin, nie przywiązując do tej miniatury zbyt wielkiej wagi. (md).
Zobacz więcej na temat: 

Wzruszające spotkanie

13 lipca 1844 r. Chopin wyjechał z Nohant do Paryża, by powitać siostrę Ludwikę wraz z mężem Kalasantym Jędrzejewiczem, którzy zatrzymali się w mieszkaniu Sand przy Square d'Orléans 5. Fryderyk nie widział się z siostrą 14 lat, ich powitanie było bardzo serdeczne i wzruszające. Kalasantego pamiętał dobrze, ale po raz pierwszy powitał go jako szwagra. Razem odwiedzali muzea i teatry, spotykali się z Polakami, poznawali życie emigracji, czytali niezależne publikacje. Fryderyk najczęściej przebywał jednak z siostrą, rozmawiając z nią o wszystkich swoich sprawach, wypytując o sprawy rodzinne. Siadali również razem do fortepianu, by muzykować na cztery ręce. (md)  
Zobacz więcej na temat: