Euro Vibe w Czwórce. Nie ma bezpiecznej Polski poza UE. Idźmy na wybory 9 czerwca!

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2024 19:00
- Unia to centrum naszego bezpieczeństwa i rozwoju. O bezpieczeństwie powinniśmy dziś mówić najwięcej - podkreśla Krzysztof Izdebski z Fundacji Batorego. Wraz z Zuzanną Karcz, aktywistka na rzecz edukacji obywatelskiej, w Czwórkowym cyklu Euro Vibe zwracają uwagę, jak ważne dla tego, by być w Europie naprawdę, jest nasze uczestnictwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 
Unia to centrum naszego bezpieczeństwa i rozwoju. O bezpieczeństwie powinniśmy dziś mówić najwięcej. To też powód by 9 czerwca wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Unia to centrum naszego bezpieczeństwa i rozwoju. O bezpieczeństwie powinniśmy dziś mówić najwięcej. To też powód by 9 czerwca wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.Foto: Shutterstock/Hadrian
  • 9 czerwca wybierzemy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybiorą 53 z 720 europosłów. 
  • W politycznej kampanii wyborczej politycy nie zawsze poruszają tematy istotne, a często te polaryzujące społeczeństwo. 
  • Dziś powinniśmy mówić o bezpieczeństwie, o zagrożeniu, jakim jest Rosja Putina, o bezpieczeństwie energetycznym, klimatycznym i naszym miejscu na globalnym rynku. 
  • Galimatias informacyjny i eskalowanie emocji wpływają na nasze sympatie do Unii Europejskiej. Dzielimy się na euroentuzjastów i eurosceptyków.
  • Dlaczego warto iść na wybory 9 czerwca?

Wybory do Europarlamentu w odbędą się w Polsce 9 czerwca. Dziś trwa kampania polityczna, ale także kampania profrekwencyjna. - W tej kampanii nacisk położony jest na edukację o tym, jakie mamy instytucje w UE, jaki wpływ ma Unia na nasze życie - mówi Zuzanna Karcz, aktywistka na rzecz edukacji obywatelskiej, studentka prawa. - Nasze członkostwo w Unii bezpośrednio przekłada się na nasze życia, na nasze prawa i obowiązki. Wiele osób, również ja, zagłosuje w tych wyborach pierwszy raz. Oni potrzebują rzetelnej wiedzy. 

Krzysztof Izdebski z Fundacji Batorego zauważa, że tematy poruszane przez polityków w kampanii wyborczej do Europarlamentu to zupełnie inne kwestie niż te, które powinny być szczególnie akcentowane, bo są ważne. - Unia to centrum naszego bezpieczeństwa i rozwoju. O bezpieczeństwie powinniśmy dziś mówić najwięcej - podkreśla. - Należy wskazywać, jakim zagrożeniem dla demokracji jest Rosja Putina, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo klimatyczne, bezpieczeństwo na rynku globalnym, na którym jako samotna Polska nie mielibyśmy szans. 

Gościni Piotra Firana zwraca też uwagę na moment historii, w którym dziś jesteśmy, a mamy do czynienia z kolejną rewolucją przemysłową, gdzie w nasze życie wdziera się sztuczna inteligencja. Unia Europejska już nad tym tematem pracuje, tworząc rozporządzenie o sztucznej inteligencji. 

Środowiska polityczne prowadzą między sobą walkę, rozgrywają mecz o największe poparcie. - Ja bym chciała, żeby świadomość o tym, jak Unia Europejska wpływa na nasze życie, nie uciekła z dniem wyborów. Żeby kwestie ogólnych programów rozwojowych i priorytetów nie tylko przy wyborach wyskakiwały nam z pudełka - mówi Zuzanna Karcz. 

Polityczna gra na emocjach

Współcześnie żyjemy w świecie informacji, dostęp do nich jest globalny. Niestety trudno jest dotrzeć do prawdy. - Mamy zalew informacji, ale też kryzys rzetelnych mediów, na rzecz tych clickbaitowych. Trudno wydestylować to, co jest istotne - zaznacza Krzysztof Izdebski. - Dodatkowo politycy bardzo dużo robią, byśmy nie rozmawiali o istotnych kwestiach, które łącza ludzi. To dla nich ryzyko. Politycy, nie tylko w tych wyborach i nie tylko polscy, wybrali sobie taką metodę prowadzenia kampanii, która polega na graniu na emocjach, na polaryzacji. Straszą, przekłamują informacje - mają to na sumieniu. 

