"Co chcielibyście wiedzieć o seksie, a boicie się zapytać?"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 16:45
Sześć lat po publikacji "Sztuka obsługi penisa" na rynku pojawiła się "Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania". - Sporo się od tamtego czasu pozmieniało w naszym podejściu do seksu - mówi Andrzej Gryżewski, seksuolog, psychoterapeuta i współautor publikacji. - Każdy rozdział w tej książce to nowe zjawisko, które albo jeszcze raczkowała te kilka lat temu, albo w ogóle się pojawiło w nowej odsłonie.
Andrzej Gryżewski, seksuolog, psychoterapeuta, i autor książki Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania .
Andrzej Gryżewski, seksuolog, psychoterapeuta, i autor książki "Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania" .Foto: Kuba Jamrozek/Czwórka
  • W "Wieczorze z Czwórką" gościł Andrzej Gryżewski, seksuolog, psychoterapeuta i psycholog. 
  • Wraz z dziennikarzem Przemysławem Pilarskim jest autorem książki "Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania"
  •  Autorzy publikacji przyglądają się współczesnym zjawiskom w seksuologii. 
  • Stawiają także pytania o nowe wzorce męskości oraz szukają odpowiedzi i rozwiązań

Andrzej Gryżewski to uznany seksuolog, psychoterapeuta i współautor książki "Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania". W swojej publikacji stawia pytania o nowe wzorce męskości, sprawdza, jak zmiany społeczne i polityczne wpłynęły na postrzeganie seksu przez Polaków i aktualizuje na nowo "podstawy" męskiej seksualności.

Penisocentryzm - co to jest?

- Wiele rzeczy się zmienia, jednak penisocentryzm, to jest to na czym często koncentrują się mężczyźni. Czyli, że w seksie wszystko się kręci wokół penisa i jego wielkości. Mężczyźni mają poczucie, że jak idą do łóżka z kobietą, to ona rozlicza ich za centymetry - tłumaczy rozmówca Kuby Jamrozka. - Wyobrażenia większości moich pacjentów o wystarczającej wielkość penisa to min. 20 cm. W ich poczuciu, im więcej centymetrów, tym rzekomo sprawniejszy mężczyzna i bardziej wytrawny kochanek. Oczywiście jest to bzdura. Jeśli bowiem masz dłuższy samochód od sąsiada, to nie znaczy, że jesteś lepszym kierowcą. To znaczy, że masz po prostu dłuższy samochód i kropka. I tak samo jest z penisami.


Żelazne zasady seksuologii 

Specjalista powołuje się na badania z których wynika, że średnia krajowa wynosi od 12 do 14 centymetrów. To w porównaniu z najszczodrzej obdarowanymi mieszkańcami naszego globu z Kongo i Sudanu - których fallusy mierzą średnio 17 centymetrów - nie tak wiele mniej.

- W seksuologii mamy taką żelazną zasadę, że nieważna jest różdżka, ważny jest czarodziej. Czyli nieważne, ile macie panowie centymetrów, ważne jak obsługujecie penisa. Ważne, jak przede wszystkim obsługujecie swoje usta, dłonie, palce i przede wszystkim swój mózg - tłumaczy gość Czwórki. - Tu  dochodzimy do kolejnej zasady znanej w seksuologii, czyli: pocałuj jej umysł, a ciało za tym podąży. Chodzi o to, żeby tym umysłem tak skonstruować sytuację erotyczną randki, żeby rozpalić kobietę, jej głowę i emocje. Wtedy podąży ciało.

Trudne rozmowy 

Specjalista zwraca uwagę, że w dalszym ciągu rozmowy o seksie są dla nas trudne i daleko nam do tego, żeby komunikować swoje potrzeby.   

- Widzę, że generalnie w społeczeństwie mamy ogromny problem z tym, żeby mówić o swoich emocjach. Zwłaszcza my mężczyźni, mamy trudność, żeby powiedzieć, że jesteśmy smutni lub zalęknieni, albo, że czujemy się bezradni i bezsilni - podkreśla Andrzej Gryżewski. - Jeszcze większy problem mamy z mówieniem o swoich potrzebach, że potrzebujemy dotyku, przytulenia, rozmowy, ciepła, czułości, uwagi itd. A co dopiero jeśli chodzi o temat erotyki, jeśli chodzi o mówienie o swoich preferencjach seksualnych. To jest naprawdę dla niektórych trudne.


Posłuchaj
46:07 CZWORKA /Wieczór z Czwórką - penisy Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania" 29.02.2024.mp3 Andrzej Gryżewski, seksuolog, psychoterapeuta autor książki "Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania"' o seksie i zmianach w życiu seksualnym Polaków (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

 

Zmiany zachowań seksualnych

Gość audycji zauważa, że wiele się zmieniło w sferze erotycznej Polaków. Dotyczy to zachowań seksualnych, które do pewnego momentu dotyczyły pewnych grup osób. Teraz coraz mocniej przebijają się do naszych sypialni. Pojawiają się nie tylko jako element urozmaicenia, ale także standardowy repertuar miłosnych igraszek. W audycji także wiele miejsca poświęcono cyberseksowi i chemseksowi oraz zagrożeniom jakie za sobą niosą.

Jak zapewnia Andrzej Gryżewski, "Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania", to poradnik zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Pozwoli on cieszyć się seksem bez poczucia winy i wzbić się na wyżyny ars amandi.

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Andrzej Gryżewski(seksuolog, psychoterapeuta poznawczo-bahawioralny (CBT), psycholog, certyfikowany edukator seksualny Arte Vita Instytut, współautor książki "Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania")

Data emisji: 27.02.2024

Godzina emisji: 20.30

aw

Czytaj także

Jak znaleźć miłość? "Zacznij od pokochania siebie"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 15:00
- Zachęcam, by nie mysleć w kategoriach "muszę znaleźć partnera, partnerkę, bo jest mi to potrzebne do". To uprzedmiotowienie drugiego człowieka, a nie zachęta do wspólnego życia - przekonuje psycholożka i terapeutka Iwona Firmanty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość - jak uważność i współczucie mogą wspierać relację?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 18:10
- Miłość dojrzała - ze współczuciem - jest miłością odważną. Współczucie to jest odwaga patrzenia na siebie i na osobę naszego partnera w całości, a nie tylko w wyodrębnionych wyidealizowanych częściach - mówi w Czwórce psycholog dr Julia E. Wahl. - To jest także widzenie tego, co trudne, i rozmawianie o tym.
rozwiń zwiń