Wojciech Machnik: biegnę maraton raz na pięć dni

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 11:10
Świat mnie woła, muszę lecieć - pod tym hasłem Wojciech Machnik spełnia swoje marzenia. W ciągu roku - w 66 krajach - przebiegł 66 maratonów. Pobił rekord świata i napisał o tym książkę "Przebiegnę maraton w każdym kraju świata”. 
Wojciech Machnik i Marta Hoppe w audycji Czwórka do kwadratu.
Wojciech Machnik i Marta Hoppe w audycji "Czwórka do kwadratu".Foto: Czwórka/arch. Marty Hoppe
  • Wojciech Machnik jest podróżnikiem i maratończykiem.
  • Sześć lat temu rozpoczął projekt "249 challenge".
  • Planuje przebiec maraton w każdym kraju świata.
  • Pierwszy etap swojej przygody opisał w książce "Przebiegnę maraton w każdym kraju świata”. 
  • Nie robię "życiówek", tylko spełniam marzenie - mówi gość Czwórki. 

Kim jest Wojciech Machnik?

- Jestem człowiekiem drogi, globtroterem i maratończykiem - mówi Wojciech Machnik. - Każdego roku 11 miesięcy jestem w podróży, w Polsce spędzam maksymalnie pięć tygodni. Wymaga tego mój projekt "249 challenge". Sześć lat temu porzuciłem prac w korporacji i postanowiłem pobiec maraton w każdym kraju świata. 

200 medali i jedna książka

Z każdej podróży przywozi pamiątki w postaci medali. Ma ich już prawie dwieście. Z każdym wiąże się jakaś historia. - Dystans jest zawsze ten sam - 42, 2 km. - ale warunki zmieniają się w zależności od miejsca. Pierwszy etap mojego planu już zrealizowałem, a to, co przeżyłem opisałem w książce "Przebiegnę maraton w każdym kraju świata” - dodaje gość Czwórki. 

Jak zorganizować maraton w Syrii?

Wojciech Machnik zdradza w niej czytelnikom m.in., jak udało mu się wystartować w maratonie 13 sekund przed zamknięciem startu i ukończyć dwa maratony w dwóch różnych krajach w mniej niż 24 godziny. 

- Przygotowanie takie projektu było potężną operacją logistyczną, zwłaszcza, że w niektórych krajach w ogóle nie organizuje się maratonów. Kiedy zaczynałem, było 27 takich państw. Stąd też wziął się pomysł, żeby robić je samemu - opowiada gość Czwórki. - Tak było m.in. w Syrii. Pojechałem tam, tuż po zakończeniu wojny i przy wsparciu maratończyków z całego świata udało mi się zorganizować bieg. 

Posłuchaj
27:43 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - maraton 13.04.2024.mp3 Wojciech Machnik opowiada o książce "Przebiegnę maraton w każdym kraju świata" (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

Plan na Afrykę i Pacyfik

Czasami Wojciech Machnik biega maratony dzień po dniu i nie jest w tym sam, bo na świecie odbywają się specjalne maratonowe rejsy, podczas których codziennie startuje się w biegu w innym kraju.

- Najłatwiejsze bieganie mam już za sobą. Zaliczyłem wszystkie maratony w Europie i na terytoriach zależnych. Projekt trwa, ale zostało mi mniej niż więcej - przyznaje rozmówca Marty Hoppe. - Właśnie wróciłem z Ameryki Południowej i z Karaibów, czyli z miejsc, gdzie są trudne warunki do biegania, choćby ze względu na dużą wilgotność powietrza. Przede mną najtrudniejsze, gorące kraje, do których w ogóle trudno się dostać. Szykuję się do maratonów w Afryce i na Pacyfiku.

"Spełniam marzenia, nie biegam na rekord"

Za każdym razem, kiedy przebiegam metę w innym kraju, myślę sobie: niby kolejny maraton, ale jednak zupełnie inne emocje. I jeszcze mi się to nie znudziło - śmieje się Wojciech Machnik. - To projekt lifestyle’owy, w którym łączę dwie pasje: do biegania i do podróżowania. Dlatego nie ścigam się z czasem. Statystycznie robię jeden maraton na pięć dni, a przy takim wysiłku raczej nie ma mowy o "życiówce". Po prostu spełniam swoje marzenia, a tego nie trzeba robić na akord. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Marta Hoppe 

Gość: Wojciech Machnik (autor książki "Przebiegnę maraton w każdym kraju świata")

Data emisji: 13.04.2024

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Karnawał z perspektywy Sambodromu. Polki, które zatańczyły w Rio

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 08:00
Co mogą robić razem mama z córką? Mogą na przykład spełniać swoje marzenia. Monika Kozłowska i Magdalini Kozłowska właśnie wróciły z Rio de Janerio, gdzie wystąpiły na największej imprezie karnawałowej na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całkowite zaćmienie Słońca. "Jakby ktoś zamazał je markerem"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2024 18:50
Zaćmienie Słońca, które miało miejsce 8 kwietnia w Meksyku, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych przyciągnęło miliony turystów. Wśród nich był także Polak - Juliusz Barwik, który obserwował to zjawisko przez 4 minuty i 18 sekund. - Kiedy spojrzałem w górę, było ciemno. Tak jakby ktoś zamazał markerem Słońce - opowiada. 
rozwiń zwiń