Zobacz także: 

Gra prowadzona przez polityków, ich ciągłe starcia to jeden z powodów, dla których Polacy są zniechęceni do wyborów. Drugą kwestią jest to, że Unia wciąż wydaje nam się daleko. - De facto, głosując w wyborach w Polsce, robimy taki plebiscyt popularności partii politycznych. Ja bym chciał głosować na ludzi, którym chciałbym powierzyć rządzenie Europą - przyznaje ekspert. - Oni niekoniecznie muszą być z Polski. 

Czwórkowi goście zwracają również uwagę, że sama Unia Europejska, jej instytucje, słabo komunikuje też pewne przekazy, co może prowadzić do obaw czy sporów.  

Galimatias informacyjny i eskalowanie emocji wpływają na nasze sympatie do Unii Europejskiej. Dzielimy się na euroentuzjastów i eurosceptyków. - Jedni mówią, że UE nam narzuca pewne rozwiązania, że nie mamy wpływu na to, co się dzieje - to nie jest prawda. Państwa narodowe mają olbrzymi wpływ na to, co jest ustanawiane, co się dzieje, jakie prawa zostają przyjęte, jaki mają kształt - wyjaśnia ekspert Instytutu Batorego. 


Posłuchaj
22:39 czwórka reset 24.05.2024 euro vibe 17.23.mp3 Co nam daje Unia Europejska? Jakie korzyści ma każdy z nas z członkostwa w UE? (Reset/Czwórka)

 

W tym kontekście warto podkreślić ważną rolę Polski w Unii Europejskiej. Na 720 europosłów, w zbliżającej się kadencji Europarlamentu, będziemy mieć aż 53 przedstawicieli - to dużo w porównaniu do innych państw. Polska jest jednym z większych krajów Unii. Dostajemy też zwykle prestiżowe miejsca, jeśli chodzi o zasiadanie w Komisji Europejskiej. - Idąc na wybory 9 czerwca, wykorzystajmy te możliwości, by walczyć o swoje interesy. Marzę o frekwencji powyżej 50 procent - zdradza Krzysztof Izdebski. 

Zuzanna Karcz przyznaje, że nie zna życia bez Unii Europejskiej, ale też nie chce żyć poza Unią. - Dziś trzeba pokazywać młodym, że Unia to część naszej rzeczywistości. Wszelkie kampanie profrekwencyjne zwracają się w stronę mobilności - opowiada. - Ja jestem euroentuzjastką, pewnego dnia zrozumiałam, jak to jest istotne, że mogę korzystać z tych samych praw, co moi rówieśnicy i rówieśniczki za granicą. 

Dlaczego warto iść na wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca? 

- Idźmy na wybory, by być bezpiecznym, by mieć tą wolność, wolność przemieszczania się, by zmierzyć się z kryzysem klimatycznym, z którym sami sobie nie poradzimy - zachęca Krzysztof Izdebski. - Jesteśmy dumni, że jesteśmy w Europie, więc bądźmy w niej naprawdę, starajmy się ją kształtować tak, jak byśmy chcieli ją widzieć. Nie ma bezpiecznej Polski poza UE. 

- Idźmy na wybory i pokażmy, że zależy nam na bezpiecznej Polsce także w kontekście praw człowieka. Jesteśmy w stanie walczyć o podstawowe prawa także na poziomie unijnym. Unia jest gwarantem naszych podstawowych praw - mówi aktywistka Zuzanna Karcz. 

Czytaj także:

Praca w unijnych instytucjach

Wybory umożliwiają nam wybranie swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Czwórkowy reporter, Jędrzej Rosiewicz, sprawdził też, czy możemy jeszcze mocniej związać się z Unią Europejską i osobiście zaangażować w prace wspólnoty. 

