Polskie Radio
Section05
Zapad 2017

Manewry Zapad rozpoczęte. "Elementy wojny hybrydowej"

Białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapad 2017 mają dwa zadania. Jak twierdzą eksperci, po pierwsze mają postraszyć i utwierdzić Zachód w przekonaniu, że Rosja jest militarną potęgą. Po drugie – mają dać Kremlowi odpowiedź na pytanie, czy Rosję stać na otwartą wojnę z NATO. O manewrach Zapad 2017 mówili w Polskim Radiu 24 gen. Dariusz Wroński z Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych i Tadeusz Wróbel (Polska Zbrojna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zapad 2017 Rosja Białoruś manewry Zapad 2017 wojsko ćwiczenia wojskowe

"Potencjał odstraszania NATO istnieje tylko dzięki USA"

Manewry Zapad 2017 odbędą się w dniach 14-20 września na Białorusi i w Rosji. Według oficjalnych informacji ma w nich wziąć udział około 12,7 tys. żołnierzy. Wywołują one niepokój w NATO, mimo zapewnień Moskwy, że scenariusz ćwiczeń jest obronny. O rosyjskich manewrach mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zapad 2017 Rosja NATO

Zapad 2017. Ilu żołnierzy weźmie udział w ćwiczeniach?

14 września za naszą wschodnią granicą – na Białorusi i w Rosji – rozpoczną się manewry wojskowe Zapad 2017. Według Moskwy, ma w nich wziąć udział co najwyżej kilkanaście tysięcy żołnierzy. Zachodni eksperci mają jednak odmienne zdanie w tej sprawie.  W Polskim Radiu 24 komentarz dra Tomasza Wójtowicza z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zapad 2017 armia wojsko Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Białoruś Rosja ćwiczenia wojskowe

"Rosję niepokoją pomysły rozszerzenia NATO"

- Rosja nie jest silnym krajem. Jeżeli nie doszło do wojny pod koniec komunizmu i zwyciężył wówczas rozsądek to sądzę, że tym bardziej teraz do tego nie dojdzie – powiedziała, pytana o manewry Zapad 2017, socjolog prof. Jadwiga Staniszkis. Odniosła się także do kwestii przyjmowania uchodźców przez Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 imigranci w Europie Zapad 2017 Rosja NATO Gruzja POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz Andrzej Duda prezydent uchodźcy