Powstanie Warszawskie - dlaczego upadło? Trwało 63 dni

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 16:00
2 października 1944 roku, po 63 dniach nierównej walki, upadło Powstanie Warszawskie. Bohaterski zryw stolicy przeciwko niemieckiemu okupantowi zakończył się niepowodzeniem. Spróbujemy znaleźć odpowiedź dlaczego upadło?
Emilia Malessa walczyła w Powstaniu Warszawskim, po którym wyszła z Warszawy wraz z ludnością cywilną
Emilia Malessa walczyła w Powstaniu Warszawskim, po którym wyszła z Warszawy wraz z ludnością cywilnąFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Powstanie Warszawskie było największą bitwą, stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Zaczęło się 1 sierpnia, wszyscy doskonale znamy tę datę, skończyło 2 października, o tym pamięta mniej osób. Następnie w Ożarowie został podpisany akt o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Powstanie Warszawskie - dlaczego upadło?

Powstanie upadło z powodu braku broni, łączności, rozpoznania, koordynacji działań i zapewne nieudolności dowódców. Rozpoczynając Powstanie w Warszawie, dowództwo AK sądziło, że walka potrwa zaledwie kilka dni, w ciągu których do Warszawy wejdzie Armia Czerwona. - Przez trzy dni opanowano większą część miasta, sytuacja jednak się zmieniła i Powstanie trwało 63 dni - podkreślał dr Szymon Niedziela w Polskim Radiu 24.

Pod koniec września 1944 roku w Warszawie źle wyglądała też sytuacja ludności cywilnej. Jak szacują historycy, w wyniku walk oraz zbrodni niemieckich zginęło od 150 do 180 tysięcy cywilów, straty wśród żołnierzy są szacowane na 15 do 18 tysięcy.

Jakie były najważniejsze przyczyny klęski? – o to zapytamy miłośnika i znawcę historii Warszawy, przewodnika i wolontariusza Muzeum Powstania Warszawskiego Tomasza Kwiatkowskiego. 

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: Powstanie Warszawskie. 

***

Na audycję "Czarno na żółtym" zapraszamy w niedzielę (01.10) o godz. 12.00. Program prowadzi Weronika Puszkar.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Powstanie Warszawskie
Czytaj także

Jaką lekcją jest dziś dla nas Powstanie Warszawskie?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 10:00
- Powstańcy to ludzie, którzy przeżyli ogromne traumy, jednak potrafili nie stracić radości życia. Choć wielu z nich nie miało szans skończyć studiów, kształcić się w wymarzonych kierunkach, wśród nich byli wybitni naukowcy, artyści, sportowcy - mówiła Agnieszka Cubała, wieloletnia badaczka dziejów Powstania Warszawskiego i autorka jedenastu książek o tej tematyce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"BohaterON - włącz historię". Jak można uczcić powstańców Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 13:20
BohaterON to jedna z akcji związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego i historią XX wieku. W Stacji Kultura o tej kampanii społeczno-edukacyjnej opowiadają jej organizatorka Agnieszka Lesiuk-Krajewska oraz Magdalena Górska, aktorka i ambasador akcji.
rozwiń zwiń