Całkowite zaćmienie Słońca. "Jakby ktoś zamazał je markerem"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2024 18:50
Zaćmienie Słońca, które miało miejsce 8 kwietnia w Meksyku, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych przyciągnęło miliony turystów. Wśród nich był także Polak - Juliusz Barwik, który obserwował to zjawisko przez 4 minuty i 18 sekund. - Kiedy spojrzałem w górę, było ciemno. Tak jakby ktoś zamazał markerem Słońce - opowiada. 
Całkowite zaćmienie Słońca w obiektywie Juliusza Barwika - 8 kwietnia 2024 rok.
Całkowite zaćmienie Słońca w obiektywie Juliusza Barwika - 8 kwietnia 2024 rok.Foto: Juliusz Barwik
  • Całkowite zaćmienie Słońca miało miejsce 8 kwietnia 2024 roku. 
  • Zjawisko można było obserwować w 15 amerykańskich stanach oraz w Kanadzie i w Meksyku.
  • Na miejscu był Juliusz Barwik, który postanowił gonić zaćmienie Słońca. 
  • Zajrzał także do NASA i wybrał się na plażę SpaceX. 

W pogoni za zaćmieniem Słońca

Juliusz Barwik od lat interesuje się astronomią i, jak sam przyznaje, część swoich wypraw organizuje według kalendarza zdarzeń zachodzących w przestrzeni kosmicznej. Nic więc dziwnego, że i tym razem spakował sprzęt fotograficzny i wyruszył na wyprawę do Stanów Zjednoczonych. Goniąc zaćmienie Słońca, przemierzył trasę liczącą ponad 3,5 tysiąca kilometrów, a swoją podróż relacjonował w mediach społecznościowych. 

- Wszelkie statystyki wskazywały na to, że najlepszym miejscem do oglądania zaćmienia będzie Meksyk, ale ja wybrałem Stany. Decyzję o tym, że polecę, podjąłem dość późno. Nie wybrałem jednak konkretnego miejsca pobytu. Przyleciałem do Houston, wynająłem auto i obserwowałem prognozy pogody. A te nie były zachęcające - opowiada gość Czwórki.

- Zatrzymałem się w Teksasie, ale na 24 godziny przed całkowitym zaćmieniem Słońca synoptycy zapowiedzieli duże zachmurzenie. Nie chciałem ryzykować, postanowiłem przenieść się do sąsiedniego stanu - Arkansas - oddalonego o 800 km. Miałem szczęście, bo w dwustukilometrowym paśmie zaćmienia znalazłem się w jego środku. A wystarczyłoby, że byłbym 50 kilometrów dalej i zamiast czterech minut, miałbym tylko dwie na obserwowanie tego zjawiska - dodaje. 

Posłuchaj
34:15 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - juliusz barwik 14.04.2024.mp3 Zaćmienie Słońca - wyprawa Juliusza Barwika (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

4 minuty i 18 sekund szczęścia

Całkowite zaćmienie przeszło nad Ameryką 8 kwietnia 2024 roku i w ciągu godziny pokonało ścieżkę przecinającą terytoria 15 stanów, od Teksasu przez Środkowy Zachód, okolice jeziora Erie i Ontario, aż po Nową Anglię i Maine. Na tych terenach, zamieszkanych przez 30 mln Amerykanów, Księżyc całkowicie zasłonił tarczę Słońca na około cztery i pół minuty. Juliusz Barwik obserwował to zjawisko przez 4 minuty i 18 sekund.

2024 Total Solar Eclipse: Through the Eyes of NASA (Official Broadcast) | NASA

- Byłem przygotowany na rejestrowanie całkowitego zaćmienia Słońca na dwa sposoby: miałem aparat cyfrowy z długim obiektywem i obowiązkowym filtrem słonecznym, umocowany na statywie z montażem i star trackerem, czyli urządzeniem kompensującym ruch Ziemi. Miałem też mały statywik z telefonem komórkowym - opowiada. - Sam moment zaćmienia wyglądał tak, jakby nagle nastał wschód albo zachód. Kiedy patrzysz w górę, jest ciemno. Tak jakby ktoś zamazał markerem Słońce. 

Juliusz Barwik w pogoni za zaćmieniem Słońca - kwiecień 2024 rok, Stany Zjednoczone. Juliusz Barwik w pogoni za zaćmieniem Słońca - kwiecień 2024 rok, Stany Zjednoczone.

Muzeum NASA, przyszłość na plaży Boca Chica

Kolejnym przystankiem w podróży gościa Czwórki było NASA Johnson Space Center, czyli Centrum Lotów Kosmicznych w Houston.

- Z tego miejsca dowodzono pierwszymi misjami kosmicznymi i lotami załogowymi NASA. Dziś przypomina ono muzeum techniki czy muzeum podboju kosmosu. Wygląda trochę jak skansen - mówi Juliusz Barwik. - Zupełnie inne emocje towarzyszyły mi na leżącej 600 kilometrów dalej plaży Boca Chica, na której swoje instalacje postawiła firma SpaceX i gdzie testuje i wystrzeliwuje swoje rakiety. Tam zobaczyłem przyszłość podboju kosmosu. 

Mechazilla Chopsticks Upgraded | SpaceX Boca Chica | NASASpaceflight

 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Marta Hoppe 

Gość: Juliusz Barwik (miłośnik astronomii)

Data emisji: 14.04.2024

Godzina emisji: 16.15

kul/zch/wmkor

Czytaj także

Karnawał z perspektywy Sambodromu. Polki, które zatańczyły w Rio

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 08:00
Co mogą robić razem mama z córką? Mogą na przykład spełniać swoje marzenia. Monika Kozłowska i Magdalini Kozłowska właśnie wróciły z Rio de Janerio, gdzie wystąpiły na największej imprezie karnawałowej na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Motocykl dla Jamesa Hetfielda. Polscy customerzy zachwycili świat

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 11:20
Amerykanie zachwycili się motocyklem z Rzeszowa. Customowy pojazd Game Over Cycles zdobył cztery nagrody na prestiżowej imprezie Daytona Bike Week. Znakomity projekt Polaków docenili nie tylko jurorzy, ale też James Hetfield z zespołu Metallica.
rozwiń zwiń