Polskie Radio
Section05
armia

Broń nuklearna - gwarantem światowego pokoju

Broń nuklearną posiadają Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Indie, Pakistan, Izrael oraz Korea Północna. Do USA i Rosji należy 92 proc. ładunków atomowych. Szef NATO Jens Stoltenberg z dystansem odniósł się do ONZ-owskiego traktatu o zakazie broni atomowej, za którym lobbował tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla - Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej  (ICAN). Chodzi o przyjęty w lipcu ONZ-owski traktat zakazujący broni atomowej, którego jednak nie poparło dziewięć mocarstw jądrowych. O arsenałach broni jądrowej na świecie mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Hładij z portalu Defence24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 broń nuklearna atom wojsko armia USA

Finlandia – wzór obrony terytorialnej

Polska i Finlandia podpisały umowę wojskową, dotyczącą m.in. współpracy wobec zagrożeń hybrydowych, cybernetycznych i wymiany informacji. Dokument zakłada również wymianę doświadczeń pomiędzy Warszawą a Helsinkami w kwestii budowy struktur obrony terytorialnej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z płk. Maciejem Kliszem, szefem sztabu dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  wojsko armia Finlandia Wojska Obrony Terytorialnej Ministerstwo Obrony Narodowej

"Kontrakt na karabinki Grot jest historyczny"

„Za rok ruszy w Łuczniku najnowocześniejsza w Europie linia do produkcji pierwszych polskich karabinków. Z czasem to one uzbroją armię” - informuje „Rzeczpospolita”. Grot będzie pierwszym seryjnie wytwarzanym karabinkiem polskiej konstrukcji w nowożytnej historii Sił Zbrojnych RP. Wartość kontraktu to 500 milionów złotych. O karabinkach Grot mówił w audycji Świat w Powiększeniu wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  armia wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej Michał Dworczyk

Zapad 2017. Ilu żołnierzy weźmie udział w ćwiczeniach?

14 września za naszą wschodnią granicą – na Białorusi i w Rosji – rozpoczną się manewry wojskowe Zapad 2017. Według Moskwy, ma w nich wziąć udział co najwyżej kilkanaście tysięcy żołnierzy. Zachodni eksperci mają jednak odmienne zdanie w tej sprawie.  W Polskim Radiu 24 komentarz dra Tomasza Wójtowicza z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zapad 2017 armia wojsko Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Białoruś Rosja ćwiczenia wojskowe