Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Urodziny Andrzeja Tatarskiego

Tego dnia w 1944 roku urodził się w Więcborku (ob. woj. kujawsko-pomorskie) Andrzej Tatarski – wybitny pianista, kameralista i pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, gdzie uczył się pod okiem prof. Olgi Iliwickiej-Dąbrowskiej oraz w Paryżu, gdzie był uczniem prof. Vlado Perlemutera. Działalność koncertową rozpoczął już podczas nauki. Grał wszystkie dzieła kameralne Chopina, które wykonywał z wieloma artystami polskimi i zagranicznymi, a także wiele solowych. Koncertował w większości krajów Europy oraz w USA, Japonii, Korei i na Jamajce. Dokonał wielu prawykonań utworów polskich i zagranicznych kompozytorów. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

"Świetlista i anielska" Emilia

Dwieście pięć lat temu, w 1812 roku, urodziła się w mieszkaniu rodziców (Pałac Saski w Warszawie), Emilia, najmłodsze dziecko Mikołaja Chopina i Justyny z Krzyżanowskich, siostra Fryderyka. Według świadectw ówczesnych, błyszczące oczy nadawały jej wyraz "świetlisty i anielski", co w połączeniu z nadzwyczajną dobrocią i łagodnością oraz żywą inteligencją i zamiłowaniem do nauk, stanowiło o jej wyjątkowości. Najbliższych rozbawiała rymowanymi żarcikami np.: "Jak nie dacie winka / gorsza będzie minka" lub skłaniała do refleksji: "Jak smutne na tej ziemi czeka przeznaczenie / Na to cierpi, by swoich pomnożył cierpienie". Zmarła przedwcześnie w piętnastym roku życia. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Fryderyk Chopin - Romantycznie

Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Piotr Paleczny, Jerzy Godziszewski - to nazwiska nieodłącznie związane z polską tradycją pianistyczną i rzecz jasna - Chopinem! Poszukując wzorcowych nagrań mazurków, walców, nokturnów czy preludiów, nie sposób pominąć wymienionych pianistów. Znajdziemy ich na płycie wydanej niedawno przez Polskie Radio. Nagrania pochodzą z sesji nagraniowych oraz występów przed publicznością i powstawały na przestrzeni niemal pół wieku. Piękny to i cenny przekrój naszej Chopinowskiej pianistyki, wzbogacony jeszcze o wyjątkowe, przypomniane tu po latach nagranie Mazurka a-moll op 17 nr 4, dokonane przez Natalię Gawriłową w czasie VIII Konkursu Chopinowskiego. Bez wątpienia fonograficzna pozycja obowiązkowa. (Maciej Łukasz Gołębiowski)
Zobacz więcej na temat: 

Pianista, geniusz, patriota, Paderewski

Tego dnia w 1860 w Kuryłówce na Podolu przyszedł na świat Ignacy Jan Paderewski, wielki patriota, genialny pianista, kompozytor, pedagog i polityk. Przez całe życie, budując swoją karierę artysty, walczył o odzyskanie przez Polskę niepodległości, do czego wreszcie doprowadził. Był pierwszym premierem rządu w wolnej Polsce. Zmarł w Nowym Jorku w 1941 roku, gdy trwała II wojna światowa. Według jego woli trumnę złożono na cmentarzu Arlington, ale nie pochowano. Pogrzeb dokończono 51 lat później (5 lipca 1992) w Warszawie, składając doczesne szczątki w krypcie archikatedry św. Jana. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Urodziny Karola Tausiga

4 listopada 1841 urodził się w Warszawie Karol Tausig, genialny pianista i kompozytor. Początkowo Franciszek Liszt nie chciał go przyjąć na ucznia, ale gdy 14-letni Tausig zagrał mu Andante spianato i Wielkiego poloneza Es-dur op. 22 Chopina, Liszt powiedział: "tacy ludzie jak on zdarzają się rzadko, że nie wiadomo gdzie ich szukać". Urzeczony nim Brahms dedykował mu Wariacje na temat Paganiniego op. 35, a Wagner powierzył sporządzanie wyciągów fortepianowych swych oper. Tausig fenomenalnie grał dzieła Chopina, zaś jego Koncert e-moll ponownie zinstrumentował i nieco przekomponował. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Nocą między grobami. Tak straż miejska "poluje" na hieny cmentarne

1 listopada Koścół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, następnego dnia w Zaduszki wspominamy wszystkich zmarłych. To czas refleksji i wspomnień bliskich, którzy odeszli. Odwiedzamy cmentarze, by posprzątać, zanieść kwiaty, zapalić znicze. Może się jednak zdarzyć, że po pozostawionych przedmiotach już następnego dnia nie będzie śladu, a grób zostanie wyczyszczony przez tzw. hieny cmentarne. Walkę z nimi prowadzi straż miejska. Jak wygląda to w praktyce, sprawdził reporter portalu polskieradio.pl, który dołączył do patrolu i wybrał się nocą na cmentarz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż miejska Wszystkich Świętych