Polskie Radio

Polskie Radio wspomina rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 10:00
13 grudnia przypadła czterdziesta rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Na antenach Polskiego Radia nie tylko tego dnia wracamy do wydarzeń z grudnia 1981 roku. Powstał też specjalny serwis specjalny, w którym znalazło się wiele materiałów historycznych.
Dawny odbiornik radiowy
Dawny odbiornik radiowyFoto: Shutterstock/ beccarra

logo

we wtorek 14 grudnia na antenie Jedynki:

00.00-01.00 - "Wieczór z historią" - Lech Makowiecki

W audycji piosenki, pieśni, songi odwołujące się do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Utwory sprzed 40 lat, ale i napisane współcześnie. Wśród wykonawców: BASTI ("Było takie miejsce"), Andrzej Kołakowski ("Polskie kalendarze"), Paweł Orkisz ("Ostatnia szychta w KWK Piast"), Tolek Filipkowski ("W noc grudniową", "Idą pancry na Wujek"), FORTECA ("Solidarność Walcząca"), Andrzej Kołakowski ("Ballada grudniowa"). 

01.00-03.00 - "Muzyka nocą" / "Noc z reportażem"

1. "Moja prawda" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Wojciech Kosimor był studentem 2 roku w Wyższej szkole Morskiej. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Angażował się w działalność opozycyjną. Po ogłoszeniu Stanu Wojennego z kolegami po zakończeniu strajku na uczelni, udał się do Stoczni Gdańskiej. Po jej pacyfikacji, został zatrzymany i przewieziony do Starogardu Gdańskiego. Relegowany z uczelni, potem przywrócony, ale w 1982 roku złapany z ulotkami z pierwszych dni stanu wojennego. Sprawa odbyła się przed Sądem Marynarki Wojennej w Gdyni Dostał wyrok 3 lat pozbawienia wolności. W tym samym roku toczyły się sprawy Ewy Kubasiewicz i Jerzego Kowalczyka - pracowników Wyższej Szkoły Morskiej, którzy dostali wyroki 9 i 10 lat pozbawienia wolności i pozbawienie praw publicznych za organizację strajku w Wyższej Szkole Morskiej w grudniu 1981 roku. Ten wyrok przekreślił szansę bohatera na skończenie wymarzonych studiów. Czy żałuje?...

2. "Dlaczego do nas strzelano" - Andrzej Urbański, realizacja Jacek Puchalski

Dlaczego? Stawiane w reportażu pytanie jest dramatyczną próbą zmierzenia się z przeszłością. 

23.00 - Reportaż "Chłopcy do bitki" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego.

Po ogłoszeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku, "zagazowali" kwasem masłowym m.in. Teatr Syrena w Warszawie. To był ich protest przeciwko aktorom, którzy ignorowali powszechny bojkot reżimu przez środowisko artystów. Granat łzawiący wrzucili do Kolegium ds. wykroczeń. Środki cuchnące wpuszczali do mieszkań funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i kolaborantów.

Nadawali z dachów budynków audycje radiowe, m.in. dla podtrzymania na duchu opozycjonistów zamkniętych w słynnym stalinowskim więzieniu - areszcie przy Rakowieckiej w Warszawie. Zakładali tablice poświęcone pamięci poległym, rozrzucali ulotki z informacjami o działalności związkowców z "Solidarności". Wszystko w walce przeciwko komunie, w nieodłączną nadzieją na wolność. Tych młodych radykalnych, działających w konspiracji, w ramach "Grup Oporu Solidarni" w Warszawie i okolicach było ok. 250-300 osób. Często wzorowali się na pomysłach Armii Krajowej z czasów okupacji. To o nich jest reportaż.

***

W samą rocznicę 13. XII - w czterdziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego wracamy do wydarzeń z grudnia 1981 roku.

