Czy dobrze zabezpieczasz komputer i smatfon?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 21:30
Czy SMS-y dobrze chronią konto bankowe i czy firewall wystarczy, żeby zabezpieczyć komputer? Z Joanną Wziątek-Ładosz obalamy mity dotyczące cyberbezpieczeństwa.
Trwa 11. odsłona  Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM). Kampania organizowana przez agencję ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. (zdj. ilustracyjne)
Trwa 11. odsłona Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM). Kampania organizowana przez agencję ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Song_about_summer

Trwa 11. odsłona  Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM). Kampania organizowana przez agencję ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. W tym roku skupia się na zagrożeniach, w których wykorzystywana jest socjotechnika. Z tej okazji w Czwórce z Joanną Wziątek-Ładosz - ekspertką z dziedziny bezpieczeństwa informatycznego - obalamy mity na temat cyberbezpieczeństwa, omawiamy popularne opinie oraz przedstawiamy wam fakty.

W pierwszym odcinku naszego cyklu "Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa” obaliliśmy mity dotyczące korzystania z internetu, takie jak: zielona kłódeczka zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, publiczne WiFi jest bezpieczne, korzystając z trybu "incognito" nikt nie dowie gdzie surfuję, tryb incognito chroni przed malwarem, historia przeglądanych stron jest widoczna tylko w moim komputerze, wszystkie reklamy typu "pop up" to wirusy. W kolejnej odsłonie zajmiemy się mitami dotyczącymi korzystania z komputerów i smarfonów, czyli: systemy z jabłuszkiem nie mają wirusów, nie ma wirusów na telefony, jeśli masz antywirusa to nie potrzebujesz firewall'a, korzystanie z bankowości online jest bezpieczniejsze na komputerze, SMS-y dobrze chronią moje konto bankowe. Na rozmowę z gościem zapraszamy po godz. 14.00.

W drugiej godzinie audycji nasze studio odwiedzi Franciszek  Łopuszański - uczeń I LO im. Dembowskiego w Gliwicach i tegoroczny  laureat  programu ADAMED SmartUP, który planuje studiować robotykę na uniwesytecie w Sidney. Franciszek jest także finalistą Olimpiady Informatycznej Juniorów, finalista konkursu Econverse Cup skierowanego do młodzieży z zacięciem biznesowym.

***

Na audycję "Czwórka do piątej" zapraszamy w czwartek (12.10) po godz. 14.00. Program poprowadzi Marta Hoppe

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka cyberbezpieczeństwo
Czytaj także

Weryfikacja dwuetapowa. "To drugi zamek do naszego konta"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 20:30
Cyberprzestępcy próbują nas zmusić do określonego działania. To, co może nas ochronić, to zdrowy rozsądek i stosowanie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak na przykład weryfikacja dwuetapowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberprzestępczość na cenzurowanym - Sejm przyjął nową ustawę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 14:28
Sejm przyjął nową ustawę, która określa prawa i obowiązki służb i telekomów w walce z cyberprzestępcami. Dzięki temu będziemy bardziej bezpieczni. 
rozwiń zwiń