Książki dla dzieci. Determinują wybory najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 14:32
- Samodzielne czytanie buduje poczucie niezależności i pewności siebie. Czytając i identyfikując się z bohaterami dziecko buduje zaufanie wobec siebie - przekonuje w Czwórce Sylwia Stano, współtwórczyni internetowego programu "Książniczki" i propagatorka kampanii społecznej "Czytam sobie! Mogę być, kim chcę!".
Audio
  • Sylwia Stano i Karolina Malinowska o kampanii "Czytam sobie! Mogę być, kim chcę!" (Stacja Kultura/Czwórka)
- Dzięki książkom dzieci uczą się rozwiązywać swoje małe problemy - mówi w Czwórce modelka Karolina Malinowska (zdjęcie ilustracyjne)
- Dzięki książkom dzieci uczą się rozwiązywać swoje małe problemy - mówi w Czwórce modelka Karolina Malinowska (zdjęcie ilustracyjne) Foto: Alexandru Marian/Shutterstock.com

Karolina Malinowska Książki nie tylko zabierają nas w magiczne podróże, ale także uczą nas gramatyki i ortografii

- Dzisiejszy świat oferuje zbyt wiele, a wybranie tego, co się chce może być trudne. Książka może nas nakierunkować - tłumaczy modelka Karolina Malinowska, ambasadorka kampanii i matka trójki dzieci. W tym roku ruszyła już druga odsłona akcji "Czytam sobie! Mogę być, kim chcę!", a jej głównym celem jest promocja samodzielnego czytania wśród dzieci. - Chcemy pokazać, że książki mogą być dla dziecka biletem w dorosłość - wyjaśnia Sylwia Stano.

Miłość do książek warto rozbudzać już od najmłodszych lat, ponieważ dzieci, które samodzielnie czytają, lepiej radzą sobie z nowymi sytuacjami, rozumieją relacje międzyludzkie, są pewniejsze siebie, a jednocześnie wrażliwe na innych. - Dzieci powtarzają to, co obserwują u rodziców. Jeśli my czytamy, to nasze pociechy też to będą robiły - mówi Sylwia Stano.

Sylwia Stano Zadaniem baśni i bajek jest budzenie emocji. Właśnie takie książki dzieci powinny czytać

A jakie lektury dzieciom podsuwać, co mówią badania na temat czytelnictwa wśród najmłodszych oraz jak ich motywować do czytania - tego dowiecie się słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórkowego studia.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Sylwia Stano ("Książniczki"), Karolina Malinowska (modelka)

Data emisji: 4.04.2017

Godzina emisji: 11.07

jsz/kd

Sylwia Stano, Karolina Malinowska i Kasia Dydo w Czwórce
Sylwia Stano, Karolina Malinowska i Kasia Dydo w Czwórce
Czytaj także

E-booki vs druk. Czeka nas czytelnicza rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 12:31
Mamy obecnie do czynienia z paradoksem. Z jednej strony badania pokazują, że książek nie czytamy - pomimo licznych kampanii czytelnictwo promujących w 2015 roku aż 63 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki - z drugiej jednak, wzrasta sprzedaż e-booków. Czy księgarze będą zwijać interesy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debiuty literackie. Szukamy najlepszej powieści

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 13:30
- Myślę, że literatura, szczególnie ta popularna, bardzo się rozwinęła. Każdy chce pisać i odnieść sukces. Obecnie o wiele trudniej jest debiutować niż wtedy, kiedy ja zaczynałam w 2010 roku - mówi w Czwórce Agnieszka Lingas-Łoniewska, pisarka oraz członkini kapituły konkursu Literacki Debiut Roku, który odbywa się już po raz szósty.
rozwiń zwiń