Miłość - jak uważność i współczucie mogą wspierać relację?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 18:10
- Miłość dojrzała - ze współczuciem - jest miłością odważną. Współczucie to jest odwaga patrzenia na siebie i na osobę naszego partnera w całości, a nie tylko w wyodrębnionych wyidealizowanych częściach - mówi w Czwórce psycholog dr Julia E. Wahl. - To jest także widzenie tego, co trudne, i rozmawianie o tym.
Miłość jest aktem codzienności
Miłość jest aktem codziennościFoto: Shutterstock/Ground Picture

Mówi się, że cała nasza kultura, wszystko, co tworzymy - książki i filmy, wiersze i piosenki, obrazy i rzeźby - traktuje o miłości, powstaje dla miłości, z powodu miłości lub jej braku. Bo miłość, ta romantyczna, ale też między przyjaciółmi czy rodzicami i dziećmi, jest w naszym życiu najważniejsza. Każdy chce być kochany, rozumiany, ważny. Niestety, to właśnie z nią miewamy największe problemy. W swojej książce "Kochać (się) mądrze. Jak uważność i współczucie mogą wspierać relacje intymne" dr Julia E. Wahl zdradza, jak przejść na wyższy poziom miłości i relacji.

Miłość - dziedzictwo ewolucji

- Potrzebujemy wielu różnych ludzi, żeby nauczyć się bycia człowiekiem. Miłość jest dziedzictwem naszej ewolucji. Została z nami umiejętność bycia w relacji, kochania, czułości, troszczenia się o siebie - mówi gość audycji. - Dzięki niej stajemy się ludźmi, uczymy się siebie poprzez innych - poprzez rodziców i opiekunów.

Jak podkreśla specjalistka, miłość niejedno ma imię, zależy od indywidualnych predyspozycji, historii rodu, ale także uwarunkowań kulturowych. Narosło też wokół niej wiele mitów. - Pojawia się wiele stwierdzeń, m.in. że partner powinien czytać nam w myślach i odgadywać nasze potrzeby. Tak jednak nie jest - tłumaczy. - Często są tematy, które powodują napięcie i stanowią tabu. Może się okazać, że inaczej widzimy też naszą relację, dlatego warto o tym rozmawiać. Miłość niekoniecznie jest uczuciem, jest aktem codzienności.


Ważna perspektywa

Za miłością idzie troska, zaangażowanie w relację z drugim człowiekiem i staranie się. Chodzi o to, żeby umieć patrzeć na relację z wielu różnych perspektyw czasowych. Uważność rozszerza perspektywę w spojrzeniu na siebie, partnera i relację.

- Miłość możemy pomylić z przesadną odpowiedzialnością, nawet zabieraniem odpowiedzialności od kogoś, np. finansowych, praktycznych czy emocjonalnych. Wtedy robimy z drugiego człowieka prawie dziecko. Miłość możemy też pomylić z przesadnym poświęceniem - zauważa gość Czwórki. - Mówiąc o miłości dojrzałej i współczuciu, mówimy o odpowiednim braniu i dawaniu. Pozwalaniu również na odpowiedzialność i mądrość w stawianiu granic.

Sprawdź też:


Współczucie, czyli zauważanie i zaangażowanie

Współczucie w parze, jak podkreśla rozmówczyni Kuby Jamrozka, jest wrażliwością na cierpienie, niedogodność partnera i swoją w odpowiedzi na nieuchronne trudności płynące z bycia w relacji, a także wydarzenia, które przynosi życie. 

- Wpierw mam wrażliwość, zauważam, co się dzieje z moim partnerem w związku z jego jakąś trudnością. To jest też zaangażowanie w stawianie czoła problemom, w zapobieganie tym problemom i wkładanie wysiłku w pracę nad związkiem - tłumaczy gość Czwórki. - Tu więc pojawia się inne skojarzenie à propos współczucia - mówimy tu o odwadze bycia dla i z partnerem w jego i naszych wspólnych zmaganiach. Ważna jest też intencja - jaką relację chcemy budować. Uważność w relacji jest właśnie powracaniem do intencji w tej relacji. O co nam chodzi, co jest dla nas ważne, dla mnie, mojego partnera i dla nas wspólnie?  


Posłuchaj
40:47 Czwórka/Strefa Prywatna - o miłości dojrzałej 22.03.2023.mp3 Psycholog dr Julia E. Wahl o miłości dojrzałej (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

Julia E. Wahl jest zdania, że takie podejście to podstawa w byciu razem i powinniśmy się jej uczyć jak najwcześniej. - Uczymy się matematyki, języków obcych, ale mało wiemy na temat relacji z innymi ludźmi - podkreśla. - Zacząć można od prostych zagadnień: jakie mamy skojarzenia na temat miłości, co oznacza troska, bliskość, co oznacza, że jest nam dobrze z kimś? To z pozoru łatwe pytania, ale tak nie jest.  


*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Julia E. Wahl (psycholog, trener uważności oraz współczucia, kierownik studiów podyplomowych z zakresu uważności oraz współczucia na Uniwersytecie SWPS, współtwórczyni Polskiego Towarzystwa Mindfulness, założycielka i dyrektorka The Mind Institute)

Data emisji: 21.03.2023

Godzina emisji: 20.05

aw/mat.pras.

Czytaj także

Jak stworzyć dobry związek? Psycholog: warto wejść w niego z hasłem "sprawdzam"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 07:47
- Warto przed wejściem w nowy związek zastanowić się, czego oczekujemy, a czego potrzebujemy, na podstawie naszych dotychczasowych doświadczeń - tłumaczyła Kaja Tomczyk, psycholog. - Sprawdźmy, czy w tym związku zaspokojone będą nasze podstawowe potrzeby. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nawyki które niszczą dzień. Jak z nimi walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 14:00
Bez budzika, bez kawy, bez śniadania i bez mediów społecznościowych. - Tak powinniśmy rozpoczynać dzień, jeśli chcemy mieć energię i lepiej funkcjonować przez cały dzień - radzi Karol Wyszomirski, biohaker i coach. 
rozwiń zwiń