Polskie Radio
Section05
średniowiecze

Jak polscy i norwescy władcy uzyskiwali prawo do panowania?

To w jaki sposób polscy i norwescy władcy legitymizowali swoją władzę, stało się przedmiotem badań zainicjowanych w roku 2020 przez polskich i norweskich mediewistów. Publiczne roszczenia do władzy były kluczowym problemem politycznym w społeczeństwach średniowiecznej Europy pozbawionych trwałych instytucji i struktur państwowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka monarchia średniowiecze archeologia Norwegia

Aleksander Gieysztor. Polski historyk klasy światowej

– Jak zetknąłem się po raz pierwszy z historią? W domu był ocalały przypadkiem, z wędrówek ojcowskich w czasie I wojny, spory stos papierów. Wertowanie ich dostarczało mi szczególnych przeżyć – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia prof. Aleksander Gieysztor, wybitny polski naukowiec, znawca średniowiecza.  
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gieysztor średniowiecze II wojna światowa Powstanie Warszawskie Zamek Królewski edukacja Warszawa wspomnienie

I pokój toruński. Koniec wielkiej wojny z zakonem krzyżackim

Choć postanowienia traktatu z Krzyżakami przynosiły skromne korzyści stronie polsko-litewskiej, już wkrótce jasna dla tej części Europy stała się zmiana układu sił w wyniku bitwy pod Grunwaldem. Koniec wielkiej wojny z państwem zakonników spod znaku czarnego krzyża był jednocześnie początkiem etapu prowadzenia konsekwentnej polityki osłabiania - krok po kroku - państwa zakonnego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Grunwald Krzyżacy Władysław Jagiełło średniowiecze

Rzadki, inkrustowany miecz wyłowiono z Wisły we Włocławku. Pochodzi z X wieku i należał do wikinga

W czasie prac pogłębieniowych prowadzonych w basenie portowym we Włocławku z dna rzeki wydobyto zabytkowy, niezwykle rzadki miecz. Mimo że pokryty grubą warstwą rdzy, jest jak na swój wiek w doskonałym stanie. Przekazany w ręce toruńskich archeologów, zostanie poddany konserwacji. Potem trafi do muzeum, choć jeszcze nie wiadomo którego.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski archeologia Wikingowie średniowiecze zabytki Wisła Włocławek Witold Lazar Trójka

Przedrenesansowe tajemnice poznańskiego ratusza: od marca wystawa w podziemiach

Jest rzeczą powszechnie znaną, że poznański ratusz to "perła renesansowego budownictwa". Po kilkuletnim remoncie Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na wystawę, która zaprezentuje mało znane oblicze miasta i tej właśnie zabytkowej budowli: od wieku X do połowy wieku XVI.
Zobacz więcej na temat:  Poznań Muzeum Narodowe w Poznaniu KULTURA wystawa zabytki renesans średniowiecze Jacek Butlewski Tomasz Miara Trójka