Działalność społeczna. Jak się w nią włączyć?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 12:50
Oliwia Żytkowicz i Maciej Geratowski od lat angażują się w akcje społeczne, sami są inicjatorami wielu z nich. W Czwórce podkreślają, że w tej działalności chodzi o efekty - one dają im energię do dalszego działania. 
- Czerpię dużą satysfakcję z tych działań, z uśmiechów ludzi, z tej radości, która wyzwala się w momencie organizacji jakiegoś wydarzenia - mówi Maciej Geratowski o działalności społecznej.
- Czerpię dużą satysfakcję z tych działań, z uśmiechów ludzi, z tej radości, która wyzwala się w momencie organizacji jakiegoś wydarzenia - mówi Maciej Geratowski o działalności społecznej. Foto: Shutterstock/Studio Romantic
  • Oliwia Żytkowicz i Maciej Geratowski to młodzi działacze społeczni, aktywiści. 
  • W pierwsze akcje społeczne zaangażowali się w wieku nastu lat. Dołączyli do młodzieżowych samorządów. 
  • Sukcesy, zainteresowanie tym, co robią, a przede wszystkim efekty akcji, są motorem napędowym ich kolejnych działań. 

Oliwia Żytkowicz i Maciej Geratowski to młodzi dorośli, którzy mają na swoich kontach ogromną liczbę inicjatyw społecznych. Ich kalendarze wypełnione są po brzegi, a im wciąż nie brakuje pomysłów i energii do działania. 

Ona to tegoroczna maturzystka, finalistka konkursu Najlepszy Młody Mówca i działaczka projektu SEXED.pl - to dzięki niej w jej szkole pojawiły się pakiety menstruacyjne. On to student administracji, promujący ideę funkcjonowania młodzieżowych rad miast. Sam należy do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. 

Ich prywatne i społeczne drogi się łączą. 

Apartyjne młodzieżowe samorządy

- Najważniejsze jest to, jakimi jesteśmy osobami, a nie to, jakie piastujemy stanowiska - podkreśla Oliwia. - W tym chodzi o efekt, o to, co zostanie po naszych działaniach, a nie to, jakimi środkami to zrobimy. One są sprawą drugorzędną - dodaje Maciej. 

Zarówno Oliwia Żytkowicz, jak i Maciej Geratowski doskonale pamiętają moment, w którym rozpoczęła się ich działalność społeczna. Rozmówczyni Jakuba Jamrozka wspomina zaangażowanie w młodzieżową drużynę pożarniczą, pamięta akcję zbiórki pluszaków i zabawek dla dzieci w leczeniu onkologicznym, która odbyła się w sąsiedniej wsi, która bardzo jej się spodobała. - Miałam 12 lat. Ta akcja zrobiła na mnie duże wrażenie. Zdecydowałam się, że zrobię coś takiego w mojej szkole. Udało się. Zebraliśmy 5 samochodów zabawek - opowiada. - W czasie tej akcji poznałam Zosię z Młodzieżowej Rady Miejskiej, dowiedziałam się o wyborach i wystartowałam. Tak zaczęła się moja działalność prospołeczna. 

Posłuchaj
12:55 czwórka wieczór z czwórką 12.06.2024 para 20.16.mp3 Działalność społeczna. Jak się w to włączyć? (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

 

- U mnie było podobnie. W 1 klasie liceum znajomi powiedzieli mi o naborze do Młodzieżowej Rady Miejskiej. Zaangażowałem się. Zostałem młodzieżowym radnym. Potem przyszedł czas na Młodzieżowy Sejmik, Młodzieżowy Parlament, Radę Młodych Miasta Nauki - wymienia Maciej. - Angażuję się, gdzie tylko mogę. Czerpię dużą satysfakcję z tych działań, z uśmiechów ludzi, z tej radości, która wyzwala się w momencie organizacji jakiegoś wydarzenia. 

Działalność społeczna - jak zacząć?

Oliwia Żytkowicz i Maciej Geratowski podkreślają, że aktywność społeczna nie jest działalnością partyjną, choć bywa z polityką związana. - W statutach młodzieżowych sejmików i rad zawsze znajdziemy zapis o tym, że są one apartyjne. Oznacza to, że kreują politykę, ale nie są po żadnej ze stron - są po stronie młodzieży - wyjaśniają aktywiści. - Wiele osób z młodzieżowych samorządów idzie później do dużej polityki, ale inne odnajdują swoje miejsce w działaniu społecznym. Takie młodzieżowe rady to świetne miejsce, by sprawdzić, co jest dla nas. 

Gościni Czwórki przez 4 lata w swojej szkole była koordynatorką Akcji Menstruacyjnej, w którą zaangażowała się w wieku 15 lat. - Cieszę się, że mogłam pomóc. Zaangażowanie się w ten projekt dało mi siłę, by działać dalej i startować do innych programów. To też pokazało mi, że mogę organizować coś na większą skalę - zdradza Oliwia i dodaje, że ostatnim z jej projektów był konkurs dla uczniów szkół podstawowych i średnich z gminy Ząbkowice Śląskie, którego uczestnicy mieli za zadanie uwiecznić piękno miłości, niezależnej od płci i orientacji. 

Działamy razem, wspieramy się

Oliwia Żytkowicz i Maciej Geratowski mają swoje plany, swoje pomysły i przede wszystkim kalendarz. - Mamy wiele aktywności, w które jesteśmy zaangażowani. Często działamy razem, wiele naszych ścieżek się pokrywa - realizujemy je razem albo wspieramy się - przyznają. - Innym pokazujemy działalność społeczną jako coś fajnego, do czego niepotrzebne są "garniaki" i ogromne przygotowania, a wystarczy pomysł, wyjście na ulice, znalezienie ludzi - wtedy dzieją się magiczne rzeczy. 

Gość Jakuba Jamrozka w Katowicach organizuje muzyczny festiwal, który będzie przemycał wartości partycypacyjne i inicjatywodawcze. Na stanowiskach różnych organizacji społecznych można będzie dowiedzieć się więcej. 

***

Nazwa audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Oliwia Żytkowicz i Maciej Geratowski (działacze społeczni, aktywiści, pracujący na rzecz młodzieży)

Data emisji: 11.06.2024

Godzina emisji: 20.16

pj/wmkor

Czytaj także

Głowa ważniejsza niż portfel. Co znaczą pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:30
Pieniądzom przypisujemy możliwość zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa, statusu społecznego, czasem władzy. Kompensują kompleksy i wpływają na nasze relacje z ludźmi. - Dla każdego pieniądze oznaczają coś innego - mówiła dr hab. Dominika Maison, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i autorka książki "Polak w świecie finansów". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maja Staśko: czasami myślę, że nie ma już dobra na świecie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 13:20
- Aktywizm unosi nad ziemią, a jednocześnie wykańcza psychicznie i fizycznie. Od siedmiu lat wspieram osoby, jeżdżę, pomagam, angażuję się i nagłaśniam różne sprawy, a jednocześnie doświadczam mnóstwa hejtu z powodu tego, co robię - mówi Maja Staśko, dziennikarka i aktywistka. - Czasami trudno jest mi się oderwać od tych traum. 
rozwiń zwiń