Polskie Radio
Section05
energetyka

Czechy: samorządowcy chcą, by władze wróciły do negocjacji ws. Turowa

Władze samorządowe kraju libereckiego wezwały czeskie ministerstwa środowiska i spraw zagranicznych do powrotu do negocjacji z Polską w sprawie kopalni Turów. Dotychczasowe rozmowy pomiędzy Polską i Czechami nie przyniosły kompromisu. Strony sporu nie porozumiały się co do okresu obowiązywania umowy dotyczącej wydobycia w Turowie i możliwości jej wypowiedzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Czechy ŚWIAT energetyka Europa

Koncerny naftowe lobbowały przeciwko redukcji emisji. "Le Monde": uczestniczyły w tym firmy francuskie i amerykańskie

Badania francuskich i amerykańskich naukowców pokazują, że francuskie koncerny Total i Elf, podobnie jak amerykańskie firmy, starały się w przeszłości zatrzeć prawdę o wpływie człowieka na globalne ocieplenie i lobbowały przeciwko redukcji emisji. Obecnie odnawialne źródła energii stanowią 0,2 proc. działalności Total Energies - pisze dziennik "Le Monde".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ekologia emisja co2 ochrona środowiska ropa naftowa paliwa Stany Zjednoczone Francja

CENY ENERGII Michał Kurtyka apeluje o interwencję wobec Gazpromu. Minister napisał list do wiceszefowej KE

Wszczęcie działań mających na celu zaprzestanie nadużywania pozycji dominującej przez Gazprom, czy ocena realnego wpływu Nord Stream 2 na UE rynek energii i bezpieczeństwo - to niektóre z rozwiązań o które apeluje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w liście do wiceszefowej Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  energetyka GOSPODARKA POLSKA michał kurtyka Komisja Europejska gaz Rosja Nord Stream 2

Bezprecedensowy wzrost cen energii ma wpływ na wszystkich obywateli UE. Kurtyka: Unia musi zareagować

Sprawdzenie czy Gazprom nie nadużywa swojej pozycji, obowiązkowe magazynowanie gazu, reforma systemu ETS, a także ochrona zagrożonych ubóstwem energetycznym - to zdaniem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki pilne działania, jakie UE musi podjąć w reakcji na bezprecedensowy wzrost cen energii w Unii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA klimat ochrona przyrody ministerstwo klimatu michał kurtyka Fit for 55 ETS energetyka Unia Europejska gaz ziemny ceny podwyżki cen

ANALIZA ''Fit for 55'', czyli UE w trosce o klimat. Chiny nie przejmują się emisjami gazów cieplarnianych

Organizacja zrzeszająca polskie firmy Business & Science Poland przekonuje, że propozycje Komisji Europejskiej dotyczące klimatu wywołują obawy w kwestii konkurencyjności. Zastrzeżenia budzi m.in. propozycja zmniejszenia liczby otrzymywanych bezpłatnych uprawnień do emisji dla różnych sektorów gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pieniądze energetyka Unia Europejska Europa

Dr Dawid Piekarz: wsparcie Francji jest niezbędne dla stworzenia energetyki atomowej w Polsce

- Wsparcie finansowe, technologiczne, ale przede wszystkim regulacyjne i polityczne Francji jest Polsce absolutnie potrzebne. Jest to partnerstwo, które jest dla nas bardzo korzystne. Powiedziałbym mocniej: jest warunkiem sine qua non stworzenia w ogóle energetyki atomowej w Polsce w przewidywalnym czasie - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz, ekspert ds. energetyki z Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Francja energetyka atom elektrownia atomowa

Jakóbik: atom jest świetnym rozwiązaniem z punktu widzenia bezpieczeństwa i polityki klimatycznej

- Krótkoterminowo można podejmować działania doraźne, jak ingerencja w ceny, długoterminowo pomogą tylko reformy. Od lat eksperci mówią o potrzebie transformacji energetycznej, rozstrzygnięcia losu górnictwa w Polsce czy potrzebie budowy elektrowni jądrowej - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik (portal BiznesAlert.pl).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii węgiel energetyka wodór Jakub Wiech społeczeństwo Magdalena Złotnicka

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej i Egiptu w Budapeszcie. Unijne wsparcie dla rozwoju gospodarczego Egiptu

Migracje, wyzwania związane ze zwalczaniem terroryzmu oraz relacje pomiędzy Unią Europejską a Egiptem były jednym z głównych tematów szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego w Budapeszcie.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Ministerstwo Finansów ministerstwo klimatu grupa wyszehradzka Egipt Agnieszka Osiecka język polski olimpiada

NASZ WYWIAD Kryzys gazowy. Ekspert PISM: Rosja cynicznie wykorzystuje sytuację, demonstruje swój potencjał szkodzenia

- Rosja opiera swoją mocarstwowość, także w polityce zagranicznej, głównie na potencjale destrukcyjnym i destabilizacyjnym, Kreml zakłada, że trzeba będzie go obłaskawić i z nim współpracować nie dlatego, że jest w stanie coś konstruktywnego wnieść, ale po to, by powstrzymał agresywne działania destabilizujące – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Bartosz Bieliszczuk z PISM, odnosząc się do trwającego obecnie kryzysu gazowego i roli, jaką odgrywa w nim Rosja.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja gaz energetyka Gazprom Nord Stream 2