Polskie Radio
Section05
natura

Festiwal Ludzi i Drzew "Żywica" – zabawa i edukacja dla natury

Już po raz czwarty w Obornikach Śląskich odbywa się Festiwal Ludzi i Drzew "Żywica" organizowany przez Stowarzyszenie Żywica. Organizatorzy zapowiadają trzy dni spotkań, warsztatów, spacerów przyrodniczych, koncertów i pokazów filmowych. W programie nie zapominano o najmłodszych, dla których także przygotowano ciekawy program.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura edukacja przyrodnicza drzewa Justyna Grabarz Trójka

Papierowe słomki – czy są tak ekologiczne, jak zakładano?

Coraz więcej krajów, m.in. Wielka Brytania, Belgia, ale także Polska, wprowadza zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych: sztućców, słomek do napojów, patyczków. Alternatywą stały się ich wersje ekologiczne, wykonane z materiałów roślinnych (np. otręby), bądź papieru. Czy na pewno są tak ekologiczne, jak zakładano?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ekologia natura papier Bartosz Bielecki Witold Lazar Trójka

Michał Książek o odkrywaniu przestrzeni wokół siebie: w każdym mieście czy miasteczku jest tak naprawdę drugie miasto

– W każdym mieście czy miasteczku jest tak naprawdę drugie miasto. Druga społeczność, której na co dzień nie dostrzegamy, a z obserwowania której można mieć ogromną satysfakcję – mówił zaznacza Michał Książek, autor książki "Atlas dziur i szczelin", gość audycji "Zagadkowa niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Michał Książek natura przyroda

Erupcja Krakatau. Ocean przez rok wyrzucał ciała ofiar

Indonezyjski wulkan budził się powoli. Przez kilka lat w regionie trzęsła się ziemia. W maju 1883 roku otworzył się pierwszy krater. W ciągu kilku miesięcy Krakatau wysłał do atmosfery wiele ton trujących gazów. To był jednak dopiero wstęp do tego, co stało się 140 lat temu, rankiem 27 sierpnia 1883 roku.
Zobacz więcej na temat:  trzęsienia ziemi Krakatoa Indonezja erupcja wulkanu katastrofa katastrofa ekologiczna klęska żywiołowa natura HISTORIA tsunami wakacje 2021

Naturalna apteka na łące, czyli człowieku, lecz się sam ziołami

O właściwościach leczniczych ziół wiedziano już zarówno w starożytnej Grecji i cesarskim Rzymie, jak wśród Słowian zamieszkujących dawną Polskę. Wiedza ta, przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Wypierana przez nowoczesną medycynę, jednak przetrwała, uzyskując dziś dodatkowo wsparcie naukowe. Na fali ekologii i wegetarianizmu ziołolecznictwo znowu staje się popularne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA medycyna zioła NAUKA natura ekologia Radosław Nałęcz Trójka

Wyplatanie wikliny. Najstarszy zawód świata, który łączy pokolenia

Tradycja wyplatania na ziemiach polskich liczy sobie tysiące lat. A wikliniarstwo, jeszcze niedawno zawód zanikający, dzisiaj przeżywa renesans. Trudno zresztą się dziwić: w większości polskich domów można znaleźć choćby kosze lub koszyki wiklinowe, które są nie tylko ładne, wygodne i przydatne, a przy okazji także ekologiczne. I właśnie o tym, czym jest plecenie wikliny i w jaki sposób łączy pokolenia, opowiada Katarzyna Nejman, gość "Zagadkowego Studia".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA hobby praca tradycja Kasia Stoparczyk Trójka natura ekologia wiklina wikliniarstwo

Wydmy "śpiewają" w Słowińskim Parku Narodowym. Na czym polega ten fenomen?

 Na Ziemi jest blisko 40 miejsc, w których można usłyszeć "śpiewające wydmy": jednym z nich jest też Słowiński Park Narodowy. Fenomen "śpiewających wydm" jest efektem połączenia odpowiednich warunków atmosferycznych i specyficznej struktury piasku, które powodują rezonans i wibracje, prowadząc do powstawania przeróżnych dźwięków.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Bałtyk plaża piasek dźwięki Radosław Nałęcz natura przyroda Trójka Słowiński Park Narodowy wydmy