Szósty sezon "Black Mirror": technoparanoja i klimat retro

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2023 21:05
Na nowy sezon serialu "Black Mirror" jego fani musieli czekać cztery lata i w końcu się doczekali. Premiera szóstej serii miała miejsce w czerwcu. - Szczerze powiem, że niestety serialem jestem bardzo zawiedziony - mówi Jacek Goleniak z @kulturalnyupdate. - Przy jego produkcji wykorzystano sztuczną inteligencję i muszę przyznać, że efekt mnie nie zachwycił. 
Black Mirror sezon 6
Black Mirror sezon 6 Foto: mat prasowe
  • Nowy sezon serialu "Black Mirror" miał premierę w czerwcu. 
  • Fan serialu czekali na ten moment blisko cztery lata. 
  • Przy realizacji szóstego już sezonu serialu wykorzystano sztuczną inteligencję. 
  • W jednym z odcinków wystąpiła Salma Hayek.

Jaki jest nowy sezon "Black Mirror"?

Jak zapowiadali twórcy, ten sezon "Black Mirror” wymyka się wszelkim klasyfikacjom i jest najbardziej nieprzewidywalny z wszystkich dotychczasowych produkcji. - Najlepszym co oferuje zawsze ten serial jest to, że nie wiesz o czym będzie kolejny odcinek - mówi Jacek Goleniak. - Za każdym razem jak się zaczyna, zastanawiamy się czym takim może nas zaskoczyć. Pokazuje że w tym świecie jest coś absurdalnie dziwnego, ale to ma prawo bytu i ma prawo się wydarzyć.

Jeden odcinek - inna historia

"Black Mirror" to antologia nawiązująca do zbiorowego niepokoju, jaki odczuwamy wobec współczesnego świata. Każdy odcinek opowiada inną wyrazistą i trzymającą w napięciu historię poruszającą temat współczesnej technoparanoi. Mimochodem technologia zmieniła wszystkie aspekty naszego życia. W każdym domu, na każdym biurku i w każdej dłoni można zobaczyć ekran plazmowy, monitor lub smartfon - czarne lustro odbijające codzienność XXI wieku. " to antologia nawiązująca do zbiorowego niepokoju, jaki odczuwamy wobec współczesnego świata. Każdy odcinek opowiada inną wyrazistą i trzymającą w napięciu historię poruszającą temat współczesnej technoparanoi. 

Klony, sztuczna inteligencja i klimat retro

Jak zdradza gość Czwórki, w serialu jego fani mogą spodziewać się klonów, sztucznej inteligencji, technologii kwantowej, ale też pojawia się klimat retro, a twórcy obrazu wracają do lat siedemdziesiątych i początku naszego milenium. - Twórcy chcieli po prostu odświeżyć tę formułę. Pomimo, że każdy odcinek jest o zupełnie czymś innym, to bali się prawdopodobnie, że widzowie będą zaskakiwani tylko tym, że tu rządzi sztuczna inteligencja, a tutaj można cofać się w czasie, a tutaj ludzie się klonują - zauważa. - Podejrzewam, że chcieli dać coś, czego się zupełnie nie spodziewaliśmy. Przechodzimy też w bardziej fantastyczne i odjechane klimaty, które po prostu pokazują, moim zdaniem, że trochę ten serial zapomniał, czym był tak naprawdę. 


Szósty sezon "Black Mirror" - ile ma odcinków?

W tym sezonie "Black Mirror" można obejrzeć pięć nowych odcinków. W "Joan jest okropna" pojawi się meksykańska aktorka Salma Hayek. Opowiada on o kobiecie, która w popularnej platformie streamingowej zaczyna nagle oglądać serial o swoim własnym życiu.  

- Mamy w zasadzie opowiedzianą historię bohaterki, która staje się nagle bohaterką serialu. Można powiedzieć, że jest to serial w serialu. Później się okazuje, że jest tam gatunkowa kompozycja - zdradza gość audycji. -  Działa to trochę jak Matrioszka - coraz głębiej, głębiej i głębiej. Wydaje mi się, że ten odcinek może spełniać oczekiwania. Można powiedzieć, że jest on czystym "Black Mirror".

Tytuły pozostałych odcinków to: "Loch Henry", "Beyond the Sea", "Mazey Day" i "Demon 79".

Posłuchaj
17:08 CZWORKA/reset - seriale 4,08.2023.mp3 O serialu "Black Mirror" opowiada Jacek Goleniak (Reset/Czwórka)
 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Jacek Goleniak (@kulturalnyupdate)

Data emisji: 04.08.2023

Godzina emisji: 17.20

aw/mat.pras.

Czytaj także

Jak bohater memów podbił świat internetu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 09:22
"Dziwny pan ze stocka", "człowiek mem" to jedna z najpopularniejszych osób w internetowym świecie. Od 12 lat zdjęcia węgierskiego elektryka podbijają świat memów, a teraz powstał serial opowiadający jego historię. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co robią młodzi w internecie? "Rozrywka, muzyka, ale nie edukacja"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 17:56
- Dla ludzi urodzonych po 2010 roku, internet to naturalne środowisko, korzystają więc z niego inaczej niż ich starsi koledzy. Kilkadziesiąt procent tych osób surfuje po sieci więcej niż cztery godziny każdego dnia - mówił Jacek Walaszczyk, ekspert nowych technologii. 
rozwiń zwiń