"Dobranoc, spokojnej nocy, o ile ta noc będzie spokojna" powiedział w telewizji Jan Kobuszewski kończąc "Dobranockę dla dorosłych" przed północą 12 grudnia 1981 roku. To na pewno nie była spokojna noc. Został wprowadzony stan wojenny. Ludzie Solidarności wspominają ten czas z perspektywy własnych doświadczeń: internowania, represji, udziału w strajkach, a także z perspektywy miejsca zajmowanego w strukturach związku i działalności antykomunistycznej w różnych regionach Polski, z których pochodzili:

Marek Czachor z żoną Magdaleną - z Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich na Uniwersytecie Gdańskim,  późniejsi redaktorzy pisma Solidarność Walcząca. Oddział Trójmiasto; Krzysztof Król - współzałożyciel Uczniowskiego Ruchu Odnowy, który w 1981 wszedł w skład Niezależnej Federacji Młodzieży Szkolnej, redaktor "Ucznia Polskiego"; Krzysztof Turkowski - działacz Solidarności, pracujący w Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu; Ludwik Turko - działacz Solidarności, fizyk, późniejszy profesor, wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim; Stanisław Mikołajczak - językoznawca, późniejszy profesor, wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicz w Poznaniu; Barbara Napieralska - działaczka Solidarności, pracownik  Wielkopolskich Zakładów  Teleelektronicznych "Telkom-Teletra" im. Karola Świerczewskiego; Tomasz Jasiński -  działacz Solidarności, historyk, późniejszy profesor, wykładowca na Uniwersytecie  im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Urszula Radek - działaczka Solidarności, pracownik Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego  PZL -Świdnik; Waldemar Bartosz - działacz Solidarności, psycholog w Poradni Wychowawczo-Zawodowej w Jędrzejowie; Zbigniew Razik - działacz Solidarności w Okręgowym Przedsiębiorstwie Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego w Bolesławcu.

Emisja: 6.50, 7.50, 9.50, 10.50, 13.50, 14.50, 15.50, 16.50, 17.50, 20.50 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Małgorzata Raducha 

Gościem audycji - Anna Mieszczanek, autorka książki "Dzień bez teleranka. Jak się żyło w stanie wojennym", w której przedstawia trudne, codzienne życie młodych ludzi żyjących w tamtych latach.

Początkująca dziennikarka z młodzieżowej gazety, zaangażowana w sprawy rolników Maria, goniec sporego wydawnictwa, młody filmowiec czy kapitan "od zabójstw" z Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej. To są właśnie zapomniani i pomijani przez historię bohaterowie książki.

To oddanie głosu ludziom, najczęściej młodym, którzy wchodzili w tamtym pamiętnym roku 1981 w dorosłe życie. 

***

Jedynka już od kilku dni wspomina wydarzenia sprzed 40 lat. Między innymi w audycji "Przystanek Historia" (w minioną środę, 8.12) mówiliśmy o kolejna edycja kampanii IPN "Zapal Światło Wolności". Z kolei tydzień wcześniej (1.12) w audycji "Eureka" przyjrzeliśmy się wydawnictwu "Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach". Z kolei poniedziałkowej audycji "Kulturalna Jedynka" (13.12) mówiliśmy o nowym materiale w aplikacji Domu Spotkań z Historią - "Proszę się rozjeść".  

W niedzielnym cyklu wspomnień prezentowaliśmy wspomnienia opozycjonistów, którymi byli: Jarosław Broda - działacz Solidarności, wrocławski publicysta, redaktor naczelny pisma "Solidarność Dolnośląska"; Alicja Szot - działaczka "Solidarności" w Zakładach Metalurgicznych URSUS; Bogdan Ryś - działacz Solidarności w Parowozowni PKP w Skarżysku-Kamiennej, członek Komisji Krajowej w Gdańsku i uczestnik ostatniego jej posiedzenia; Bożena Ptak - działaczka Solidarności, nauczycielka języka polskiego w gdańskich szkołach, która ukrywała w swoim mieszkaniu Janusza Satorę, działacza "S" z zakładów Elmor w Gdańsku; Leszek Duklanowski - współorganizator strajku w Zarządzie Portu Szczecin-Świnoujście, wiceprzewodniczący Komisji Oddziałowej Solidarności, członek Szczecińskiego Klubu Katolików; Czesław Niezgoda - działacz Solidarności, pracownik Lokomotywowni Pozaklasowej PKP w Lublinie; Janina Kończak - działaczka Solidarności w Łódzkich Zakładach Przemysłu Gumowego Stomil; Jerzy Kiszkis - działacz Solidarności, aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku; Jerzy Muszyński - dziennikarz z Białegostoku.

