Зміст поеми Симона Пекаліда “Про Острозьку війну під П’яткою проти низовиків» Зміст поеми Симона Пекаліда “Про Острозьку війну під П’яткою проти низовиків». Опис перебігу військових дій, опис тактики козацьких загонів, а також відтворення ідеологічних позицій противників через словесні перепалки. Опис козацького війська з позиції прибічника князявського клану, а також військових відділів Острозького, зокрема, татарських загонів, які є «співмешканцями Острога», тобто, осіли на волинських землях. Zobacz więcej na temat: Україна література культура
Odcinek 79 (9.12.2022) W najnowszym odcinku "Balansu" o nowej pracy byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego, o sejmowej uchwale uznającej Rosję za państwo terrorystyczne i wspierające terroryzm, o tym, jak Polska się zbroi oraz o niedoszłych premiach dla piłkarzy reprezentacji. Zobacz więcej na temat:
"Pomorski Korczak" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Józefie Bednarzu, zasłużonym psychiatrze Doktor Józef Bednarz, polski psychiatra, w 1939 roku dyrektor szpitala psychiatrycznego w Świeciu (obecnie jego patron) nazywany jest Pomorskim Korczakiem. Podczas pierwszej wojny światowej był rosyjskim lekarzem wojskowym. Później przekazał polskiemu wywiadowi wojskowemu informacje na temat rosyjskich badań nad bronią chemiczną i ochroną przeciw gazom bojowym. W odrodzonej Rzeczypospolitej zajmował miejsce godne swojej wiedzy i siły charakteru. Poświęcał się psychiatrii i badaniom w dziedzinie ochrony przeciwchemicznej (w Instytucie Badawczym Broni Chemicznej w Warszawie), angażował się w życie obywatelskie i patriotyczne. Został zamordowany przez niemieckie komando śmierci razem ze swoimi pacjentami, najprawdopodobniej w miejscowości Grupa niedaleko Świecia 11 listopada 1939 roku. Zobacz więcej na temat:
"Patrząc w niebo" - reportaż Magdy Skawińskiej o miłośnikach rakiet i technologii kosmicznych Brześć. Białoruś. Dziadek pokazuje wnuczce gwiazdy i opowiada jej o konstelacjach gwiezdnych. Liliya pierwszy raz wtedy pomyślała, że może w przyszłości zajmie się z kosmosem. Kilkanaście lat później rozpoczęła studia na Politechnice Wrocławskiej i dołączyła do koła naukowego PWr in Space. Poznała w nim osoby, które łączy pasja do budowania rakiet. W kole naukowym jest obecnie ponad 50 osób: to miłośnicy rakiet, technologii kosmicznych oraz eksploracji kosmosu. Studiują na różnych wydziałach Politechniki Wrocławskiej, a teoretyczną wiedzę z zajęć przekuwają w praktykę w hangarze na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Najnowsza konstrukcja to R4 v2 – 4,1 metra długości i 32 kilogramy wagi włącznie z paliwem (pusta waży 27 kg – najlżejsza wśród hybrydowych w Europie). Lata z prędkością ponad 200 metrów na sekundę, czyli 720 kilometrów na godzinę. To oznacza, że konkursową odległość trzech kilometrów pokonuje w około 15 sekund. Zobacz więcej na temat:
"Trenuj z wojskiem" - reportaż Karoliny Kamińskiej o wojskowych szkoleniach dla ochotników Uczą się, jak rozkładać broń, w jaki sposób bronić się przed napastnikiem czy jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Ponad setka śmiałków w różnym wieku zdecydowała się zobaczyć, jak wygląda życie wojskowe od kuchni. Najmłodszy uczestnik miał 18 lat, a najstarszy 65. Wszystko to w ramach ministerialnej akcji "Trenuj z wojskiem". Inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Tak też było w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Zobacz więcej na temat:
"Rozbijamy i składamy na nowo" - reportaż Weroniki Puszkar o Kole Naukowym Sae Aero Design Politechniki Warszawskiej i jego sukcesach na zawodach zdalnie sterowanych bezzałogowych samolotów udźwigowych Lotnictwo to ich pasja. Jednak nie chodzi o latanie, a o budowanie żelaznych ptaków. Członkowie Koła Naukowego Sae Aero Design Politechniki Warszawskiej. Ich celem są zawody Aero Design, które odbywają się co roku w Stanach Zjednoczonych. Polegają one na zaprojektowaniu, zbudowaniu oraz zaprezentowaniu zdalnie sterowanych bezzałogowych samolotów udźwigowych. Maszyny członków koła powstają w podziemiach Uniwersytetu. Pracują tam bez wytchnienia, nawet nocą. I są efekty. Koło jest najbardziej utytułowaną drużyną w historii zawodów. Wygrywają z drużynami z całego świata. Jak powstają samoloty na zawody? Jak ważnym czynnikiem jest pogoda? Jaka atmosfera panuje na zawodach w Stanach? Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 8 grudnia 2022 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych dnia, m.in. o ćwierćfinałach piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 9.12.2022 Unia Europejska wspiera niezależne organizacje na Białorusi Unia Europejska stworzyła nowy program pomocowy EU4Belarus, który ma wspierać niezależne organizacje społeczne na Białorusi. Ustanowiony początkowy budżet wynosi 25 mln euro. Wspólnota wspiera opozycyjne społeczeństwo Białorusi od 2020 roku i planuje sankcje przeciw reżimowi. Przygotowali: Michał Strzałkowski, Krzysztof Grzesiowski, Radosław Małkiewicz. Zobacz więcej na temat:
