Broadway. Jak się tańczy w Nowym Jorku, zdradza Weronika Janus

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 10:23
Broadway uznawany jest za przodujący ośrodek sztuki teatralnej. To świat musicali. Występy tam są marzeniem wielu, w tym tancerki Weroniki Janus, która zakochała się w nowojorskim jazzie. 
Broadway
BroadwayFoto: shutterstock.com/Stuart Monk
  • Weroniką Janus jest tancerką, wielokrotną mistrzynią Polski i finalistką mistrzostw świata.
  • Artystka dziś marzy o karierze za oceanem. Kusi ją Broadway. 
  • Program Broadway Dance Center Professional Semester fall edition 2023 pozwolił jej okryć nowojorski jazz. 
  • Czwórkowy gość podkreśla ogrom możliwości, jakie daje Nowy Jork. 

Weroniką Janus jest tancerką, wielokrotną mistrzynią Polski i finalistką mistrzostw świata. Teraz marzy, by rozwijać swoją karierę za oceanem i zagrać w broadwayowskim musicalu.

Jak się tańczy w Nowym Jorku?

- Nowy Jork jest niezwykłym miejscem dla wszystkich tancerzy. Mam wrażenie, że ja zawsze mierzyłam wyżej niż wszyscy, nie widziałam siebie w Polsce. Zawsze potrzebowałam czegoś świeżego - przyznaje Weronik Janus w rozmowie z Mateuszem Kulikiem. - Miałam sporo znajomych, którzy ukończyli kurs tańca w Nowym Jorku, więc po ich namowach i ja się zdecydowałam. Zgłosiłam się, przeszłam rekrutację online - co nie było łatwe, bo miałam za zadanie nauczyć się choreografii z filmiku. Jednak już po dniu od wysłania dostałam odpowiedź - "Przyjeżdżaj". Pojechałam. 

Weronik Janus jesienią wyruszyła na Broadway Dance Center Professional Semester program fall edition 2023. - My Polacy zupełnie inaczej tańczymy niż ci w Nowym Jorku. Tancerze polscy mają dużo więcej techniki i to wynika z tego, że taniec w Polsce jest turniejowy, przez co technika, triki są jego najważniejszą częścią - wyjaśnia. - Nowojorscy zaś są bardziej ruchowi i muzykalni, tego nam brakuje


Posłuchaj
15:19 czwórka czwóka do kwadratu 29.01.2024 weronika janus.mp3 Weronika Janus opowiada o tańcu na Broadwayu (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

Nowojorska wolność i możliwości 

Listopad i grudzień w Nowym Jorku to wyjątkowy czas. - To był mój pierwszy raz z tym mieście, jednak jak tylko wysiadłam z samolotu, to wiedziałam, że to moje miejsce, że się tu dobrze czuję - przyznaje gość Czwórki. - Byłam tam w czasie okołoświątecznym. Dekoracji, świateł było mnóstwo, ale nie było śniegu, więc nie do końca poczułam świąteczny klimat. Miasto jest niezwykle inspirujące. Tam wolność popycha do działania. Idąc ulicami, czujesz, że masz mnóstwo możliwości - dodaje. 

Weronika Janus podkreśla, że w Nowym Jorku każdy może odnaleźć swoje miejsce, swoją drogę. Dzięki temu w świecie tańca nie ma zazdrości i zawiści. - W programie, w którym uczestniczyłam, brało udział 50 osób, każdy był z innego państwa, każdy miał inną energię, inny vibe. Ja byłam jedną z młodszych uczestniczek - opowiada. - Odkryłam tam klasyczny nowojorski, broadwayowski jazz, którego u nas nie ma. To moja nowa miłość. Dziś to chcę robić - podkreśla. 

Broadway - marzenie tancerzy

Broadway to marzenie tancerzy jazzowych, o występach właśnie tam marzy dziś też Weronika. - Dla jazzowych artystów to jest miejsce top, nie ma nic lepszego - przyznaje gość Czwórki. - Droga tam jest długa i może się wydawać, że jest niemożliwa do spełnienia. Trzeba próbować, startować w różnych audycjach, być zauważonym przez choreografa. 

Przez wiele lat Weronika Janus tańczyła na turniejach, oceniało ją jury ekspertów. Teraz chce występować przed broadwayowską publicznością. - To magia występowania codziennie przed innymi ludźmi. To niezwykle ekscytujące. To też wyzwanie, bo trzeba szukać nowych rzeczy, by nie zanudzić siebie i publiczności. To mój cel, moje marzenie. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Weronika Janus (tancerka)

Data emisji: 27.01.2024

Godzina emisji: 16.16

pj, kor-wm

Czytaj także

Taniec zamiast siłowni. W nowy rok wejdź tanecznym krokiem

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 15:50
Taniec bardzo dobrze wpływa na naszą kondycję - zarówno fizyczną, wzmacniając mięśnie, jak i psychiczną, bo powoduje uwalnianie dopaminy. Może więc warto w 2022 włączyć elementy tańca do swoich planów treningowych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Iluzjonista Y: w naszej nieprzeciętności nikt nas nie podrobi

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 15:00
Wystartował Czwórkowy Plebiscyt Nieprzeciętni. W oczekiwaniu na zgłoszenia do tegorocznej edycji spotykamy się z osobami, które można uznać za nieprzeciętnych. Z całą pewnością należy do nich iluzjonista Y, który zasiada w jury Plebiscytu. 
rozwiń zwiń