Już po północy 13 grudnia, w audycji "Tak to bywało" (03.00-05.00) Adam Rozlach przypomniał trzy okolicznościowe audycje, które emitowaliśmy na antenie Jedynki w 30. i w 35-rocznicę tego wydarzenia, z 13 XII 2011 r. kiedy to Przemysław Szubartowicz zaprosił do studia przedstawicieli wszystkich sił politycznych: A. Mężydłę, D. Jońskiego, P. Jakiego, A. Grodzką, J. Gmitruka i D. Arciszewską-Mielewczyk, a druga, z 13 XII 2016 r. - kiedy Wojciech Dąbrowski rozmawiał z historykami W. Roszkowskim i z A. Paczkowskim oraz z architektem - Cz. Bieleckim. Przypomnieliśmy też  okolicznościowe wydanie "Eureki" w 35 rocznicę 13 Grudnia. Dorota Truszczak zaprosiła wtedy do naszego studia socjolożkę - Barbarą Fedyszak-Radziejowską. Tematem spotkania było postrzeganie stanu wojennego przez Polaków, na podstawie sondaży przeprowadzonych w 1996 i 2006 roku. 

logo

13. XII 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem audycji - Marek Bukowski - reżyser filmu: "Babilon. Raport o stanie wojennym" na podstawie książki Marka Nowakowskiego "Raport o stanie wojennym. Zapiski z codzienności". Codzienność, jaką zobaczymy w filmie jest zapisem życia na granicy ubóstwa, walki o przetrwanie mieszkańców PRL-u w czasach, gdy - jak pisał Marek Nowakowski - "(…)władza chwyciła naród w swe żelazne łapy i dusi".

"Próbujemy się przyglądać, co ten system zrobił z ludźmi. Nowakowski obiera tych ludzi jak cebulę i przygląda się, jak  system na nich wpłynął" - mówi o filmie reżyser, z którym spotykamy się o godz. 9.30. W audycji także spotkanie z Igorem Rakowskim-Kłosem. W swojej książce opisuje kulisy tego, co działo się w życiu codziennym zwykłych Polaków, w telewizji, w marynarce wojennej i w politycznym centrum dowodzenia dzień przed wprowadzeniem stanu wojennego. W audycji także o wystawie "Kwiatowy krzyż" będącej upamiętnieniem czterdziestej rocznicy ogłoszenia stanu wojennego.

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

Goniec z wydawnictwa, reżyser zaraz po filmówce, młody pracownik komitetu dzielnicowego, początkująca dziennikarka, motorniczy, ogrodniczka z MSW, kapitan z wydziału zabójstw, sekretarz organizacji partyjnej w dużej firmie czy mały chłopiec, któremu zamknęli ojca - to bohaterowie, których historia zwykle nie zauważa.

Każdy z nich stał się częścią reporterskiej opowieści o jednym z najboleśniejszych momentów w dziejach powojennej Polski, kiedy wszystko przesiąknięte było polityką. Jak dostosowywali się do zakazów i nakazów stanu wojennego? W jaki sposób zamykały się za nimi ścieżki otwarte przed grudniem '81? Co pozwalało im trwać, i tworzyć enklawy wolności?

O książce Dzień bez teleranka. Jak się żyło w stanie wojennym porozmawiamy z jej autorką Anną Miszczanek (godz.16.30).

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczypospolite: Stan wojenny - aud. Antoniego Dudka


Piątkowa audycja "Strefa literatury" była poświęcona tomikowi Krystyny Miłobędzkiej "Pamiętam. Zapisy stanu wojennego", uznawanego za jedno z najwybitniejszych poetyckich świadectw czasu stanu wojennego. 

W tygodniu 13-17.12 w cyklu "To się czyta" przedstawiamy fragmenty "Dzienników" Wiktora Woroszylskiego, pisane przez tego wybitnego poetę i pisarza podczas internowania w ośrodku w Jaworzu, gdzie trafił po 13 grudnia 1982 roku. Tekst pierwotnie drukowany w pierwszym tomie "Dzienników 1953-1982" Woroszylskiego, teraz został przywołany w tomie "13 grudnia. Świadectwa stanu wojennego". Interpretuje Olaf Lubaszenko

W specjalnym cyklu "Zapiski ze współczesności" usłyszymy w tym tygodniu wspomnienia opozycjonistów. Będą to w kolejności: Alicja Szot, Ludwik Turko, Czesław Niezgoda, Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz oraz Jerzy Kiszkis. 

Z kolei w środę 15 grudnia zapraszamy na specjalne wydanie audycji "Filharmonia Dwójki", gdzie będziemy transmitować koncert specjalny pamięci "Dziewięciu z Wujka" w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek". Transmisja z Sali NOSPR w Katowicach od godz. 19.30. 


logo

W najbliższych dniach w audycjach Trójki:

we wtorkowej audycji "Klub Trójki" (21.00 - 22.00) Arkadiusz Gołębiewski będzie gościł Piotra Zarębskiego - reżysera, producenta i twórcę filmu "Więźniarki" oraz Ewę Kubasiewicz - opozycjonistkę w czasach PRL, współtwórcę Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego na Pomorzu.

W tym wydaniu "Klubu Trójki" zapraszamy na rozmowę o roli kobiet w stanie wojennym. Jaka była rzeczywistość kobiet, których rodziny, mężowie zostali internowani? Czy temat kobiet w Stanie Wojennym jest ciągle otwarty? Jak stan wojenny wpłynął na działania Szkoły Filmowej, a jak to wyglądało w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni? 

***

13. XII

Trójka prezentuje cykl historyczny profesora Tomasza Gajownika - 12 odcinków emitowanych w godzinach 6-17. 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan  

8.10 - Rekonstruktorzy z grupy REGA przygotowali inscenizacje i gry z okazji okrągłej rocznicy tamtych tragicznych wydarzeń. We Wrocławiu będzie można wziąć udział m.in w grze edukacyjno-historycznej "Stan Wojenny Wrocław 1981". Przy okazji zapytamy jak wygląda przygotowanie do rekonstrukcji takiego tematu historycznego, gdzie szuka się źródeł. Gość - Mirosław Czerwiński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej REGA. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka

9.30 - Dom Spotkań z Historią w Warszawie przygotował nową odsłonę aplikacji "Wasza Warszawa", dzięki której można odkrywać Warszawę z czasu stanu wojennego i lepiej wyobrazić sobie codzienne w niej życie. Nagradzana aplikacja została uzupełniona o dziesiątki miejsc, zdjęć i faktów, które można poznawać, spacerując z telefonem w ręku - lub na spokojnie, w domowym zaciszu. Jest też możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o stanie wojennym i Warszawie. Goście: Agnieszka Tomasińska i Dariusz Krajewski - twórcy aplikacji. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej

15.40 - o uroczystościach, debatach o rozliczeniach i dekadzie W. Jaruzelskiego z udziałem historyków i ekspertów. Również o akcji "Zapal Światło Wolności". 

16.10 - o amerykańskich wątkach stanu wojennego. Jak 40 lat temu zareagował Biały Dom, o pomocy Polonii dla opozycjonistów, protestach Polonii w tamtym czasie. Rozmowa z Janem Pachlowskim.

17.40 - rozmowa z Joanną Swenson-Johanson ze Szwecji o pomocy dla Polaków podczas pierwszych dni stanu wojennego. 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - 40 rocznica wprowadzenie stanu wojennego. Gość: Bronisław Wildstein, prowadzący: Bartłomiej Graczak. 

18.40 - reportaż "Obywatele i obywatelki..." Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Nie żyje już generał Wojciech Jaruzelski, który stojąc na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego  wprowadził stan wojenny. Oceny tego faktu historycznego są różne, ale pamięć poszczególnych ludzi o tamtym czasie pokazuje, w jakim czasie żyli, pokazuje ich zaangażowanie w działalność opozycyjną i o co wtedy walczyli. 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Tomasz Zapert

O 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Klubie Trójki porozmawiamy z: mec. Jolantą Zabarnik-Nowakowską, internowanym w stanie wojennym aktorem Maciejem Rayzacherem i reżyserem filmu "Babilon" Markiem Bukowskim. 

***

Już w czwartkowy wieczór (9.12) audycja "Klub Trójki" Piotra Gontarczyka (21.00-22.00) była poświęcona rocznicy. Pytania jakie padły w studiu to choćby: po co Wojciechowi Jaruzelskiemu był stan wojenny? Jakie mity i nieporozumienia narosły wobec 13. XII 1981 r. Jakie jeszcze tajemnice skrywa to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskich dążeń do niepodległości i obalenia komunizmu? Gościem audycji był dr Grzegorz Majchrzak, historyk IPN

Temu tematowi poświęcona była też niedzielna audycja "Leniwe przedpołudnie" Anny Popek (10.00-11.00). O specyficznym polskim poczuciu humoru, jakie rodzi się w trudnych dla nas sytuacjach mówił profesor Wojciech Polak, autor publikacji "Stan wojenny w 100 odsłonach". 

Niedzielna "Scena teatralna Trójki" (12.12) również była poświęcona rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Polsce. W audycji przedstawiono słuchowisko z Archiwum PR: "Raport o stanie wojennym" według opowiadań Marka Nowakowskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza.  


stan wojenny serwis pr print 663.jpg
Zobacz SERWIS SPECJALNY o stanie wojennym

logo

Sporo miejsca rocznicy poświęca też Polskie Radio 24. 13 grudnia w rozmowach "Poranka PR 24" goście zwrócili uwagę na brak rozliczeń z komunizmem i zbrodniarzami z czasu PRL

Z kolei popołudniowym gościem Polskiego Radia 24 była Zofia Romaszewska, doradca prezydenta RP, działaczka opozycji antykomunistycznej PRL, współzałożycielka KOR. 

Czterdziesta rocznica wprowadzenia stanu wojennego - źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia. 

logo

W kolejnych dniach w audycjach Czwórki:

"Pierwsze słyszę" we wtorek 14.12. (06.00-09.00) - prowadzi Kamil Jasieński

Zapowiedź koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - rozmowa z Tomaszem Szabelskim, organizatorem wydarzenia "Let Poland be Poland" - znakomici artyści, ważne utwory, nowe aranżacje i moc orkiestry. 40 lat po wprowadzeniu stanu wojennego i pacyfikacji kopalni "Wujek" usłyszymy w siedzibie NOSPR-u nowe aranżacje piosenek, które nie boją się wolności.

"Stacja Kultura" w czwartek 16.12. (10.00-12.00​) - prowadzi Kasia Dydo

W cyklu "Sztuka młodych" porozmawiamy ze zwycięzcami konkursu "Śladami stanu wojennego. 40. rocznica pamięci o zamordowanych i prześladowanych w stanie wojennym". To konkurs dla uczniów i studentów na pracę pisemną lub grafikę (malarstwo, rysunek, fotografia i film). 

"Zaklinacze czasu" - w sobotę 18.12. (14.00-15.00) - prowadzi Kuba Jamrozek

W cyklu "Slang wojenny" - opowieści o WRON-ie. Czym była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego?​ 

***
13 grudnia w audycji 15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Właśnie mija 40 lat od ogłoszenia w Polsce stanu wojennego. Stało się to w grudniową, śnieżną i mroźną niedzielę. Stan wojenny trwał półtora roku, chociaż ostatni więźniowie przetrzymywani byli w internowaniu do 1986 roku. O tym, jak 13 grudnia zmienił rzeczywistość i życie młodych Polaków, porozmawiamy z dziennikarką Anną Mieszczanek.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

42 lata temu wprowadzono w Polsce stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 06:00
42 lata temu 13 grudnia wypadał w niedzielę. Tego dnia o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stan wojenny w liczbach [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 05:55
Wojskowy zamach stanu przeprowadzony 13 grudnia 1981 roku przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego skutkował wyprowadzeniem na ulicę tysięcy milicjantów i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żeby Polska była Polską" - wyjątkowy album Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 10:00
Dwupłytowe wydawnictwo "Żeby Polska była Polską" ukazało się na kilka dni przed czterdziestą rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Specjalne audycje w Programie 1

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 22:50
Program 1 - w związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego - przygotował cykl materiałów, których można było wysłuchać w niedzielę, 12 grudnia, prezentowane i w poniedziałek, 13 grudnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 07:00
Minęła 40. rocznica tragicznych wydarzeń, które w 1981 roku miały miejsce w kopalni "Wujek". Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia upamiętniła to wydarzenie podczas specjalnego koncertu. Towarzyszyły jej m.in. Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia oraz Orkiestra Polskiej Grupy Górniczej KWK Wujek pod dyrekcją Mirosława Kaszuby. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Kalendarium, wspomnienia i rozmowy w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 07:24
Minęło 40 lat od niedzieli 13 grudnia 1981 r., kiedy to o godz. 6.00 rano słuchający Polskiego Radia usłyszeli słowa gen. Wojciecha Jaruzelskiego: "Wielki jest ciężar odpowiedzialności, jaka spada na mnie w tym dramatycznym momencie polskiej historii. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju". W 40. rocznicę tych wydarzeń radiowa Trójka powróciła do grudnia 1981 roku w swoich audycjach.
rozwiń zwiń