Leniuchowanie, sędziowskie nadzieje i wyczekiwanie - od piątku ćwierćfinały mundialu Andrzej Grabowski rozmawia z wysłannikami Polskiego Radia na piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze - Tomaszem Kowalczykiem i Filipem Jastrzębskim o tym jak wyglądał drugi wolny mundialowy dzień. Przede wszystkim jednak w podcaście zapowiadamy pierwsze ćwierćfinały. Odnosimy się też do czwartkowych wypowiedzi selekcjonera Czesława Michniewicza i zastanawiamy się - co dalej z reprezentacją Polski? Zobacz więcej na temat:
Zima wszędzie zimą 9 grudnia 1845 r. George Sand ze swymi dziećmi Solange i Maurycym powróciła z Nohant do Paryża. Od dwóch tygodni Chopin niecierpliwie oczekiwał ich przyjazdu. Czuł się bardzo dobrze, był wypoczęty i zadowolony. Udało mu się wreszcie znaleźć nowego służącego, który miał zająć miejsce swego poprzednika, Polaka noszącego imię Jan. Kompozytor zaakceptował tym razem Francuza Piotra: „Mój przyjaciel [Thomas Albrecht, sekretarz ambasady Saksonii i właściciel składu win] znalazł mi bardzo porządnego, zgrabnego i spodziewam się, wiernego człowieka. […] Czysty bardzo, trochę wolny, ale mnie nie niecierpliwi”. Z powrotu do Paryża cieszył się jedynie Chopin, mimo że grudniowe chłody zaczęły już dawać się we znaki. George skarżyła się wówczas: „Paryż bardziej czarny, bardziej smutny, bardziej ponury niż kiedykolwiek, a mimo to trzeba tu spędzić całą długą zimę”. Kompozytor zaś dziwił się ludziom, którzy Paryż przeklinali dla klimatu, zapominając, że „na wsi zimą jeszcze gorzej, zima wszędzie zimą”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Wyrzut sumienia" - reportaż Moniki Chrobak o Stowarzyszeniu "Lekarze Nadziei" Z ich pomocy korzysta rocznie co najmniej kilka tysięcy osób najbardziej potrzebujących. Mowa o Lekarzach Nadziei. Krakowski oddział stowarzyszenia działa już od prawie 30 lat. Zajmuje się głównie prowadzeniem przychodni lekarskiej dla ludzi bezdomnych i ubogich. Organizacja Pożytku Publicznego prowadzi też dystrybucję leków z Apteki Darów oraz materiałów medycznych dla domów Opieki Społecznej, Hospicjów, Sierocińców itp. Dostarcza też leki dla Polaków na Wschodzie w różnym kierunku: Kazachstan, Białoruś, Ukraina, Mołdawia. Zobacz więcej na temat:
"Antykwariat" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej o miłości do antyków Marek Łączyński całe swoje życie poświęcił antykom. Z pomocą żony i córki prowadzi w Warszawie imponujących rozmiarów antykwariat, w którym najstarsza książka pochodzi z 1610 roku. Można tu spotkać nie tylko ciekawe książki, ale również stare aparaty fotograficzne czy zegarki. Zaczęło się wszystko 17 lat temu, gdy kolega zaproponował mu sprzedaż tanich książek, a że miał sklep z zabawkami, przystał na tę propozycję bardzo chętnie. Pierwsze cztery kartony sprzedawał po złotówce. Po jakimś czasie książek przybywało i w sklepie stanął regalik. Dziś w swoim antykwariacie ma zbiór liczący 200 tysięcy książek. Prowadzenie antykwariatu jest dla niego nie tylko pracą, ale przede wszystkim ogromną pasją. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 7 grudnia 2022 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. podsumowanie 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze, Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych czy Liga Mistrzyń siatkarek. Zobacz więcej na temat:
Długo wyczekiwana baranina i dramat fryzjerski z niespodzianką" - katarski mundial w dniu przerwy W mundialowym podcaście, Andrzej Grabowski porozmawiał z wysłannikami Polskiego Radia do Kataru - Tomaszem Kowalczykiem i Filipem Jastrzębskim nie tylko o futbolu. Owszem, posłuchają Państwo o najciekawszych wydarzeniach 1/8 finału, piłkarskich trendach i przewidywaniach tego co w ćwierćfinale. W pierwszym dniu przerwy w mistrzostwach, zachęcamy też jednak by przekonać się na kogo i co w Katarze warto uważać, a co przekąsić. Zobacz więcej na temat:
[S3-11] Mój tata był polarnikiem Te dwie ekstremalne wyprawy dzielą 43 lata. To także dwa ekstremalnie różne światy. Pierwsza z ekspedycji wyruszała z Polski komunistycznej, druga z Polski demokratycznej, bogatej i rozwijającej się. To co łączy obie wyprawy to cel: polska stacja badawcza imienia Dobrowolskiego w Oazie Bungera. Obie ekspedycje obserwował też ten sam człowiek: Piotr Battke, syn jednego z polarników sprzed czterech dekad. W 1978 roku, gdy jego ojciec wyruszał w podróż, on sam miał 10 lat. Teraz opowiada nam o tym, co wtedy widział i czuł jako 10-letni chłopiec, którego ojciec był na ustach całej Polski, ale także którego to ojca nie było w domu. Muzyka: Emmit Fenn - „Alone“ Chris Haugen - „Glacier“ Aakash Gandhi - „Sea of Memory“ Zobacz więcej na temat: