Powieści na antenie

"Raport o stanie wojennym"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 11:00
Od 14 grudnia słuchamy książki Marka Nowakowskiego, opisującej czasy stanu wojennego. W swoich migawkach autor portretował zwyczajnych ludzi napotkanych w sytuacjach codziennych i pokazał, jak zaskoczył ich stan wojenny. Wybrane fragmenty czyta Krzysztof Kołbasiuk.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Stan wojenny.jpg
Stan wojenny - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Posłuchaj
09:43 To się czyta 14.12.2020.mp3 Marek Nowakowski "Raport o stanie wojennym", czyta Krzysztof Kołbasiuk, fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

 

09:11 [ PR2]PR2 (mp3) 15 grudzień 2020 11_02_29_to_sie_czyta_02.mp3 Marek Nowakowski "Raport o stanie wojennym", czyta Krzysztof Kołbasiuk, fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

 

09:48 [ PR2]PR2 (mp3) 16 grudzień 2020 11_01_27_to_sie_czyta_16.mp3 Marek Nowakowski "Raport o stanie wojennym", czyta Krzysztof Kołbasiuk, fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

 

09:42 [ PR2]PR2 (mp3) 17 grudzień 2020 11_01_29.mp3 Marek Nowakowski "Raport o stanie wojennym", czyta Krzysztof Kołbasiuk, fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:02 PR2_AAC 2020_12_18-11-01-31_to_sie_czyta18.mp3 Marek Nowakowski "Raport o stanie wojennym", czyta Krzysztof Kołbasiuk, fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)

 

 "Raport o stanie wojennym" to wydany w 1982 r. zbiór krótkich form prozatorskich, opowiadający o czasach stanu wojennego. Marek Nowakowski pisze m.in. o uczniach, którzy wstawili się za internowaną nauczycielką, mówi krytycznie o zachowaniu ZOMO, a także o samym generale Jaruzelskim, który według autora wytoczył wojnę własnemu narodowi. Proza Nowakowskiego jest pisana prostym językiem, bez stylistycznych wybiegów i zbędnych zabiegów literackich.


Opis wydawcy

***

Na audycję  "To się czyta" zapraszamy od poniedziałku do piątku (14-18.12) w godz. 11.00-11.10.

Zobacz więcej na temat: literatura stan wojenny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cezary Łazarewicz: sprawa Przemyka to sprawa mojego pokolenia

20.03.2016 15:50
– Byliśmy z prowincji, nie z Warszawy, ale dotyczyło nas to tak samo – mówił Cezary Łazarewicz, autor książki "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka".
Książka Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka Cezarego Łazarewicza
Książka "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" Cezarego ŁazarewiczaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
28'08 Cezary Łazarewicz: sprawa Przemyka to sprawa mojego pokolenia (Spotkanie autorskie/Dwójka)
więcej

Czytamy w Dwójce
oprzemyak.jpg
"Żeby nie było śladów". Historia Grzegorza Przemyka

– Jestem od niego tylko dwa lata młodszy – zauważył dziennikarz. – Rozmawialiśmy o tym w szkole. Ta sprawa kształtowała mnie i ludzi, z którymi potem wydawałem gazetki na powielaczu. Wszyscy byli w to zanurzeni – wspominał swoje emocje z maja 1983 r. Myśleliśmy: PRL jest zły, jest stan wojenny, ale zabić 19-letniego maturzystę na komisariacie? Nie mieściło nam się to w głowie. Ale to jeszcze nie było dla nas tak straszne, jak zacieranie śladów. Intuicyjnie czuliśmy, że to jest dopiero draństwo – dodał.

W Dwójce Cezary Łazarewicz odniósł się ponadto m.in. do niespodziewanego odbioru swojej książki wśród ludzi z różnych stron współczesnej politycznej barykady, a także tłumaczył, dlaczego po tylu latach zdecydował się powrócić do sprawy Grzegorza Przemyka i jaką w tym rolę odegrał list sprzed 30 lat, odnaleziony przez autora książki w czytelni Sądu Okręgowego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie 

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Cezary Łazarewicz (dziennikarz, publicysta, reportażysta)

Data emisji: 19.03.2016

Godzina emisji: 12.30

mc/jp

Czytaj także

Małgorzata Niezabitowska: mój dziennik dedykuję młodym

06.10.2016 13:50
- Ten dziennik był pisany dla ludzi na Zachodzie, którzy nie mieli zielonego pojęcia o życiu w okresie stanu wojennego. W zeszłym roku ocknęłam się, że to samo dotyczy dwóch pokoleń Polaków, które wyrosły od tamtej pory. Wydawało mi się, że forma dziennika może im tę wiedzę przynieść - mówi Małgorzata Niezabitowska.
Małgorzata Niezabitowska
Małgorzata NiezabitowskaFoto: Paweł Supernak/PAP
Posłuchaj
14'08 Małgorzata Niezabitowska o książce "W twoim kraju wojna!" (Moje książki/Jedynka)
więcej

Okładka książki/Wyd. Karta Okładka książki/Wyd. Karta

"W twoim kraju wojna!" to wyjątkowy tekst, któremu towarzyszą fragmenty ówczesnego osobistego dziennika Małgorzaty Niezabitowskiej oraz spisane już po 1989 roku opowieści, odsłaniające kulisy często brawurowych, a zawsze ściśle tajnych działań. Narracje te, wraz z fotografiami autorstwa męża Niezabitowskiej Tomasza Tomaszewskiego, tworzą barwną, wielowątkową, dynamiczną całość, którą czyta się niczym przygodowo-szpiegowski thriller.

Dlaczego autorka pisała swój konspiracyjny dziennik stanu wojennego jako mężczyzna i na czym polegala misterna intryga, dzięki której udało się przemycić go na Zachód, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Małgorzata Niezabitowska (dziennikarka, pisarka, przed ogłoszeniem stanu wojennego reporterka "Tygodnika Solidarność", w latach 1989-91 rzeczniczka prasowa rządu Tadeusza Mazowieckiego)

Data emisji: 5.10.2016

Godzina emisji: 21.10

pg/mg