Staż unijny w Polsce

Okazuje się, że dla unijnych instytucji można pracować, nie jadąc do Belgii. Swoim doświadczeniem podzielił się z Jędrzejem Filip Komorowski, który odbywa staż w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, w dziale komunikacji. - Ten dział zajmuje się organizacją wszystkich wydarzeń związanych np. z Dniem Schumana, albo obchodami dwudziestolecia Polski w UE. Zachęcamy też do udziału w wyborach - zdradza. - Czasami są to działania łatwe i przyjemne. Taki staż jest okazją, by spotkać wysoko postawionych urzędników Unii, ale też ambasadorów różnych państw. Można się wiele nauczyć, zdać sprawę, jak to wszystko naprawdę działa. Ja nie zdawałem sobie sprawy, że w Polsce jest tak rozbudowana siatka unijnych ekspertów - przyznaje. 

Bruksela - miejsce na staż

Nieco inną drogę wybrał Tadeusz Jarczyk, który odbywa swój staż w Belgii. W Parlamencie Europejskim jest wiele do zrobienia - stażyści mogą pomagać grupom politycznym, konkretnym europosłom czy samej instytucji Parlamentu Europejskiego. - Ja zajmuję się m.in. monitoringiem, który polega na tym, że piszę codzienne raporty dla grupy, muszę ocenić, co jest dla nas ważne, czy nasi posłowie są w to zaangażowani i co piszą media w Polsce na dany temat. Tworzę briefingi dla grupy, piszemy komunikaty prasowe, czyli w zwięzły sposób przedstawiamy opinii publicznej, co nasi posłowie i Parlament osiągnęli w ramach negocjacji - opowiada. - Pomagam też przy organizacji konferencji prasowych, koordynuję kontakt z dziennikarzami. Poznaję mnóstwo interesujących osób.  


Posłuchaj
06:37 czwórka reset 24.05.2024 euro vibe jędrzej 17.13.mp3 O stażach w strukturach unijnych w Polsce i za granicą opowiadają Filip Komorowski i Tadeusz Jarczyk (Reset/Czwórka)

 

Wybory do Europarlamentu odbędą się w Polsce 9 czerwca. Wybierzemy w nich 53 posłów. W Parlamencie Europejskim zasiądzie 720 posłów z całej Unii Europejskiej. 

Wykorzystaj swój głos, by inni nie zdecydowali za Ciebie. Wybory europejskie 9 czerwca 2024 roku./Parlament Europejski w Polsce

***

Wybory do Parlamentu Europejskiego to wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy zadecydować o wspólnej przyszłości Unii Europejskiej. Parlament Europejski przyjmuje przepisy, które mają wpływ nie tylko na duże kraje, ale też mniejsze społeczności, wielkie przedsiębiorstwa i wchodzące na rynek start-upy, kwestie globalne i lokalne.

Czwórka mówi o Unii Europejskiej, Parlamencie Europejskim, wyborach 9 czerwca w specjalnym cyklu "Euro Vibe".

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Goście: Krzysztof Izdebski (Fundacja Batorego), Zuzanna Karcz (aktywistka na rzecz edukacji obywatelskiej)

Data emisji: 24.05.2024

Godzina emisji: 17.14

pj/wmkor

Czytaj także

Euro Vibe w Czwórce. Wybory do Parlamentu Europejskiego i dezinformacja

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 20:55
Już 9 czerwca w Polsce oraz w większości europejskich krajów odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wokół wyborów pojawia się wiele treści, jednak także podejmowane są działania dezinformacyjne. - Manipulacja jest najpopularniejszą formą dezinformacji - mówi w Czwórce dr Katarzyna Bąkowicz, medioznawczyni z Uniwersytetu SWPS. - Jest to budowanie takiego obrazu rzeczywistości, gdzie my się gubimy, co jest prawdą, a co jest fałszem. W Czwórce wraz z ekspertami sprawdzamy, jak się uchronić przed nieprawdziwymi informacjami i nie dać zmanipulować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro Vibe. Czy młodzi pójdą głosować? Dlaczego warto wybrać europarlamentarzystów?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 19:00
W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego tłumnie wzięli udział ludzie młodzi. Zuzanna Głuch i Michał Mazur wyrażają nadzieję, że tegoroczna frekwencja też będzie wysoka. Podpowiadają, gdzie szukać wiedzy o wyborach zaplanowanych na 9 czerwca i podpowiedzi, na kogo głosować. To wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy zadecydować o wspólnej przyszłości Unii Europejskiej, dlatego w Czwórce zapraszamy na codzienny Euro Vibe. Tuż po 17.00 serwujemy europejski niezbędnik przedwyborczy.
rozwiń zwiń