Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa. Bezpieczny telefon - to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 21:00
Trwa 11. edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM). Kampania organizowana przez agencję ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. W tym roku skupia się na zagrożeniach, w których wykorzystywana jest socjotechnika. W Czwórce sprawdzamy, czy nasze smartfony są bezpieczne i jak sprawić, żeby takie były. 
Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa - zadbajmy o swoje smartfony. Na czym polega Cyber Security? Czy Cyber Security jest trudne? Jakie są zasady cyberbezpieczeństwa?
Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa - zadbajmy o swoje smartfony. Na czym polega Cyber Security? Czy Cyber Security jest trudne? Jakie są zasady cyberbezpieczeństwa? Foto: Shutterstock/fizkes
 • Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa - Czwórka włącza się w tę akcję. Cały miesiąc przypominamy o bezpieczeństwie w sieci. 
 • Joanna Wziątek, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa, w Czwórce zdradza, że wirusy na smartfony zdarzają się rzadziej niż na komputery. 
 • Jakie są zasady cyberbezpieczeństwa? Pojawiają się złośliwe aplikacje - nie pobierajmy programów spoza sklepu. Weryfikujmy aplikacje. 
 • Czy telefon jest bezpieczny? Warto zabezpieczyć dodatkowo nasz smartfon, mimo że system operacyjny już daje pewne zabezpieczenia. 
 • Bankowość internetowa w naszym telefonie i komputerze jest bezpieczna, jeśli dbamy o cyberhigienę. 

W Czwórce dbamy o cyberbezpieczeństwo w praktyce. Obalamy mity na temat cyberbezpieczeństwa, omawiamy popularne opinie oraz przedstawiamy wam fakty. Wraz z Joanną Wziątek, specjalistką ds. cyberbezpieczeństwa, ruszamy w świat smartfonów. 

Dziś, gdy zapominamy z domu portfela, już raczej się po niego nie wracamy, zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku telefonu. Bez smartfona większość z nas czuje się jak bez ręki. Jednak jeśli korzystamy z niego nieumiejętnie, to możemy przysporzyć sobie problemów.  

Wirusy i malware w smartfonach

Malware to złośliwe oprogramowanie - termin szeroki, bo obejmujący i fragmenty kodu, i programy, które szkodzą systemom. - Malware w telefonach jest rzadszy niż w komputerach. To wynika ze specyfiki systemów operacyjnych, na jakich działają nasze smartfony - mówi Joanna Wziątek. - Napisanie wirusa na takie oprogramowanie nie jest takie proste. 

Czwórkowy gość podkreśla, że częściej się zdarza złośliwa aplikacja niż wirus na system. - Nie instalujmy oprogramowania spoza sklepu, który poleca nam jakiś znajomy, choćby do testów - ostrzega. - Musimy się zastanowić, jak mamy skonfigurowany swój telefon, fabryczne ustawienia naszego urządzenie nie pozwalają na instalację oprogramowania spoza sklepu. Zawsze dobra aplikacja, zgodna z przepisami będzie w sklepie. Jeśli jej tam nie ma, tzn. że jest podejrzana. 

Niestety zdarza się tak, że nawet w sklepie są aplikacje, które nie powinny się tam znaleźć. Przy instalowaniu warto sprawdzić kilka zmiennych:

 • patrzymy na ilość pobrań - im więcej, tym lepiej,
 • patrzymy na opinie - te stworzone przez boty są dość charakterystyczne, łatwo je rozpoznać, 
 • sprawdzamy opinie o aplikacji w sieci. 

- Każdemu z nas powinno chcieć się to sprawdzić. Nie zawsze cyberprzestępcy nastawiają się na dużą rybę, czasem polują na dużą ilość małych płotek - mówi Joanna Wziątek. - To może być wykradzenie naszych danych - adresu email, numeru telefonu - a później ich sprzedanie. 

Konfiguracja smartfona i oprogramowanie zabezpieczające

Po kupnie nowego telefonu konfigurujemy go i zwykle instalujemy na nim ulubione aplikacje. Powinniśmy także pomyśleć o zabezpieczeniach. - Każdy system operacyjny ma takie zabezpieczenia, ale ja jestem fanką różnorodności zabezpieczeń - zdradza ekspertka. 

 • Antywirus zabezpieczy nas przed wirusami, malware'em,
 • firewall przeanalizuje ruch, jaki wchodzi i wychodzi z naszego telefonu,
 • kontrola stron internetowych zablokuje te podejrzane,
 • przyda się też filtr antyspam. 

- Większość tych funkcji jest w naszym telefonie, ale nigdy nie są tak dobrze rozwinięte, jak dedykowane programy - wyjaśnia specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa. 


Joanna Wziętek i Marta Hoppe w studiu Czwórki Joanna Wziątek i Marta Hoppe w studiu Czwórki

Bankowość w telefonie

Jednym z nowszych udogodnień dla użytkowników bankowości jest możliwość płacenia telefonem. - Ono jest tak samo bezpieczne, jak płacenie kartą czy blikiem - ocenia Joanna Wziątek. - W telefonie mamy specjalny protokół, zwykle NFC. 

Aby nasze transakcje bankowe były bezpieczne, musimy dbać, by były przeprowadzane z bezpiecznego urządzenia - czy to komputera, czy telefonu. - Ważne by były dobrze skonfigurowane, zabezpieczone, by system był aktualny - podkreśla gość Czwórki. - Z mojego doświadczenie wynika, że częściej nie aktualizujemy oprogramowania w komputerze, więc lepiej robić przelewy z telefonu niż z "dziurawej" przeglądarki komputerowej. Jeśli zaś dbamy o cyberhigienę, to nasza bankowość internetowa jest bezpieczna. 

W ostatnim czasie wiele banków odchodzi od potwierdzania naszych operacji przy pomocy SMS-ów, proponują inne rozwiązania. - To dobry krok, bo SMS-y nie są szyfrowane, można je przechwycić czy podszyć się pod bank - wyjaśnia ekspertka. 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek (specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 12.10.2023

Godzina emisji: 

pj

Czytaj także

Vlop! - aplikacja, której nie ma. Nowe przepisy dotyczące mediów społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 20:54
"Scrolluj więcej, śpij mniej" - m.in. tak reklamowała się aplikacja Vlop!, która, jak się okazało, nie istnieje, a kampania była akcją Fundacji Panoptykon, która walczy o to, by algorytmy platform internetowych były dla nas bezpieczniejsze. 25 sierpnia weszło nowe unijne prawo dotyczące platform internetowych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa. Obalamy mity

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2023 13:59
Już po raz 11. wystartowała kolejna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM). Czwórka się w nią włącza i wraz ze specjalistką ds. cyberbezpieczeństwa, Joanną Wziątek, obala mity dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Zapraszamy na cykl "Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa". 
rozwiń zwiń