Jak bohater memów podbił świat internetu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 09:22
"Dziwny pan ze stocka", "człowiek mem" to jedna z najpopularniejszych osób w internetowym świecie. Od 12 lat zdjęcia węgierskiego elektryka podbijają świat memów, a teraz powstał serial opowiadający jego historię. 
Człowiek mem to Andrs Arató
"Człowiek mem" to András AratóFoto: Shutterstock/StockLite

András Arató to węgierski elektryk. Jego twarz zna każdy użytkownik internetu, imienia - niemal nikt. W sieci znany jest jako "dziwny pan ze stocka" lub "Hide the pain Harold".

András Arató to zwykła osoba, która wzięła udział w sesji zdjęciowej. Fotograf znalazł tego pana w social mediach i zaproponował mu sesję, która później miałaby być wykorzystana komercyjnie. Właśnie w formie stocka - wyjaśnia Andrzej Mazuruk, twórca internetowy. - Ktoś skorzystał z tych zdjęć i stały się one wiralem. Te zdjęcia tak się spodobały, że zaczęto tworzyć z nich memy. Jedna z fotografii, na której András unosi kciuk do góry, została podpisana przez internautę "Hide the pain Harold". Ktoś stwierdził, że wzrok i mimika bohatera obrazują, że jest okej, ale w środku coś go boli. W ten sposób András dostał swoje internetowe imię. Zdjęcie było udostępniane lawinowo - dodaje. 

Dziś András jest jedną z najbardziej znanych osób w sieci. Jest zapraszany do telewizji, radia, udziela wywiadów, choć na początku nikt nie wiedział, kto to taki. 

Po 12 latach od pierwszych memów z Haroldem powstał trzyodcinkowy serial o Andrásu Arató. Jest to opowieść o kulisach sławy 76-latka. - "Hide the pain" to historia jego, jako osoby, która została memem, opowiedziana w formie fabularnej, humorystycznej - mówi rozmówca Mateusza Kulika. 

Serial możemy obejrzeć w serwisie YouTube. András Arató zdradza, jak popularność wpłynęła na jego życie, jak żyje się z rozpoznawalnością, jakie profity płyną z takiej sławy. 


Posłuchaj
03:57 czwórka pierwsze słyszę 10.02.2022.mp3 O "dziwnym panu ze stocka" i serialu o nim opowiada Andrzej Mazuruk (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Audycja: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 10.02.2022

Godzina emisji: 06.11

pj

Czytaj także

Influencerzy na cenzurowanym. Retusz zdjęć ma być oznaczony

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:00
Norwegia wypowiada wojnę influencerom, którzy na zdjęciach przekłamują rzeczywistość. Zdjęcia na portalach społecznościowych, które zostały poddane retuszowi, muszą zostać oznaczone. Wszystko to z powodu skali promocji nierealnych standardów piękna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrazkowy komunikat nie tylko w sieci. Powstało Muzeum Memów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 11:40
W Hongkongu powstało pierwsze na świecie muzeum memów. Stoi za nim wielka platforma z memami. Memy to nie tylko nasza codzienność - coraz śmielej zajmują one rejony zarezerwowane wcześniej dla prawdziwej sztuki. 
rozwiń zwiń