Akcja HejtOutLoveIn. Jak zmniejszyć moc hejtu w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 17:00
Akcja HejtOutLoveIn ruszyła 6 lutego, w Dniu Bezpiecznego Internetu. - Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do zmniejszenia mocy hejtu w sieci - mówi w Czwórce koordynatorka akcji Agata Polak.
Celem akcji HejtOutLoveIn jest walka ze zjawiskiem hejtu w sieci.
Celem akcji HejtOutLoveIn jest walka ze zjawiskiem hejtu w sieci. Foto: shutterstock/myboy
  • W Dniu Bezpiecznego Internetu, 6 lutego, ruszyła akcja HejtOutLoveIn.
  • To druga odsłona akcji, której inicjatorem jest Fundacja Sexed.
  • Jej celem jest minimalizowanie negatywnego wpływu hejtu w sieci oraz promowanie pozytywnych postaw i zachowań w internecie.

Hejt każdego dnia zalewa sieć i sprawia, że nie wszyscy mogą czuć się w niej dobrze. Hejterów nie brakuje, a ich głos, choć zazwyczaj tylko jeden, często króluje w dyskusji i odbija emocjonalne piętno na tych, do których jest skierowany. Niestety prawie 40 procent przedstawicieli generacji Z nie zareagowało, gdy ktoś ich atakował, a ta liczba z roku na rok rośnie. Wielu młodych jest przekonanych, że hejterzy są totalnie bezkarni, a z hejtem nie da się wygrać.


HejtOutLoveIn - na czym polega akcja?

- HejtOutLoveIn to kontynuacja naszej kampanii HejtOut, która zakończyła się w styczniu tego roku. Początkowo, gdy pracowaliśmy nad koncepcją merytoryczną projektu, wyszliśmy z takiego pytania, czy da się wyeliminować hejt - mówi gość Czwórki. - Niestety nie jest to takie łatwe, więc uznaliśmy, że głównym celem naszej pracy powinno być uzbrojenie nas samych, ale przede wszystkim młodych ludzi, którzy funkcjonują w świecie internetu, w tarczę antyhejtową. Ma ona na celu zmniejszyć jego moc.

Agata Polak przekonuje, że hejt jest formą przemocy, z którą możemy walczyć i stawiać jej czoło. - To, co jest ważne, to aby pamiętać, że nasze konta na portalach społecznościowych to jest nasza przestrzeń i my mamy prawo decydować, co z pojawiającym się tam hejtem zrobimy - tłumaczy. - Mamy prawo usuwać wszystkie komentarze, które nas atakują i nas ranią, blokować konta, które szerzą mowę nienawiści, i mamy prawo też zgłaszać odpowiednim służbom tę formę przemocy.

Kto zaangażował się w akcję HejtOutLoveIn?

W akcję zaangażowało się wiele znanych osób, w tym Anja Rubik, która mówi, że doświadczenia ze świata online mogą mieć bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, psychikę czy poczucie własnej wartości. Dlatego tak ważna jest reakcja i chronienie siebie. HejtOutLoveIn ma na celu zmniejszenie mocy hejtu poprzez zaangażowanie twórców, którzy będą zachęcali do reagowania na hejt. Jak podkreślają inicjatorzy akcji, hejt to przemoc i nie można udawać, że się go nie widzi. W mediach społecznościowych będą dawać przykład i doceniać pozytywne postawy reagowania na mowę nienawiści poprzez challenge na TikToku.


Posłuchaj
20:58 CZWORKA/Czwórka do piątej - HejtOutLoveIn akcja internetowa 07.02.2024.mp3 O akcji HejtOutLoveIn opowiada jej koordynatorka Agata Polak (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Kiedy potrzeba - dzwoń po pomoc

- Każdy użytkownik dostał powiadomienie z całym kombo wiedzy, jak dołączyć i w jaki sposób tworzyć treści. Do akcji można dołączyć w każdej chwili z każdego krańca Polski. Mamy wspólną odpowiedzialność za świat, jaki tworzymy. Dlatego nie bójmy się reagować na hejt, zgłaszać to, co uważamy za krzywdzące, i kiedy trzeba prosić o pomoc - mówi koordynatorka. - Uruchomiliśmy specjalny telefon, pod którym można znaleźć anonimowo darmową pomoc psychologiczną. Wystarczy zadzwonić pod numer 720 720 020. Nasza antyprzemocowa linia pomocy czynna jest od poniedziałku do soboty w godzinach 17-21. Po drugiej stronie znajdują się wspaniali eksperci, którzy są po to, żeby się zaopiekować osobami, które tego potrzebują.

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Agata Polak (organizatorka akcji HejtOutLoveIn, Fundacja Sexed)

Data emisji: 07.02.2024

Godzina emisji: 14.10

aw/pj/wmkor


Czytaj także

Agresja w szkole - skąd się bierze?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 18:00
- Przemoc nie jest tematem nowym, ale trzeba powiedzieć, że dzisiaj dzieci żyją w internecie - mówi w Czwórce Edyta Plich z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży. - Popularne seriale i tematy, które się tam pojawiają, stanowią impuls do działań, które potem dzieci i młodzież przenoszą do szkoły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nastolatki 3.0. Jak młodzi ludzie korzystają z internetu?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 10:56
Niedawno światło dzienne ujrzał przygotowany przez NASK raport Nastolatki 3.0. - Mówi on dużo o aktywności młodych ludzi w internecie - opowiada Mateusz Mrozek, dyrektor w NASK. - Raport zwraca także uwagę na związane z tym zagrożenia.
rozwiń zwiń