WOŚP 2024. Nowe technologie też wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 19:27
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już 32. raz. 28 stycznia odbędzie się wielki finał wydarzenia. W tym roku Polacy, i nie tylko, wesprą zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. WOŚP idzie z duchem czasu - jej działania wspiera też nowoczesna technologia. 
Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka prasowa WOŚP i Piotr Firan w studiu Czwórki
Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka prasowa WOŚP i Piotr Firan w studiu CzwórkiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • 28 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 32. 
  • Wydarzenia finału WOŚP odbędą się w całej Polsce i wielu miejscach na świecie. 
  • Błonia PGN Narodowego w Warszawie będą miejscem, gdzie stanie główna scena finału WOŚP. 
  • Każdego roku pracownicy fundacji wybierają cel, na który będzie grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 
  • Choroby płuc były poważnym problemem już od dłuższego czasu, pandemia uwidoczniła go jeszcze mocniej.
  • Zebrane pieniądze posłużą do zakupu sprzętu do diagnozowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów po pandemii. 
  • WOŚP od lat korzysta z nowych technologii - dzięki nim wpłaty środków elektronicznych są niemal równe gotówkowym. Fundacja też na bieżąco monitoruje wpłaty na zbiórkę. 

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami. Jego termin wyznaczono na 28 stycznia. W tym roku cel akcji sformułowano w haśle "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!", a zebrane pieniądze posłużą do zakupu sprzętu do diagnozowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów po pandemii. 

- Przed finałem wiele się dzieje, w mojej skrzynce mam mnóstwo maili, ale to sprawia, że serduszko się cieszy, bo wiele osób, wiele instytucji chce z nami grać w ramach tego 32. finału WOŚP, co daje ogromną satysfakcję - mówi Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka prasowa Fundacji WOŚP. - Liczymy dni do finału, trochę nie możemy się doczekać - dodaje. 

Dzień finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to dzień radości, imprezy i zbiórek pieniędzy. 28 stycznia tego roku czeka na nas mnóstwo wydarzeń towarzyszących kweście. Nie zabraknie "Światełka do nieba". - Nie będzie to jednak pokaz laserów, ale uspokajam, że nie będzie też u nas fajerwerków. Wsłuchujemy się w głos wielu środowisk, które apelowały do nas, by z fajerwerkami się nie bratać - mówi gość Piotra Firana. - Stawiamy na ciekawy muzyczny spektakl - coś, czego do tej pory nie robiliśmy. Nie chcę zdradzić niespodzianki, ale zapraszam, by być z nami 28 stycznia o 20. 

Rozpoczęliśmy drukowanie puszek finałowych na 32. Finał WOŚP/Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W tym roku błonia PGN Narodowego w Warszawie będą miejscem, gdzie stanie główna scena finału WOŚP. - Stamtąd będziemy nadawać cały dzień. Stamtąd wyruszy bieg "Policz się z cukrzycą". Od 14 do 22 zapraszamy na kilkanaście koncertów i wspomniane "Światełko do nieba" - zaprasza przedstawicielka WOŚP. 

Jak przygotowuje się finał WOŚP?

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy corocznie odbywa się na początku roku. Jednak, żeby ta ogromna impreza doszła do skutku, przygotowania startują dużo wcześniej. - Kalendarz naszej fundacji dzieli się na dwa projekty: Finał i Pol'and'Rock Festival - zdradza Aleksandra Rutkowska. - Po złapaniu chwili odsapki po jednym zamkniętym projekcie bardzo mocno ruszamy z drugim. Niektóre sprawy jednak wymagają dłuższych terminów, więc zaczynamy wcześniej, działamy równocześnie, np. robiąc finał, myślimy już o niektórych tematach związanych z organizacją festiwalu. 

Jak wybiera się cel zbiórki WOŚP?

Każdego roku pracownicy fundacji wybierają cel, na który będzie grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - Przygotowujemy się do tego przez wiele miesięcy. Wsłuchujemy się w prośby, informacje przekazywane nam przez środowisko medyczne, w prośby szpitalne - mówi gość Czwórki. - Analizujemy to, jak wygląda sytuacja w danej dziedzinie medycyny, i przez kilka tygodni zbieramy różnego rodzaju dane, by podjąć decyzję, jaki będzie cel zbiórki. Zwykle ogłaszamy go w październiku. 


Posłuchaj
11:25 czwórka reset 17.01.2024 wosp 17.11.mp3 O działaniu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy opowiada Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka prasowa Fundacji WOŚP (Reset/Czwórka)

 

Ten moment jest też symbolicznym włączeniem wielkiej orkiestrowej maszyny. Wtedy konstytuują się sztaby, zaczyna się rejestracja wolontariuszy i startują też różne formy zbiórek.  

Gramy dla płuc!

