Obalamy mity o AI. Rozmowa wokół książki "Atlas sztucznej inteligencji"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 14:50
Sztuczna inteligencja nie jest bezcielesna, obiektywna czy niezbędna - przekonuje Kate Crawford w książce "Atlas sztucznej inteligencji. Władza, pieniądze i środowisko naturalne". Czy ma rację?
Sztuczna inteligencja powiela stereotypy i poglądy osób, które ją stworzyły
Sztuczna inteligencja powiela stereotypy i poglądy osób, które ją stworzyłyFoto: Shutterstock/Phonlamai Photo

"Atlas sztucznej inteligencji" stanowi swoistą mapę teraźniejszości: miejsc, ludzi i relacji. Pomaga zrozumieć rolę AI we współczesnym świecie. Jest cenną przeciwwagą dla bezkrytycznych zachwytów nad sztuczną inteligencją oraz zaproszeniem do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z technologii informacyjnej. Autorka książki Kate Crawford obala mity, jakoby sztuczna inteligencja była bezcielesna, obiektywna czy niezbędna. Udowadnia, że to narzędzie wyzysku w rękach władzy, policji, wojska i korporacji oraz podłoże narastających nierówności. Funkcjonowanie systemów AI nie byłoby możliwe bez nadmiernej eksploatacji zasobów energetycznych i mineralnych, wykorzystania taniej siły roboczej i niekontrolowanego pozyskiwania danych.

Czy wiesz, że:  rekruterzy w wielkich korporacjach wykorzystują narzędzia do przechwytywania i analizy wyrazu twarzy i mowy ciała? niektóre stacje robocze w halach produkcyjnych są wyposażone w czujniki, które na bieżąco informują o temperaturze ciała pracowników i ich fizycznej odległości od innych osób? jedna z sieci restauracji zainstalowała w kuchniach systemy widzenia komputerowego sprawdzające, czy personel przygotowuje pizzę zgodnie ze standardami? 

Naszym gościem będzie dr Kamil Filipek, socjolog i data scientist, dyrektor Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS. - Kate Crawford analizuje nie tylko techniczne aspekty AI, lecz także jej wpływ na pracę, prywatność, władzę oraz środowisko. Pozycja obowiązkowa zarówno dla entuzjastów, jak i sceptyków szeroko rozumianej sztucznej inteligencji - przekonuje naukowiec. 

W drugiej godzinie audycji porozmawiamy z Margot Adamowicz-Nosowską, autorką bloga "Korea na języku". 

***

Na audycję z cyklu "Kto pytał?" w sobotę (23.03) o 12.00 zaprasza Weronika Puszkar.

kul/mat. prasowe

Zobacz więcej na temat: Czwórka sztuczna inteligencja
Czytaj także

Nowe technologie. Co Polacy myślą o robotach?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 12:50
W Czwórce rozmawiamy o raporcie "Co Polacy myślą o robotach?". - Najchętniej roboty widzielibyśmy w roli usługowej, a nie w rolach, kiedy jest partnerem w dyskusji albo stoi ponad nami - mówi Krzysztof Walas z IDEAS NCBR. - Jednocześnie ponad 60 procent z nas spodziewa się, że w wyniku robotyzacji zmniejszy się liczba miejsc pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doktorat - pomysł na życie. Jak zrobić doktorat z informatyki?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 19:19
Dziś o młodych naukowców walczą uczelnie wyższe i świat przemysłu, który też stawia na rozwój naukowy. Dr hab. Piotr Sankowski przekonuje, że warto zostać na uczelni i otworzyć przewód doktorski, by nauczyć się czegoś najlepiej na świecie. Doktorat może być doskonałym pomysłem na życie. 
rozwiń zwiń