Polskie Radio
Section05
Katarzyna Bąkowicz

Debata Dwójki: dezinformacja. "Nie byłoby problemu, gdyby nie odbiorcy" [WIDEO]

- Myślę, że zjawisko dezinformacji by się tak nie pleniło, gdyby ludzie mieli szczerą, głęboką motywację do poznawania prawdy. Do szukania informacji i ich weryfikowania. Może jest to też kwestia braku narzędzi, że ludzie często nie bardzo wiedzą, jak i gdzie poszukać źródeł informacji - mówił podczas "Debaty Dwójki" prof. Marek Kochan, językoznawca i medioznawca z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja Michał Nowak Marek Kochan Przemysław Bąbel Andrzej Krzak Dwójka KULTURA socjologia psychologia

Euro Vibe w Czwórce. Wybory do Parlamentu Europejskiego i dezinformacja

Już 9 czerwca w Polsce oraz w większości europejskich krajów odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wokół wyborów pojawia się wiele treści, jednak także podejmowane są działania dezinformacyjne. - Manipulacja jest najpopularniejszą formą dezinformacji - mówi w Czwórce dr Katarzyna Bąkowicz, medioznawczyni z Uniwersytetu SWPS. - Jest to budowanie takiego obrazu rzeczywistości, gdzie my się gubimy, co jest prawdą, a co jest fałszem. W Czwórce wraz z ekspertami sprawdzamy, jak się uchronić przed nieprawdziwymi informacjami i nie dać zmanipulować.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Unia Europejska Parlament Europejski Euro Vibe Mikołaj Rogalewicz media fake news Jędrzej Rosiewicz

"Euro Vibe" w Czwórce. Jak i gdzie szukać informacji o wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Na 9 czerwca zaplanowano w Polsce wybory do europarlamentu. Obywatele Unii Europejskiej wybiorą łącznie 720 posłów, my - 53 z nich. W Czwórkowym cyklu "Euro Vibe" codziennie wyjaśniamy, na kogo głosujemy w tych wyborach. Dziś zajmujemy się tematem fake newsów związanych z UE i źródłami rzetelnych informacji o tych wyborach. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Unia Europejska Parlament Europejski Euro Vibe Mikołaj Rogalewicz media fake news