Polskie Radio
Section05
renesans

Renesans w Paryżu. Arcydzieła weneckich artystów we francuskiej galerii

Nie lada wydarzenie czeka na miłośników sztuki, którzy w najbliższym czasie wybierają się do Paryża. W tamtejszym zabytkowym centrum ekspozycyjnym Hotel de la Marine można oglądać arcydzieła weneckich artystów z epoki renesansu, jak Tycjan, Paolo Veronese i Jacopo Tintoretto. Są to jedni z wielu malarzy, których prace można oglądać w słynnej, poddanej aktualnie remontowi, weneckiej galerii Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA renesans Katarzyna Cygler muzeum Paryż

Szymon Syreński - twórca polskiej botaniki doby renesansu

412 lat temu, 29 marca 1611 roku, zmarł w Krakowie wybitny botanik i lekarz Szymon Syreński. Urodzony (prawdopodobnie) w 1540 roku w Oświęcimiu, w mieszczańskiej rodzinie, wsławił się naukowym i użytkowym opracowaniem polskiego zielnika - o tyle polskiego, że źródeł opisywanych roślin szukał w okolicy, poszerzając zakres badanego obszaru o rośliny Europy Środkowej i Południowej.
Zobacz więcej na temat:  medycyna renesans Kraków zioła

"Botticelli opowiada historię". Włoskie wzorce renesansowe historycznych narracji

"Historia Wirginii" to obraz, który znajdował się w reprezentacyjnym wnętrzu jednej z florenckich siedzib rodu Vespuccich. Przedstawiono na nim tragiczny los córki centuriona, która odrzuca awanse możnego urzędnika i w zemście zostaje fałszywie oskarżona o bycie zbiegłą niewolnicą. Gdy zapada niesprawiedliwy wyrok, ojciec postanawia zasztyletować ją na oczach tłumu. Sandro Boticelli namalował osiem odsłon tej historii, a obraz możemy oglądać, wśród innych dzieł włoskiego malarstwa na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo renesans artysta Zamek Królewski ogród rośliny Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wojciech Fałkowski

Botticelli i inni mistrzowie renesansu na Zamku Królewskim w Warszawie

- "Historia Wirginii" przypomina, co jest ważne w życiu publicznym. To historia o tym, jak losy zwykłych ludzi przeplatają się z wielką polityką, o tym, że czasami potrzeba poświęceń, by sprawy szły ku lepszemu - o ekspozycji "Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara" mówił w Dwójce jej kurator dr Mikołaj Baliszewski.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Warszawa wystawa malarstwo Dwójka Jakub Kukla renesans SZTUKA

Dolnośląskie. Akt wandalizmu sprzed 500 lat, który stał się zabytkiem

Czy akt wandalizmu może być zabytkiem? Jeśli pochodzi sprzed pięciu wieków, a zatem z czasów renesansu, to czemu nie? Archeolodzy z Muzeum Regionalnego w Jaworze na Dolnym Śląsku próbują odczytać napisy, jakie zostały odkryte pod malunkiem drogi krzyżowej w dawnej świątyni. Kim byli ich autorzy i jakie treści pozostawili?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda Dolny Śląsk renesans zabytki muzeum Kościół dolnośląskie Andrzej Andrzejewski

Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich arcydziełach?

Obrazy to nie tylko kolory, faktura czy kompozycja. Okazuje się, że wielu artystów zawarło w swych dziełach liczne tajemnice. To ukryte znaczenia i kody kulturowe. Ich odczytywaniem zajmują się m.in. Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław Barszcz, autorzy książki "Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich arcydziełach?".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo renesans SZTUKA plakat Agnieszka Kunikowska Henri de Toulouse-Lautrec

"Madonna z Dzieciątkiem". Kolejne arcydzieło na Zamku Królewskim w Warszawie

- Paolo Uccello był bardzo interesującym twórcą. Tworzył zarówno dla Medyceuszy, jak i innych magnatów z Florencji. Był uczniem Ghibertiego i przyjacielem Donatella. Pojawia się przy najważniejszych inwestycjach artystycznych tego okresu w katedrze florenckiej - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Zuzanna Potocka-Szawerdo, kuratorka pokazu obrazu artysty pt. "Madonna z Dzieciątkiem" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski malarstwo Jakub Kukla SZTUKA Florencja renesans Dwójka

Woniejąca historia epoki oświecenia

Częste mycie rąk, regularne branie prysznica, szczotkowanie zębów czy mycie włosów to sprawy tak oczywiste, że prawie niewarte uwagi, jednak nie zawsze i nie wszędzie tak było. Tej niedzieli Katarzynę Stoparczyk i jej towarzyszy odwiedziła Monika Utnik-Strugała, autorka książki "Brud. Cuchnąca historia higieny".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci dzieciństwo książki dla dzieci higiena woda renesans oświecenie Wersal STYL ŻYCIA