Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Ironia Chopina

Poza listami do rodziny lub przyjaciół na ogół Chopin pisał krótko i zwięźle, nierzadko kąśliwie, czego świetnym przykładem jest jednozdaniowy liścik do pani Dorval w Paryżu. Marie Dorval, a właściwie Marie Delaunay (1798–1849) była aktorką dramatyczną, którą Chopin podziwiał, bywając na spektaklach z jej udziałem. 16 lutego 1848 roku napisał do aktorki, co następuje: „Najpiękniejsze miejsca z  p o z o s t a ł y c h  dla pani D[orval], lecz nie dla j e j  k u c h a r k i”. (sd)  
Zobacz więcej na temat: 

Z gwiazdorskiej korespondencji

Z 15 lutego 1848 roku zachował się list Meyerbeera do Chopina: „Drogi i dostojny mistrzu. Żałuję niezmiernie, że nie byłem w domu, gdy Pan zrobił mi ten zaszczyt i przyszedł mnie odwiedzić. […] Przedstawiono mi Pannę Merli, dziewczynkę 8-letnią, Włoszkę, niewidomą pianistkę […]. Pragnąłbym bardzo umożliwić tej młodej i zajmującej osobie przyjemność usłyszenia Pana; a ponieważ nie jest zamożna, więc gdyby Pan mógł dostarczyć mi dwa bilety na swój koncert, dla niej i dla jej matki, byłby to dobry uczynek […]. Zechciej przyjąć, drogi i dostojny mistrzu, wyrazy najlepszych uczuć od bardzo Panu oddanego Meyerbeera.” Ciekawe, dlaczego dobrze opłacany kompozytor sam nie kupił biletów? (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Kosmiczna podróż po pustyni [WIDEO]

Kręcono tu sceny do filmu o Jamesie Bondzie, "lądowano na Księżycu" i uprawiano sandboarding, czyli zjazd na desce snowboardowej po... piasku. "PolskieRadio.pl na końcu świata" dotarło w najbardziej suche miejsce na Ziemi, czyli Pustynię Atakama. I mimo, że deszczu pada niewiele, to i tak pojawiają się tam dywany kwiatów.  Zobaczcie porcję ciekawostek prosto z Chile.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio.pl na końcu świata podróże Chile kosmos polskieradio.pl TYLKO U NAS

Chopin zawsze elegancki

W czasach bez Internetu i urządzeń elektronicznych komunikowano się listownie. Ten sposób miał wiele zalet, bo m.in. wymagał od korespondentów elegancji i używania adekwatnych do wyrażanej myśli słów. Dzięki temu mamy znakomite źródło do badań wybitnych postaci. 14 lutego 1838 roku w Paryżu Chopin skreślił do barona de Tremont dwa krótkie wymowne zdania: „Drogi Panie de Tremont, będę u Pana pojutrze o godz. 3, by odbyć próbę naszego koncertu. Tysiące serdecznych pozdrowień. Środa, 14. FF. Chopin”. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Jarosław Iwaszkiewicz jako recenzent muzyczny

Jarosław Iwaszkiewicz (1894–1980) – prozaik, poeta, eseista, tłumacz i librecista był także muzykiem. Napisał 3 książki o Chopinie. Pierwsza z 1949 roku miała od razu drugie wydanie, obszerniejsza, kolejna z roku 1955 także, trzecia zaś ukazała się w 1966 roku. Pisarz uprawiał krytykę muzyczną, pisząc srogo i uszczypliwie. 13 lutego 1927 roku na łamach „Wiadomości Literackich” ogłosił recenzję nowej opery Beatrix Cenci Ludomira Różyckiego: „Orkiestra brzmi tępo i prosto, autor szuka wciąż siebie […]. W dalszych obrazach wysiłek ten ustępuje miejsca fałszywej łatwości […]. Trochę tego za mało, aby nazwać dzieło Różyckiego wartościowym”. Lapidarnie i dosadnie. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Prasowe echa domowego koncertu Chopina

12 lutego 1830 roku „Gazeta Warszawska” opisała domowy koncert u Chopinów, gdzie zabrzmiał premierowo Koncert f-moll Fryderyka: „Nasz wirtuoz Chopin napisał nowy Koncert na fortepian f-moll, z którego w zeszłą niedzielę odbyła się próba z orkiestrą. Znawcy uwielbiają ten nowy płód muzyczny; jest to dzieło mające wiele wcale nowych pomysłów i może być policzone do najpiękniejszych nowych utworów. Słychać, że p. Chopin do Włoch wyjeżdża, lecz zapewne nie przedsięweźmie tej podróży, nie dawszy publicznego koncertu w stolicy Polski, czego pragną wielbiciele jego wysokiego talentu”. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Kłopoty z datą urodzin Chopina

11 lutego 1807 roku urodził się w Worocewiczach rysownik, malarz, kompozytor i pianista Napoleon M.T. Orda. Niemal w każdej książce o Chopinie widnieje jego rysunek Żelazowej Woli, litografowany przez Maksymiliana Fajansa. Wśród drzew i roślinności widać dom urodzenia kompozytora z podpisem: „Własność niegdyś Hrabiego Skarbka, miejsce urodzenia najgenialniejszego muzyka polskiego Fryderyka Franciszka Szopena (Chopin) ur. tu 2 Marca 1809 um. w Paryżu 17 Paźd. 1849 r.” Według tego podpisu niektórzy przyjmują datę urodzin geniusza. Orda zmarł 26 kwietnia 1883 roku w Warszawie. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Karol Kurpiński jako publicysta

Gdy Chopin miał dziesięć lat, 10 lutego 1820 roku powołano w Polsce pierwsze pismo muzyczne „Tygodnik Muzyczny”, założone przez Karola Kurpińskiego i kierowane przezeń przez półtora roku. Numery, mające ładną winietę i przyciągający układ graficzny, wypełniały recenzje, informacje muzyczne oraz tłumaczenia tekstów obcych. Dla zwiększenia poczytności Kurpiński załączał dodatki nutowe nowych utworów. Łącznie ukazało się 50 numerów pisma i 30 dodatków z 36 kompozycjami, w tym 17 autorstwa Kurpińskiego. Dzisiaj pismo stanowi bezcenne źródło do badań ówczesnego życia muzycznego. (sd)
Zobacz więcej na temat: