Polskie Radio
Section05
Marek Magierowski

Prezydent nie wyklucza udziału w Zgromadzeniu Sędziów TK

Sędziowie krytykują m.in. pracę sędziego Mariusza Muszyńskiego i kształtowanie składów orzekających. - Zostały dwa listy wystosowane do pani prezes TK Julii Przyłębskiej, ze strony sędziów, którzy chcą, aby takie Zgromadzenie zostało zwołane, oraz część sędziów uważa, że nie ma takiej potrzeby - podkreślił dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Marek Magierowski kancelaria prezydenta zgromadzenia POLSKA

"Wojna informacyjna Rosji to może być największe zagrożenie"

- Czy Zachód jest w stanie obronić się przed manipulacją, dezinformacją Rosji, wpływaniem na procesy demokratyczne? Kto wie, czy nie jest to największe zagrożenie, z którym musimy się zmierzyć - mówił w Jedynce rzecznik prezydenta Marek Magierowski. Dodał, że Moskwa testuje Zachód, jak zawsze po zmianie władzy w USA, tak jak za czasów ZSRR.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Marek Magierowski USA Monachium Andrzej Duda Krzysztof Grzesiowski

"USA nie zrobią nic sprzecznego z interesami swojego kraju"

Polityka zagraniczna Donalda Trumpa, nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, to nadal wiele znaków zapytania. Czy postawa Waszyngtonu wobec naszego regionu ulegnie zasadniczej modyfikacji? – Nie sądzę, by w tej kwestii doszło do radykalnej zmiany – oceniał w Rozmowie Poranka Marek Magierowski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  polityka polityka zagraniczna USA Donald Trump USA Marek Magierowski Andrzej Duda NATO Rosja ŚWIAT

Reforma edukacji. Podpis czy weto prezydenta?

Ustawa likwidująca gimnazja czeka na podpis prezydenta. W myśl reformy edukacji, powstaną: 8-letnia szkoła podstawowa oraz 4-letnie liceum, technikum i dwustopniowa szkoła branżowa. Reforma wywołuje liczne protesty: samorządowców, rodziców, a nauczyciele związani z ZNP przygotowują strajk generalny w oświacie. Andrzej Duda poprze reformę, czy ją zawetuje? O możliwych scenariuszach mówili politycy w "Śniadaniu w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Beata Michniewicz edukacja Andrzej Duda Marek Magierowski Grzegorz Długi Joanna Scheuring-Wielgus Jarosław Kalinowski Jarosław Sellin Andrzej Halicki POLSKA

Andrzej Duda politykiem roku 2016. Komentarze

Tytuł polityka roku 2016 Polacy przyznali prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który otrzymał 12 proc. poparcia w sondażu CBOS. Drugie miejsce uzyskała premier Beata Szydło (8 proc.), a trzecie - prezes PiS Jarosław Kaczyński (4 proc.). 26 proc. stwierdziło, że nie ma nikogo, kto nadaje się na polityka roku, a 58 proc. nie chciało wymienić osoby, która w ich opinii zasługiwałaby na takie wyróżnienie. Wyniki sondażu skomentowali w Debacie Dnia Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny) i Artur Celiński (Res Publica Nova).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda CBOS Prawo i Sprawiedliwość sondaż Marek Magierowski

Czy zakup kolekcji Fundacji Czartoryskich był potrzebny?

- To najcenniejsza kolekcja sztuki, jaka jest w Polsce. Uważam, że bardzo dobrze wykorzystaliśmy sytuację, w której znalazły się środki i mamy tę kolekcję już na pewno zabezpieczoną – mówił na antenie Trójki Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości. Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej zastanawiał się natomiast, czy "wydatki, które wyniosły pół miliarda złotych, były w tym momencie rzeczywiście potrzebne".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Beata Michniewicz POLSKA Katarzyna Lubnauer Marek Magierowski Grzegorz Długi Andrzej Halicki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jacek Sasin Jarosław Kalinowski