Polskie Radio
Section05
ludobójstwo

"Przeżyć rok 1937 w ZSRR - dla Polaka to był cud"

- Jedna z kobiet powiedziała mi, że bycie Polakiem w roku 1937 oznaczało to samo, co bycie Żydem w III Rzeszy - o "operacji polskiej 1937-1938" opowiadał w Dwójce prof. Nikołaj Iwanow, autor książki "Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina".
Zobacz więcej na temat:  operacja polska NKWD Józef Stalin ZSRR stalinizm ludobójstwo Związek Sowiecki Związek Radziecki historia Polski historia Europy NKWD zbrodnie sowieckie

Rocznica zbrodni wołyńskiej. "To nie był impuls"

W Warszawie odbyły się centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. O tym czy - i jeśli tak to jak bardzo - historia dzieli Polaków i Ukraińców, mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Siemaszko, badaczka ludobójstwa wołyńskiego. O wyzwoleniu Mosulu z rąk terrorystów i o tym, czy zakończy to definitywnie najdłuższą i najbardziej krwawą bitwę w trwającej od 3 lat wojnie przeciwko islamskim radykałom w Syrii i w Iraku, mówił z kolei dr Jacek Raubo z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska Mosul ISIS terroryzm Wołyń Ukraina historia Polski ludobójstwo

„Ukraińcy o Rzezi Wołyńskiej nie wiedzą prawie nic”

- Wiedza o Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie jest znikoma. Miejscowi, którzy mogli o niej wiedzieć w znacznym stopniu wyparli tę historię i nie przekazywali jej dalej. Ich dzieci i wnuki o tym od nich nie usłyszały – powiedział w audycji Kulisy Spraw dziennikarz śledczy, autor książki Pokochać Ukrainę Jacek Łęski. Odniósł się w ten sposób do 74. rocznicy Rzezi Wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wołyń Rzeź Wołyńska Ukraina ludobójstwo UPA historia Polski

Pamiętajmy o ofiarach rzezi wołyńskiej

11 lipca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm w przyjętej uchwale wzywa do ustalenia miejsc zbrodni i ich oznaczenia, zapewnienia godnego pochówku wszystkim odnalezionym ofiarom, oddanie należnej czci i szacunku niewinnie zamęczonym i pomordowanym, sporządzenie pełnych list ofiar. O rzezi wołyńskiej i znaczeniu pamięci mówił w Polskim Radiu 24 dr Leon Popek z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska historie Wołyń ludobójstwo historia Polski

Zbrodnia wołyńska. "Mówiono im, że mają być okrutni"

W całym kraju organizowane są obchody upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej. Centralne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej przygotowano w Warszawie. Z historykami na temat rzezi wołyńskiej rozmawiał w Polskim Radiu 24 Witold Banach (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska historia Polski Wołyń ludobójstwo Witold Banach Ukraina

Pościg za najsłynniejszym afrykańskim zbrodniarzem

Ugandyjczycy nazywają go potworem w ludzkiej skórze. Odpowiada za śmierć co najmniej 100 tys. ludzi. Joseph Kony, przywódca Bożej Armii Oporu, od 12 lat ścigany jest przez Międzynarodowy Trybunał Karny, afrykańskie rządy i amerykańskich komandosów. Bezskutecznie. W ubiegłym tygodniu ogłoszono zakończenie jego poszukiwań. Czy krwawy watażka uniknie odpowiedzialności za swoje czyny?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Uganda ludobójstwo

"Od samego początku Stalin planował unicestwienie Polaków"

Publikacja "Wielki Terror w sowieckiej Gruzji 1937-1938. Represje wobec Polaków" została przygotowana przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji. Książka jest poświęcona ludobójstwu Polaków w Związku Radzieckim - zapomnianej zbrodni okresu sowieckich represji z lat 1937-1938.
Zobacz więcej na temat:  historia ZSRR Józef Stalin ZSRR Gruzja Instytut Pamięci Narodowej ludobójstwo Jarosław Szarek NKWD

Pierwsze w XX wieku ludobójstwo. Namibia pozywa Niemcy

Namibia żąda 30 miliardów euro odszkodowania za masakrę, której dopuściły się Niemcy na ludach Herero i Nama na początku XX. wieku. Zginęło ponad 85 tys. członków obu plemion, których odcięto od dostępu do źródeł wody pitnej. Namibia była wtedy niemiecką kolonią w Afryce Południowo-Zachodniej. Niemiecko-namibijskie rozmowy na ten temat toczą się od trzech lat. Teraz Namibia przygotowuje pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. O ludobójstwie w Namibii mówili w Polskim Radiu 24 dr hab. Michał Leśniewski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz historyczka Iza Mrzygłód z Kultury Liberalnej.
Zobacz więcej na temat:  Namibia Niemcy ludobójstwo kolonie Afryka Południowa Afryka Wschodnia