Cyberbezpieczeństwo w 2024 roku. Postaw na uważność

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 09:00
Trudno dziś uniknąć ataków cyberprzestępców. Możemy się jednak przed nimi chronić - pomoże nam w tym wiedza i uważność. 
dd
ddFoto: Shutterstock/Maksim Shmeljov
  • Rok 2024 przynosi nowe wyzwania dla branży cyberbezpieczeństwa. Triki cyberprzestępców nie zmienią się mocno, ale będziemy na nie bardziej narażeni. 
  • Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają m.in. przed eskalacją ataków typu ransomware. 
  • Warto zabezpieczyć swoje gadżety internetowe, np. smartwatch. 
  • Sztuczna inteligencja w służbie cyberprzestępców. 
  • Jak chronić się przed atakami hakerów?

Nadejście nowego roku niestety nie sprawa, że mamy mniej problemów z cyberprzestępcami. Oni nie próżnują, cały czas czekają, by utrudnić nam życie, dybią na nasze pieniądze, konta, dane wrażliwe. - W 2024 roku w świecie cyberprzestępstw będzie podobnie, ale bardziej - mówi Paweł Jurek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. - Triki, techniki stosowane na nas przez ciemną stronę internetu pozostaną podobne, jak to ma miejsce od lat, ale ataków może być więcej. Aby chronić się przed nimi, na pewno nie pomaga nam codzienny pośpiech. On sprawia, że łapiemy się na coś, o czym wiedzieliśmy, na sztuczki, które znamy. Zdarza się, że brakuje nam uwagi, dajemy się nabrać, klikamy za dużo. 

Nowe technologie stwarzają przestępcom nowe możliwości. Przed nami rok, w którym skuteczność działań w dziedzinie cyberbezpieczeństwa firm i użytkowników prywatnych będzie jeszcze większym wyzwaniem. Czwórkowy gość podkreśla, że powinniśmy postawić na cyberhigienę i uważność. 

Czym jest atak ransomware? Jak nam zagraża?

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają m.in. przed eskalacją ataków typu ransomware, wykorzystujących inteligentne urządzenia, technologię AI i wymierzonych w użytkowników Androida. - Ransomware to złośliwe oprogramowanie, którego działanie polega na blokadzie dostępu do naszego komputera czy innego urządzenia - wyjaśnia Paweł Jurek. - Ono szyfruje zawartość naszych nośników, blokuj dostęp do danych, przez co tracimy je. Taki atak może dotyczyć naszych komputerów osobistych, ale także komputerów całej instytucjiDla zwykłego użytkownika oznacza to zwykle konieczność formatowania komputera i utratę danych. Ale znamy przypadki, gdy taki atak unieruchomił firmy, a nawet doprowadził do ich bankructwa. 


Posłuchaj
12:46 czwórka reset 09.01.2024 cyberbezpieczeństwo 17.11.mp3 Wiedza i uważność zwiększają nasze cyberbezpieczeństwo (Reset/Czwórka)

 

Internet rzeczy. Jak zabezpieczyć smartwatch?

Coraz więcej z nas korzysta z tzw. internetu rzeczy, czyli sektora opartego na technologii smart - to m.in. nasze smartwatche. Te urządzenia powinny być dobrze zabezpieczone, tymczasem mamy dużo niebezpieczeństw, a mało zabezpieczeń. - Dziś producenci tych urządzeń stawiają na użyteczność, łatwość korzystania z technologii, na dostęp. Przez co technologia jest upraszczana - mówi ekspert. - Warto do naszych urządzeń i powiązanych z nim chmur ustawić dobre, silne hasło. Zmieniać je co jakiś czas. Nie stosujmy też tego samego hasła do kilku urządzeń.  

Smartwatche ułatwiają nam życie, ale powinniśmy zastanowić się nad danymi, które wysyłamy do producenta czy różnych chmur. 

AI i cyberprzestępcy

2024 roku będzie rokiem sztucznej inteligencji, coraz chętniej będziemy korzystać z technologii AI. Niestety będą to robili też cyberprzestępcy. Już w 2023 roku wykorzystywali sztuczną generatywną inteligencję do ulepszania ataków.

- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich ruchów, ale warto zwrócić uwagę na deepfake, czyli technologię fałszowania materiałów wideo czy audio przez algorytmy - mówi Paweł Jurek. - Dziś krótka próbka naszego głosu wystarczy, żeby AI naszym głosem przeczytała dowolny komunikat. Podobnie tworzone są też materiały wideo. To zwodzi internautów, może sprawić, że dadzą wiarę fałszywym komunikatom. 

Jak uchronić się przed cyberprzestępcami?

Zdaniem Czwórkowego gościa przed atakami cyberprzestępców może nas chronić przede wszystkim nasza wiedza o technologii i możliwych zagrożeniach. - Gdy nie wiemy, na co możemy być narażeni, nie jesteśmy wystarczająco uważni - podkreśla. - Musimy zwracać uwagę na szczegóły - szczególnie w tych miejscach, gdzie podajemy swoje dane wrażliwe.  

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Paweł Jurek (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, DAGMA Bezpieczeństwo IT)

Data emisji: 08.01.2024

Godzina emisji: 17.18

pj

Czytaj także

Październik Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. Ochrona poczty elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 18:35
Trwa 11. edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM). Kampania organizowana jest przez agencję ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. W tym roku skupia się na zagrożeniach, w których wykorzystywana jest socjotechnika. Joanna Wziątek mówi, co zrobić z "dziwnymi e-mailami" i czemu trzeba chronić swoją pocztę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberbezpieczeństwo 2023. Z jakimi wyzwaniami się mierzyliśmy?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 18:24
Praca w cyberbezpieczeństwie nigdy się nie kończy. Jasna i ciemna strona wirtualnego świata non stop ze sobą rywalizują. W 2023 roku czyhał na nas phishing, smishing czy "metoda na wnuczka". 
rozwiń zwiń