Czas pandemii już za nami, ale okazuje się, że nie pozostawiła nas ona bez szwanku. - Choroby płuc były poważnym problemem już od dłuższego czasu, natomiast pandemia uwidoczniła ten temat jeszcze mocniej. Dlatego gramy na płuca po pandemii, ale nie tylko. Będziemy chcieli pomóc wszystkim pacjentom, którzy mają różne problemy natury pulmonologicznej - podkreśla rzeczniczka Fundacji WOŚP. - Pandemia wzmocniła potrzebę pomocy w tym sektorze, ale czynników wpływających na nasz układ oddechowy jest więcej, np. pogarszający się stan powietrza, którym oddychamy.

Aleksandrę Rutkowską cieszy również aspekt edukacyjny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Jeśli będziemy mogli choć troszeczkę się przyczynić do zmiany, to będzie dobrze - mówi. - Zachęcamy też do badań. W ramach miasteczka festiwalowego, które powstanie na błoniach stadionu, będzie można wykonać badania spirometryczne i sprawdzić stan swojego zdrowia - poleca. 

Technologie wspierają finał WOŚP

WOŚP gra już 32 lata. To czas, w którym cały czas idziemy naprzód, również w dziedzinie technologii. Nowoczesne narzędzia wykorzystuje też fundacja WOŚP. - Zbiórka na przestrzeni lat się zmieniła. Dziś wygląda to tak, że poziom wpłat tradycyjnych do tych kolorowych tekturowych puszek, które wszyscy doskonale znają, kontra poziom wpłat poprzez różnego rodzaju kanały elektroniczne bardzo się wyrównał - przyznaje rzeczniczka. - Kwestujący na ulicach wciąż zbierają gotówkę, ale jeśli nie mamy pieniędzy przy sobie, to możemy zasilić ich e-skarbonki albo dokonać wpłaty przez stronę fundacji. 

Wolontariusze mogą zapełniać swoje skarbonki na różne sposoby:

  • Wolontariusz może zbierać środki do tradycyjnej puszki.
  • Można zostać wolontariuszem elektronicznym - zbierać środki do e-skarbonki. Jak tłumaczy Aleksandra Rutkowska, to doskonała opcja dla tych, którym nie udało się zarejestrować w sztabie.
  • Można połączyć te dwie opcje - mieć puszkę i e-skarbonkę.

Skąd wiemy, ile zebrała WOŚP?

W czasie finału przyzwyczajeni jesteśmy, że w relacjach podawane są kwoty zebrane w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Form wsparcia i potencjalnych źródeł środków jest bardzo dużo. Mamy specjalny system, dzięki któremu możemy na bieżąco monitorować to, ile już udało się zebrać. W tym momencie wiemy, że mamy już ponad 17 milionów zł - zdradza Aleksandra Rutkowska. - Możemy powiedzieć, że 8 milionów mamy np. z aukcji. Źródła tych środków znamy. Dane są na bieżąco podliczane, dlatego w dniu finału jest nam łatwo podać, ile mamy w danym momencie zebranych środków. 

Gość Czwórki zastrzega jednak, że kwotypodawane w dniu finału są kwotami deklarowanymi, bo niektóre ze środków jeszcze fizycznie nie wpłynęły do WOŚP. - Liczenie pieniędzy trwa kilka tygodni i ostateczny wynik zbiórki podajemy na koniec marca. Tak będzie też w tym roku. 

Apka WOŚP

Włączający się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy cenią sobie coroczną aplikację WOŚP, którą mogą zainstalować w swoich smartfonach. - W tym roku ta aplikacja będzie dostępna już w weekend, a najpóźniej w poniedziałek. Zmieni ona nieco swoją formę - mówi Aleksandra Rutkowska. - Zadbaliśmy, by apka była nieco inna, ale żeby było łatwo wszystko odnaleźć. Przy jej użyciu będzie też można dokonywać wpłat. 

Jednym z ciekawszych projektów związanych z finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są spersonalizowane podziękowania za włączenie się we wspólne granie od Jurka Owsiaka. Aleksandra Rutkowska zdradza, że w fundacji jest taki dzień, w którym Jurek Owsiak staje przed kamerą i wymienia: Dziękuję Olu... Dziękuję Jolu... Dziękuję Czarku... Tym imion jest bardzo, bardzo dużo. 

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra 28 stycznia. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Aleksandra Rutkowska (rzeczniczka prasowa Fundacji WOŚP)

Data emisji: 17.01.2024

Godzina emisji: 17.11

pj/kor

Czytaj także

WOŚP 2024. Jak zostać wolontariuszem? Są jeszcze miejsca w sztabach

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 18:00
28 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już 32. raz. W tym roku cel akcji sformułowano w haśle "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!". Polacy od lat chętnie dołączają do WOŚP w roli wolontariuszy. W tym roku wciąż można zostać wolontariuszem WOŚP.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

WOŚP gra i zbiera pieniądze. Na koncie jest już ponad 15 mln zł. Ty też możesz pomóc!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 16:05
Na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest już ponad 15 milionów złotych. W tym roku pieniądze zbierane są na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.
rozwiń zwiń