Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Człowiek, który przepowiedział przebieg II wojny światowej

– Była to ostatnia próba powstrzymania katastrofy, którą przewidywał i przepowiadał – w ten sposób Jan Sadkiewicz, redaktor wydania książki Władysława Studnickiego, określił dzieło „Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej". W audycji "Wszystko Jest Historią" rozmowa o jej autorze i znaczeniu, jakie miała działalność i twórczość publicysty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Władysław Studnicki ludzie 1 września

Słowem Niepodległa: droga Tczewa do wolności

Polskie Radio 24 przyjechało dziś do Tczewa w Kociewie, etnograficzno-kulturowym regionie na północy Polski. Audycja Słowem Niepodległa nadawana jest z centrum wystawienniczego Fabryka Sztuk. O historycznej drodze Tczewa do polskiej niepodległości mówili: Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk, dr Michał Kargul, historyk, v-ce prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dr Krzysztof Korda, historyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie i Józef Ziółkowski - główny specjalista ds. muzealnictwa.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość Tczew HISTORIA II RP II wojna światowa

Uroczystości wydarzeń historycznych elementem walki politycznej?

– Bardzo ubolewam nad tym, że pomimo podziałów politycznych, nie potrafimy wspólnie obchodzić rocznic wydarzeń historycznych – powiedział Nathan Organ z Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości. W Polskim Radiu 24 komentarze dotyczące najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia, w tym uroczystości rocznicowych związanych z 79. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz Sierpniem ‘80.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Westerplatte Gdańsk II wojna światowa 1 września sierpień 80 sierpień 1980 obchody Szczecin historia Polski Paweł Adamowicz porozumienia sierpniowe

Złamał szyfr Enigmy. Teraz otrzymał tablicę pamiątkową

"Złamał szyfr niemieckiej Enigmy", taki dwujęzyczny napis znajduje się na odsłoniętej właśnie w Chichester tablicy pamiątkowej poświęconej Henrykowi Zygalskiemu, słynnemu polskiemu kryptologowi. Człowiek, który wraz z Marianem Rejewskim i Jerzym Różyckim, przyczynił się do skrócenia II Wojny Światowej, mieszkał po wojnie właśnie w miasteczku na południu Anglii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Anglia Henryk Zygalski Jerzy Różycki Marian Rejewski Enigma II wojna światowa

Rosja to nie jedyne zagrożenie. "Trzeba zmienić mentalność"

W związku z agresywnymi działaniami Rosji w ostatnich latach zmieniła się sytuacja bezpieczeństwa Polski. Jednak to nie jedyne wyzwanie – z wielu zagrożeń nie zdajemy sobie sprawy i potrzebna jest edukacja społeczeństwa oraz elit, klasy politycznej - mówi w rozmowie z portalem Polskiego Radia  dr Łukasz Jasina, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD II wojna światowa Rosja USA bezpieczeństwo Łukasz Jasina Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Szef MON do weteranów: głosicie prawdę i dajecie świadectwo

- Bardzo dziękuję wam za to, że kolejne pokolenia Polaków czerpią wzorce z waszego postępowania. To jest niezwykle ważne dla naszej przyszłości. Jesteście strażnikami pamięci - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas sobotnich uroczystości Dnia Weterana o Niepodległość RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa historia Polski wojsko Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej siły zbrojne polityka