Polskie Radio
Section05
przestępczość gospodarcza

Bank Inicjatyw Gospodarczych – przekręty przy prywatyzacji

Założycielami Banku Inicjatyw Gospodarczych były podmioty kontrolowane przez władze komunistyczne PRL oraz osoby fizyczne. Podmiot powstał w 1989 roku. – Komuniści przygotowując się do oddania władzy politycznej w kraju, skoncentrowali się na stworzeniu sobie stosownych instrumentów, które zapewniłyby im realną władzę w nowym porządku kapitalistycznym. Do tego potrzebny był im bank – mówił w audycji Kulisy Spraw Jarosław Jakimczyk, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jachowicz Kulisy Spraw bank Aleksander Kwaśniewski przestępczość gospodarcza

Afera Amber Gold. Reakcja spóźniona o co najmniej 2,5 roku

Podczas kolejnych przesłuchań przed sejmową komisją ds. Amber Gold jeden z urzędników Komisji Nadzoru Finansowego powiedział, że Polacy niestety nie wyciągnęli wniosków z wydarzeń na początku lat 90., czyli z pierwszej dużej afery jaką była Bezpieczna Kasa Oszczędności. Podkreślił również, że niezbędna jest edukacja społeczeństwa. O sprawie rozmawiali w Debacie Poranka zasiadająca w komisji posłanka PiS Joanna Kopcińska i adwokat reprezentujący stowarzyszenie „Poszkodowani Wierzyciele Amber Gold" Marcin Szymański.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold komisja śledcza Sejm przestępczość gospodarcza KNF Wojciech Surmacz

"Ze sprawą FOZZ sądy sobie nie radziły"

Grzegorz Żemek – na przełomie lat 80. i 90. szef Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Bohater jednej z największych afer finansowych w powojennej historii Polski. – Sprawa FOZZ ciągnęła się głównie w mediach, prokuratura i sądy sobie z nią kompletnie nie radziły. Wszystko to pokazywało, że państwo jest bardzo słabe, niewydolne – mówił o Grzegorzu Żemku w audycji Kulisy Spraw Rafał Kasprów, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  Kulisy Spraw policja sąd przestępczość gospodarcza Jerzy Jachowicz

"Tusk wiedział, że Amber Gold to piramida finansowa"

– Państwo Donalda Tuska nie sprawdziło się między innymi ws. Amber Gold. To nie mógł być przypadek, że syn premiera pracował w firmie zależnej od tego przedsiębiorstwa – mówił w Rozmowie Poranka Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, a także wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.
Zobacz więcej na temat:  polityka Amber Gold Donald Tusk POLSKA Marek Suski PiS KNF przestępczość gospodarcza komisja śledcza

Historia "najmłodszego polskiego milionera"

– Piotr K. powinien trafić do więzienia. Zasłużył na to – mówił w Kulisach Spraw Szymon Krawiec, dziennikarz tygodnika "Wprost", który opisywał działania "najmłodszego polskiego milionera". – Jego wszystkie działania mogły narazić poszkodowanych na straty w wysokości 3 milionów złotych – podkreślał gość Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  oszustwa Michał Majewski media społecznościowe przestępczość przestępczość gospodarcza media Polskie Radio 24

Rząd o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstwa

Rząd, którego posiedzenie rozpoczęło się we wtorek po południu, ma zająć się ustawą o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstwa. Nowe rozwiązania mają polegać między innymi na tym, że to sprawca przestępstwa będzie musiał udowodnić, że majątek, który posiada, pochodzi z legalnego źródła. W przeciwnym razie straci go - zarówno z pięciu lat przed, jak i pięciu lat po przestępstwie.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość przestępczość gospodarcza Rząd RP