Polskie Radio
Section05
aktualności katolickie

35. rocznica pierwszej mszy za ojczyznę księdza Jerzego Popiełuszki

Mija 35 lat od pierwszej mszy w intencji ojczyzny odprawionej przez błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę. Organizował je zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca począwszy od 1982 roku, aż do swej śmierci w roku 1984 roku. We wspomnieniach ludzi pozostały one modlitwą, podobną do mszy w czasie papieskich pielgrzymek do Polski. W wygłaszanych wtedy kazaniach ksiądz Jerzy uczył zwyciężać zło dobrem i żyć bez nienawiści. W czasie pierwszej mszy za ojczyznę powiedział tylko krótkie wprowadzenie: „Kościół zawsze staje po stronie prawdy. Kościół zawsze staje po stronie ludzi pokrzywdzonych. Dzisiaj Kościół staje po stronie tych, którym odebrano wolność, którym łamie się sumienie.”
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie

Papież prosi księży o wsparcie dla par żyjących bez ślubu

Papież Franciszek zachęcił rzymskich proboszczów do tego, by okazywali bliskość także z parami, które żyją bez ślubu. Kościół ich nie porzuca i powinien otaczać troską - podkreślił w sobotę. Podczas spotkania z uczestnikami kursu na temat małżeństwa, zorganizowanego przez Rotę Rzymską papież zachęcał księży: "bądźcie braćmi, którzy słuchają".
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek aktualności katolickie ŚWIAT małżeństwo

Św. Walenty patronem zakochanych, epileptyków i… opętanych

Walentynki, czyli coroczne święto zakochanych przypadające na 14 lutego pochodzi od świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Ale zanim Walenty stał się patronem zakochanych, przez stulecia był przede wszystkim patronem ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Walentynki miłość kobieta święta wspomnienie upominki aktualności katolickie